Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Έσπασε κι άλλο αήττητο ο Ρεμπελιακός, μάχη στην τριάδα!

Έσπασε κι άλλο αήττητο ο Ρεμπελιακός, μάχη στην τριάδα!

Ο Ρεμπελιακός έσπασε το αήττητο της Τιρινίνι στο πρωτάθλημα μετά από 21 αγώνες (όπως είχε κάνει και με εκείνο των Run ‘n’ Gun), επικρατώντας με 79-74 για τη 17η αγωνιστική του Γ ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Έτσι, η μάχη στην πρώτη τριάδα παραμένει σκληρή, με τον Ρεμπελιακό να είναι στο 12-3, την Τιρινίνι στο 15-1 και τους Red Hot Chili Hoopers στο 13-1, με τους τρεις τους να έχουν ακόμα 3 μεταξύ τους παιχνίδια! Οι Red Hot Chili Hoopers έπιασαν κορυφή μετά το 74-59 επί της Dirtus Bologna, ενώ οι Rocks B.C. κέρδισαν με 47-36 τους Athens Supergrungers για να φτάσουν μια ανάσα από τη μαθηματική κατάκτηση της 6ης θέσης του ομίλου και να διατηρούν ακόμα τις ελπίδες τους για την πρώτη πεντάδα.

Τιρινίνι – Ρεμπελιακός 74-79

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 74-79 την Τιρινίνι, έσπασε το αήττητό της στο πρωτάθλημα (21-0 μέχρι το ματς), πήρε τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια και συνεχίζει να ελπίζει για μια θέση στην πρώτη δυάδα του ομίλου, η οποία πια εξαρτάται μόνο από τα δικά του αποτελέσματα (ό,τι κι αν κάνουν Red Hot Chili Hoopers και Τιρινίνι στα μεταξύ τους ματς ο Ρεμπελιακός θα έχει την ευκαιρία να περάσει τον έναν).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τον Ρεμπελιακό από Καρρά και Κατιάκο, για να απαντήσουν ο Γιαμαίος με τον Λεγάκη για το 5-6. Ο Ρεμπελιακός έμεινε μπροστά με 5-9 με τον Ηλιάκη, για να φτάσει λίγο μετά στο 7-14 με τον Κατιάκο και τον Ηλιάκη, πριν απαντήσουν Κοτσαμπάς και Γιαμαίος μειώνοντας σε 12-14. Ο Σαρρής με τον Ντούσια έφεραν την ομάδα τους στο 12-20, με τον Κατιάκο να γράφει το 14-22, πριν ο Γιουσεφ με τον Αντωνόπουλο απαντήσουν για το 18-22. Στη 2η περίοδο ο Τάσσιος με τον Κατιάκο σκόραραν για το 18-25, για να φέρει το ματς στο 20-27 ο Πλεξουσάκης. Ο Γιαμαίος με τον Αντωνόπουλο απάντησαν για το 27-30, με τον Παπασωτηρίου να κρατάει την ομάδα του μπροστά. Ο Πλεξουσάκης έγραψε το 29-36, με τον Λεγάκη να μειώνει σε 35-36, πριν κλείσει ο Σαρρής το ημίχρονο στο 35-38. Στην επανάληψη ο Γιαμαίος ισοφάρισε σε 38-38, με τον Ηλιάκη να γράφει το 38-42. Ξανά ισοπαλία από τον Αντωνόπουλο στο 42-42, με τον Κοτσαμπά να βάζει μπροστά την Τιρινίνι, 44-43. Μετά το 46-45 του Γιαμαίου ο Σαρρής με τον Κατιάκο έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 46-49. Η Τιρινίνι απάντησε με Ευθυμίου και Λεγάκη για το 51-49, για να κλείσει ο Τζαβάρας το δεκάλεπτο στο 53-50. Στην 4η περίοδο ο Καρράς ισοφάρισε σε 53-53 και ο Πλεξουσάκης σε 55-55 με τον Αντωνόπουλο να βάζει μπροστά την Τιρινίνι. Ο Ευθυμίου με τον Κοτσαμπά έγραψαν το 62-57, για να έρθουν Ευθυμίου και Γιαμαίος για το 68-61 της ομάδας τους. Από εκεί και πέρα ο Ρεμπελιακός έτρεξε ένα φοβερό 0-13 σερί για να ανατρέψει την εικόνα και να πάρει τη νίκη. Με τον Σαρρή και τον Ηλιάκη πλησίασε σε 68-66, ενώ ο Κατιάκος με τον Καρρά τον έφεραν στο 68-74! Ο Κοτσαμπάς μείωσε σε 71-74, με τον Γιαμαίο να σκοράρει για το 74-76, αλλά τον Σαρρή να κρατά την ψυχραιμία του από τη γραμμή των βολών για το 74-78, καθαρίζοντας τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 16 πόντους, ο Κατιάκος 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Καρράς 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαρρης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 13 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για την Τιρινίνι ο Γιαμαίος είχε 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κοτσαμπάς 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Αντωνόπουλος 10 πόντους, 4 ασίστ, ο Ευθυμίου 8 πόντους, ο Λεγάκης 7 πόντους.

Athens Supergrungers – Rocks B.C. 36-47

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 36-47 τους Athens Supergrungers και βρίσκονται πια μια τυπική ανάσα από την 6η θέση που οδηγεί στα μπαράζ, ενώ έχουν ακόμα ελπίδες για να προλάβουν την πεντάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές από τον Χατζάκη και τον Καμαριωτάκη για να απαντήσει ο Τσιπρας. Ο ίδιος έφερε τον αγώνα στο 5-7, με τον Παπαδάκη να απαντά για το 5-9. Ο Ευαγγελόπουλος σκόραρε για το 7-11 των Rocks B.C. με τον Τσιπρα να μειώνει και τον Γκιουλφεση να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-13. Στη 2η περίοδο οι Rocks B.C. έτρεξαν σερί 0-10 με τον Χατζακη, τον Καμαριωτάκη, τον Παπαδακη και τον Ρηγα για να φτάσουν στο 10-23. Με τον Τσιπρα και τον Κατσαμπανη οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 15-23, για να κλείσουν το ημίχρονο ο Χατζακης με τον Καμαριωτάκη στο 15-26. Στην 3η περίοδο ο Κατσαμπανης έφερε την ομάδα του στο 20-28 για να σκοράρει ο Καμαριωτάκης για το 20-31. Ο Λιοτας μείωσε στους 7, αλλά Παπαδακης και Παραρας απάντησαν για το 24-36. Με τον Σακελλαρόπουλο, τον Θεοδώρου και τον Λιοτα οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 32-39, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Παραρας στο 32-41. Στην 4η περίοδο οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 34-41, αλλά ο Παραρας απάντησε για το 34-43 με τον Καμαριωτάκη να γράφει το 35-45, πριν κλείσει ο ίδιος τον αγώνα στο 36-47 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Καμαριωτάκης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Χατζακης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδάκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τσιπρας 9 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Red Hot Chili Hoopers 59-74

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 59-74 την Dirtus Bologna για να πάνε στο 13-1 στον όμιλο και να κρατήσουν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρωτιά, ρίχνοντας την Dirtus Bologna στο 8-5 με πλεονέκτημα για την 4η θέση, την οποία, όμως, δεν έχει κατακτήσει ακόμα. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 4-6 για τους Red Hot Chili Hoopers για να απαντήσει η Dirtus Bologna για το 10-6. Οι Red Hot Chili Hoopers έτρεξαν σερί 0-13 ως το τέλος της περιόδου για να προηγηθούν με 10-19, για να το επεκτείνουν στο 2ο δεκάλεπτο ως το 0-17 πηγαίνοντας το παιχνίδι στο 10-23. Η Dirtus Bologna μείωσε στους 10 πόντους, πριν απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers για το 13-27. Το παιχνίδι πήγε στο 17-27 και το 20-29 με τους Red Hot Chili Hoopers να κρατούν τον έλεγχο, 0-8 σερί για το 20-37 με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-39. Στην επανάληψη το ματς πήγε στο 24-41, για να μειώσει η Dirtus Bologna σε 29-41 και 31-43. Λίγο μετά κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 36-45 για να πάμε στο 40-49 και μετά το 40-51 να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 44-51. Στην 4η περίοδο οι Red Hot Chili Hoopers μπήκαν και πάλι δυνατά, ένα σερί 0-10 ήταν που έφερε το ματς στους 17 πόντους, 44-61. Η Dirtus Bologna μείωσε σε 51-63, αλλά το ματς έφτασε και πάλι στο 51-68 και τους 17 πόντους, πριν φτάσουμε στο 56-70 και το 59-72, για να κλείσει ο αγώνας στο 59-74.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)