Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκη για να κρατηθεί 3ος ο Ρεμπελιακός!

Νίκη για να κρατηθεί 3ος ο Ρεμπελιακός!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 65-54 τους Zeppelin σε εξ αναβολής αγώνα για τον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνει στην 3η θέση του ομίλου, με ίδιες ήττες με την Dirtus Bologna (την οποία έχει κερδίσει στο μεταξύ τους παιχνίδι), ενώ οι Zeppelin έμειναν 5οι στο γκρουπ, αλλά πια είναι ξανά 1 ήταν πάνω από τους Rocks B.C..

Ρεμπελιακός – Zeppelin 65-54

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Zeppelin για να κάνει το 2-0 στους μεταξύ τους αγώνες, με το ματς να ξεκινά με καλάθι του Τσαντζαλή, για να απαντήσουν ο Ηλιάκης με τον Κατιάκο για το 5-4. Ο Τουλικάρογλου με τον Ηλιάκη έφεραν την ομάδα τους ως το 10-4, με τους Zeppelin να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι 4 λεπτά μετά, μειώνοντας σε 10-6. Ο Τσοκος μείωσε σε 12-8, με τον Ντουσια να απαντά για το 16-8 του Ρεμπελιακού, πριν Λιαπης και Κατιάκος κλείσουν το δεκάλεπτο στο 18-10. Στη 2η περίοδο ο Παπαδατος με τον Τσοκο σκόραραν για το 20-16, με τον Κουτσο να φέρνει το ματς στο 20-19. Ο Κατιάκος κράτησε στα μισά της περιόδου την ομάδα του μπροστά, 23-19, με τον Σαρρή και τον Τουλικάρογλου να γράφουν το 30-21 λίγο μετά, για να κλείσουν Κατιάκος και Λιαπης το ημίχρονο στο 32-24. Στην επανάληψη ο Ρεμπελιακός μπήκε δυνατά και με Τάσσιο και Κατιάκο έτρεξε σερί 6-0 ως το 38-24. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Παπαδάτο και τον Κουτσό για το 38-28, αλλά ο Ηλιάκης κράτησε την ομάδα του πάνω από τους 10 πόντους, με τον Σαρρή στα μισά της περιόδου να γράφει το 42-29. Ο Τσοκος σκόραρε για το 42-32 με τον Ρεμπελιακό να μένει με τον Πλεξουσάκη και τον Καρρά πάνω από τους 10 πόντους, 46-33, για να κάνει ο Τάσσιος το 48-35 μετά την απάντηση του Παπαδάτου, με τον Λιαπη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 49-37. Οι Zeppelin απάντησαν με Κουτσο και Παπαδάτο για το 49-41 στην 4η περίοδο, ενώ ο Λιάπης λίγο μετά έφερε το ματς με τον Τσοκο στο 51-46. Ο Ηλιάκης απάντησε, αλλά ο Παπαδάτος με τον Κουτσο μείωσαν στο σουτ, 53-51, λίγο μετά το πεντάλεπτο της περιόδου. Ο Ρεμπελιακός αντέδρασε σωστά και δεν επέτρεψε στους Zeppelin να προσπεράσουν, έτρεξε σερί 10-0 με τον Ηλιάκη και τον Κατιάκο για να πάει στο 63-51 στο τελευταίο λεπτό, με τον Τσαντζαλή να μειώνει σε 63-54 και τον Καρρά να κλείνει το ματς από τη γραμμή, 65-54.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιάκης 15 πόντους, ο Τουλικάρογλου 9 πόντους, ο Καρράς 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λιαπης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουτσος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσαντζαλης 7 πόντους, 4 ασίστ, ο Τσοκος 7 πόντους, 3 ασίστ.