Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οι Miners την πρώτη μάχη!

Οι Miners την πρώτη μάχη!

Οι Miners έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Τριπόντιους για τα προημιτελικά του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας οριακά το πρώτο παιχνίδι με 62-59, παρότι λίγο πριν το τέλος ήταν πίσω στο σκορ με 57-58. Δεύτερος αγώνας της πολύ σκληρής σειράς το βράδυ της Πέμπτης, με τους Τριπόντιους να χρειάζονται τη νίκη αν θέλουν να ωθήσουν σε tie break το ζευγάρι.

Miners – Τριπόντιοι 62-59
(Σκορ σειράς: 1-0)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Τριπόντιους που προηγήθηκαν με 0-9 στο ξεκίνημα με τον Τσουτη και τον Ράλλη, για να απαντήσει ο Χασομερης για το 4-9. Ο Καραδημας έφερε την ομάδα του στο 4-11, αλλά οι Miners απάντησαν γρήγορα με τον Παπαδογιαννη και τον Κυνηγόπουλο πλησίασαν σε 10-11. Ο Σακαρακης έφερε τον αγώνα στο 12-13, για να κρατήσει ο Τσαφαντάκης τους Τριπόντιους μπροστά, 12-16. Με τον Κωτσιδη και τον Χασομερη οι Miners απάντησαν για να προσπεράσουν με 17-16, ο Ράλλης έγραψε το 17-18 και ο Εμμανουηλίδης κράτησε μπροστά τους Τριπόντιους στο δεκάλεπτο παρά την απάντηση του Κωτσιδη, 19-20. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σακαράκης έβαλε μπροστά τους Miners, και μετά το 22-22 από τον Ραλλη, οι Miners έτρεξαν ένα 11-0 με τον Παπαδόγιαννη, τον Σακαρακη και τον Κωτσιδη ως το 33-22. Ο Τσουτης το διέκοψε, με το ημίχρονο να κλείνει από Σιουτη και Κωτσιδη στο 37-24.

Στην επανάληψη οι Τριπόντιοι μπήκαν δυνατά και με τον Ράλλη και τον Εμμανουηλίδη πλησίασαν σε 37-33 με ένα 0-9 σερί. Το σερί διέκοψε ο Παπαδόγιαννης για το 40-33, με τον Κωτσίδη και τον Χασομέρη να φέρνουν τους Miners στο 45-35. Ο Μπενετσης κράτησε την ομάδα του άνω από τους 10 πόντους μετά το τρίποντο του Τσαφαντάκη, 50-38, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-39 για τους Miners, αφού πρώτα τους έδωσε ο Παπαδόγιαννης τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, +14 στο 52-38. Στην 4η περίοδο ο Φαλελακης με τον Καραδημα μείωσαν σε 52-44, για να γράψει το 54-44 ο Παπαδόγιαννης. Με τον Ράλλη και τον Καραδήμα οι Τριπόντιοι έτρεξαν ένα 0-7 για να φέρουν το ματς στο σουτ, 54-51. Ο Κωτσιδης σκόραρε για το 56-51, με τον Καραδήμα να μειώνει σε 56-55 και τον Τσουτη να σκοράρει για το 57-58 της ομάδας του! Όμως, στο πιο κρίσιμο σημείο ο Χασομέρης με τον Παπαδόγιαννη ήταν εκεί για να απαντήσουν για το 61-58 των Miners. Οι Τριπόντιοι πλησίασαν με 1/2 βολές στο 61-59, για να κλείσει το ματς από τον Χασομέρη στο 62-59 για το 1-0 των Miners.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κωτσιδης 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Χασομερης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σακαρακης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Τριπόντιους ο Ράλλης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καραδημας 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τσουτης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ.