Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ρεμπελιακός ο φονέας των αήττητων! – Στους «16» η Dirtus!

Ρεμπελιακός ο φονέας των αήττητων! – Στους «16» η Dirtus!

Νέο τροπαιούχο θα έχουμε φέτος στο Prime Cup, μιας και ο Ρεμπελιακός φρόντισε να αποκλείσει την περσινή κυπελλούχο Τιρινίνι στους «64» της διοργάνωσης! Μετά το… γενικό αήττητο των πρωταθλητών Run ‘n’ Gun το οποίο έκοψε στους 61 αγώνες, ο Ρεμπελιακός έσπασε και το φετινό αήττητο της Τιρινίνι (18-0), σταματώντας το σερί νικών της στις 23, από πέρσι στο δεύτερο ματς των «16» του Κυπέλλου! Ο Ρεμπελιακός πρόσφερε και κάτι άλλο στο θεσμό του Prime Cup αφού, αποκλείοντας την Κυπελλούχο και με τη διοργάνωση να έχει νέο τροπαιούχο φέτος, συνεχίζεται η παράδοση του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που λέει ότι καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να πάρει back-to-back τίτλους σε καμία διοργάνωση στα 6 χρόνια ιστορίας του. Ο Ρεμπελιακός επικράτησε με 66-60 στο παιχνίδι με την Τιρινίνι, πετυχαίνοντας επική ανατροπή στην 4η περίοδο, την οποία και κέρδισε με το τρομερό επιμέρους 26-3!

Το εισιτήριό της για τους «16» του θεσμού πήρε η Dirtus Bologna, η οποία κέρδισε με 78-58 τους Red-dicolo στους «64» και με 84-77 τους Ξεφτιλαιζερς στους «32»! Ο Ρεμπελιακός έχει μπροστά του τον Ερμή στη φάση των «32» και ο νικητής θα παίξει με την Dirtus Bologna, ενώ στους «16» βρίσκονται ήδη οι Giagelia Bulls που περιμένουν τον νικητή ανάμεσα στο ματς των Rocks B.C. με Κροκόδειλους/Drafts. Από αυτές τις ομάδες θα προκύψει η μία της τετράδας του Prime Cup.

Τιρινίνι – Ρεμπελιακός 60-66

Ο Ρεμπελιακός απέκλεισε την κυπελλούχο Τιρινίνι από τη συνέχεια του θεσμού, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στο καναβάτσο μετά από 3 περιόδους στο παιχνίδι. Όμως, με μια επική 4η περίοδο μπόρεσε και ανέτρεψε το εις βάρος του -17 για να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι και μαζί της και την πρόκριση για τους «32» του θεσμού. Το ματς ξεκίνησε κλειστό πολύ στο πρώτο ημίχρονο, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-16, με τις άμυνες να μιλούν στη 2η περίοδο, όπου το 12-12 επιμέρους μας έφερε στο 29-28 του ημιχρόνου για την Τιρινίνι. Η Τιρινίνι είχε τον απόλυτο έλεγχο στην 3η περίοδο, έτρεξε αρκετά και περιόρισε τον Ρεμπελιακό στους 12 πόντους, σκόραρε 28 για να φτάσει στο 30ο λεπτό στο 57-40 και το +17. Ο Ρεμπελιακός όχι μόνο δεν παράτησε το ματς αλλά μπήκε με ορμή στο 4ο δεκάλεπτο, στο πρώτο δίλεπτο είχε τρέξει ένα 0-8 για να πλησιάσει σε μονοψήφια απόσταση, 57-48. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους νικητές που κράτησαν την Τιρινίνι σε ένα εύστοχο δίποντο σε όλο το δεκάλεπτο, σκόραραν άλλους 18 πόντους, προσπέρασαν περίπου στο τρίλεπτο πριν το τέλος με τρίποντο του Κατιάκο, 59-62, για να φτάσουν στην τρομερή ανατροπή με το μεγαλειώδες 3-26 στην περίοδο για το τελικό 60-66 και την πρόκριση!

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ηλιάκης 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καρράς 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα σε ένα πολύ μεγάλο ματς, ο Λαρεντζάκης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 14 πόντους, 3 ασίστ, ο Κουσούλης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τζαβάρας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γιαμαίος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Red-dicolo – Dirtus Bologna 58-78

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 58-78 τους Red-dicolo στους «64» του Prime Cup για να πάρει την πρόκριση σε έναν αγώνα στον οποίο είχε διψήφιο προβάδισμα από τη 2η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 2-0 και 4-2 για τους Red-dicolo από τον Μελετη και τον Κρικα Αλ. για να απαντήσει η Dirtus Bologna με τον Μαϊνα και τον Κεντικελενη για το 4-8. Ο Αγρης ισοφάρισε τον αγώνα σε 8-8 με τον Κρικα Απ. να σκοράρει για το 11-8, πριν ο Χαλκιας με τον Σταθουση γράψουν ένα 0-11 για το 11-19 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πιας με τον Κεντικελενη έφεραν την Dirtus Bologna στο 11-25 διευρύνοντας το σερί της στο 0-17. Ο Τσαπατακης διέκοψε το σερί, με τον Κρικα Κ. να σκοράρει για το 15-26. Ο Θειακουλης απάντησε για το 15-28 με την Dirtus Bologna να πηγαίνει με Ζυγολανη και Θειακούλη στο 17-34 και στο 18-38 λίγο μετά. Ο Μισρης έφερε τον αγώνα στο 21-38, με τον Ζυγολανη να απαντά για το 21-41 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσαπατακη στο 27-41. Στην επανάληψη ο Κεντικελενης με τον Μάινα έφεραν την Dirtus Bologna στο 27-48 για να σκοράρουν ο Παπουτσης με τον Σταθουση για το 27-54, ολοκληρώνοντας ένα 0-13 για τους νικητές. Το σερί διέκοψαν ο Κρικας Κ. με τον Αγρη για το 31-54, ενώ ο Μελετης έγραψε το 34-57 λίγο μετά. Με τρίποντα από Μάινα, Σταθούση και Παπουτσή η Dirtus Bologna έφτασε στο 34-66, με το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Μελετη και τον Τσαπατακη να σκοράρουν για το 40-66. Στην 4η περίοδο ο Μελετης έφτασε το σερί των Red-dicolo στο 8-0 για το 42-66, με τον Ζυγολανη και τον Πια να απαντούν, 42-70. Με 9-0 σερί από τον Μελετη, τον Αγρη και τον Κρικα Απ. οι Red-dicolo πλησίασαν σε 51-70, με τον Παπουτση να σκοράρει για το 51-74. Ο Μισρης απάντησε, ο Θειακουλης έφερε τον αγώνα στο 55-76, με το ματς να κλείνει από τον Κλεισιαρη στο 57-78.

Για τους νικητές ο Σταθουσης είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παπουτσης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μάινας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζυγολανης 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Θειακουλης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κεντικελενης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες. Για τους Red-dicolo ο Μελετης είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσαπατακης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αγρης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κρικας Απ. 7 πόντους.

.

Ξεφτιλάιζερς – Dirtus Bologna 77-84

Στους «32» η Dirtus Bologna αντιμετώπισε τους Ξεφτιλάιζερς και επικράτησε με 77-84 για να πάρει την πρόκριση σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην 4η περίοδό του. Το ματς ξεκίνησε από Τυπαλδο Γ. και Νομικο με 4-2 για τους Ξεφτιλάιζερς, με την Dirtus Bologna να προσπερνά με τον Σταθουση και τον Ξυπολιτα, 6-8. Ο Νομικος με τον Χαραλαμποπουλο έγραψαν το 10-8, με τον Νομικο να γράφει το 15-11 της ομάδας του. Μετά την απάντηση από τον Χαλκιά, ο Ανδριώτης έφερε τον αγώνα στο 17-14, για να κλείσει με δύο τρίποντα του Χαλκιά το δεκάλεπτο στο 17-22 για την Dirtus Bologna. Στη 2η περίοδο ο Νομικός με τον Τυπαλδο Γ. έφεραν και πάλι μπροστά τους Ξεφτιλάιζερς, 23-22, για να απαντήσουν Χαλκιάς και Μάινας για το 26-27. Με τον Νομικό, τον Τυπαλδο Γ. και τον Καζα Γ. οι Ξεφτιλάιζερς προσπέρασαν ως το 34-29, για να φέρουν την Dirtus Bologna μπροστά και πάλι ο Κεντικελενης με τον Σαραντου, 34-38, με σερί 0-9. Ο Καζας Γ. έγραψε το 39-38, ο Σαραντου απάντησε για το 39-42, ο Ηλιοπουλος σκόραρε για το 43-42, με την Dirtus Bologna να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 2 πόντων, 43-45 από τον Κεντικελενη. Στην επανάληψη ο Τυπαλδος Γ. ισοφάρισε, με την Dirtus Bologna να παίρνει κεφάλι με Ξυπολιτα και Σταθουση, 47-51. Ο Κεντικελένης κρατούσε την ομάδα του μπροστά, απαντώντας στον Τυπαλδο Γ ως το 53-54, με τον Ξυπολιτα και τον Μάινα να γράφουν στη συνέχεια το 54-60. Ο Νομικός απάντησε, αλλά με Χαλκιά και Μάινα η Dirtus Bologna έκλεισε το δεκάλεπτο στο 59-65. Στην 4η περίοδο ο Σταθούσης έφερε την ομάδα του στο 59-67, με τον Νομικο και τον Ανδριωτη να μειώνουν ως το 66-69 φέρνοντας το ματς στο σουτ. Με τον Σαραντου και τον Μάινα η ω πήγε στο 66-73, για να τη φέρει ο Κεντικελένης στο 68-79 και το +11 λίγο μετά. Ο Νομικός μείωσε στους 6 πόντους, 74-80, με τον Μάινα να απαντά, 74-82 και την Dirtus Bologna να κλείνει με τον Ξυπολιτα το ματς στο 77-84 για να πάρει την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 18 πόντους, ο Σαραντου 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μάινας 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ κάνοντας triple-double, ο Ξυπολιτας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κεντικελενης 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σταθούσης 9 πόντους, 12 ριμπάουντ. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Νομικος είχε 34 πόντους, 20 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Τυπαλδος Γ. 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καζας Γ. 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.