Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Athens Finest-Ready 2 Fire!

Αήττητοι Athens Finest-Ready 2 Fire!

Χωρίς ήττα συνέχισαν στο Championship οι Athens Finest, αφού επικράτησαν με 50-41 των Remal Madri για την 3η αγωνιστική, για να φτάσουν στο 3-0. Νίκη και 3-0 και για τους Ready 2 Fire, που κέρδισαν με 72-41 τους MyRema State Warriors, ενώ οι Halia Mavericks επικράτησαν με 68-30 των Lazers για τη 2η τους νίκη. Νίκη και για τους Τουβλέικερς, 87-42 κόντρα στους Μπίρι Μπίρι, με τους Abaleiros να κερδίζουν με 69-39 τους Bullets. Οι East νίκησαν με 62-57 τους Mentores, ενώ οι Τεμπελέηκερς επικράτησαν με 44-40 των Greek BB Mambas. Τέλος, οι Desperado πήραν με 59-39 το ματς με τους Τεμπελέηκερς, για την πρώτη τους νίκη!

Athens Finest – Remal Madri 50-41

Οι Athens Finest κέρδισαν με 50-41 τους Remal Madri για να πάνε στο 3-0 στον όμιλο. Το ματς ήταν σκληρό στο πρώτο μέρος του, οι Remal Madri προηγήθηκαν με 10-12 στο δεκάλεπτο, ενώ το 12-12 της 2ης περιόδου μας έφερε στο 22-24 του ημιχρόνου. Οι Athens Finest άρχισαν στην επανάληψη να παίρνουν τον έλεγχο, κράτησαν τους αντιπάλους τους χαμηλά και με το 15-10 της 3ης περιόδου πήγαν στο 37-34 στο 30ο λεπτό, ενώ η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο 4ο δεκάλεπτο. Εκεί το 13-7 για τους Athens Finest έκλεισε τον αγώνα στο 50-41.

Για τους νικητές ο Κουρτογιάννης είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αποστολάκος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ζευγαρίδης 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζαχαριας 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Remal Madri ο Μοτσαρος είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κυρανος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παππας 6 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ready 2 Fire – MyRema State Warriors 72-41

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 72-41 τους MyRema State Warriors για να πάνε στο 3-0. Το ματς ξεκίνησε με 9-2 για τους νικητές από τον Μαναζη, τον Θανο και τον Δριβα για να απαντήσει ο Σαραντόπουλος. Ο Ισσαρης έκλεισε την περίοδο στο 11-6, με τον Θανο να γράφει το 15-6 στο 2ο δεκάλεπτο. Αθανασιάδης και Ισσαρης μείωσαν σε 17-11 και 19-14, με τον Τυροβολα και τον Θανο να απαντούν για το 22-14. Ο Μουστακης μείωσε σε 22-18, με τον Παππά να φέρνει τον αγώνα στο 26-18 για να κλείσει το ημίχρονο στους 10 πόντους. Στην επανάληψη ο Θεοδωράκης ήταν που σκόραρε για το 31-19, ενώ Παππάς, Μαναζής και Κασοτακης έγραψαν το 43-21 λίγο μετά με 12-0 σερί για τους νικητές. Ο Ισσαρης το διέκοψε, ο Σαραντόπουλος έγραψε το 44-26, με τον Παππά να απαντά και τον Κασοτακη να κλείνει την 3η περίοδο στο 52-28. Στο 4ο δεκάλεπτο Κασοτάκης και Δριβας έφεραν τους Ready 2 Fire στο 60-31, με τον Βερυκιο να απαντά. Ο Παππάς σκόραρε για το 63-33, με τον Βερύκιο να γράφει το 63-37. Ο Κασοτακης ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους, με τον Βερύκιο να γράφει το 67-39 και το 70-41, για να κλείσει το ματς ο Δριβας.

Για τους νικητές ο Κασοτάκης είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Θάνος 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παππάς 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Δριβας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τυροβολας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Θεοδωράκης 7 πόντους. Για τους MyRema State Warriors ο Ισσαρης είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Σαραντόπουλος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Βερύκιος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Greek BB Mambas – Τεμπελέηκερς 40-44

Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν με 40-44 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους νικητές από τον Μαγκουτα και τον Μακρυδακη. Οι Greek BB Mambas απάντησαν με σερί 8-0 με τον Δελγα και τον Μπεμπελο για να φτάσουν στο 8-4, με την περίοδο να κλείνει με τρίποντο για το 8-7. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τριανταφυλλίδης με τον Παπαβασιλείου έφεραν την ομάδα τους στο 8-14, φτάνοντας το σερί των Τεμπελέηκερς στο 0-10. Ο Κολλιόπουλος με τον Σπαη απάντησαν, 13-14, αλλά ο Παναγιωτόπουλος έγραψε το 15-22 για τους Τεμπελέηκερς. Το ημίχρονο έκλεισε στο 17-22 από τον Λεκοσιωτη, με τον Μπεμπελο να γράφει το 20-25 στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Μπαρδουσης έφερε το ματς στο 22-27, αλλά ο Μαγκουτας με τον Παναγιωτόπουλο και τον Παπαβασιλείου απάντησαν για το 22-33. Η περίοδος έκλεισε από τον Μπεμπελο στο 26-35, με τον Παναγιωτόπουλο να φέρνει στο +12 την ομάδα του στο 4ο δεκάλεπτο, πριν ο Αποστολάκης με τον Κολλιόπουλο και τον Μπεμπελο απαντήσουν για το 33-38. Ο Μαγκουτας σκόραρε για το 33-42, με τον Μπεμπελο και τον Δελγα να τρέχουν ένα 7-0 για το 40-42, πριν με 2/4 βολές ο Τριανταφυλλίδης με τον Παπαβασιλείου κλείσουν το ματς στο 40-44 για τους Τεμπελέηκερς.

Για τους νικητές ο Παναγιωτόπουλος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τριανταφυλλίδης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαγκουτας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Παπαβασιλείου 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Greek BB Mambas ο Μπεμπελος είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Δελγας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Halia Mavericks – Lazers 68-30

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους Lazers με 68-30 για τη 2η τους νίκη, με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, που μετά το 9-0 και το 12-4 κατάφεραν ένα 12-0 σερί για το 24-4 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου με τον Αγγελιδέλη να σκοράρει. Ο Μπαλιουσης απάντησε για το 24-6, με τον Παπαϊωάννου να φέρνει το ματς στο 26-8. Ο Τουντας σκόραρε για το 31-8 με τον Κυριαζόπουλο και τον Κλιμαντήρη Δ. να φέρνουν τον αγώνα στο 36-10 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μηλιος σκόραρε για το 37-12 και το 39-14, με τον Τουντα και τον Διακονικολάου να απαντούν για το 43-14, πριν ο Κυριαζόπουλος με τον Κλιμαντήρη Σ. φέρουν τον αγώνα στο 49-15. Ο Μηλιος απάντησε για το 49-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Αγγελωνίτη στο 52-17, ενώ ο ίδιος με τον Χριστοδουλάκη και τον Κληρονόμο έφεραν τον αγώνα στο 62-17 στην 4η περίοδο ολοκληρώνοντας ένα 13-0. Ο Παπαϊωάννου με τον Γιαννούλη έφεραν το ματς στο 65-21, με τον Μηλιο να γράφει το 68-30 μαζί με τον Γιαννούλη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Κληρονόμος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Διακονικολάου 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 10 κλεψίματα (ο 2ος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που κάνει διψήφιο αριθμό κλεψιμάτων), ο Αγγελωνιτης 8 πόντους. Για τους Lazers ο Μήλιος είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παπαϊωάννου 8 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Mentores – East 57-62

Οι East κέρδισαν τους Mentores με 57-62 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Mentores για το 7-8. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 7-12 με τους East να φτάνουν στο 7-16 το 2ο δεκάλεπτο. Μετά το 10-16 από τους ΔΔΣΦΣ οι East πήγαν στο 10-20 και λίγο αργότερα στο 12-28. Οι Mentores μείωσαν σε 16-28, με το πρώτο ημίχρονο να περνά από το 16-30 για να λήξει στο 18-33. Στην επανάληψη οι Mentores μείωσαν σε 23-33, με τους East να απαντούν για το 23-37. Οι Mentores μείωσαν κάτω από τους 10 για το 33-39 λίγο πριν την περίοδο, με τους East να απαντούν και πάλι για το 34-44 στις αρχές της 4ης περιόδου. Μετά το 41-52 και το 42-54 για τους νικητές, οι Mentores έτρεξαν σερί 15-4 για να μειώσουν σε 52-58 και σε 57-58 μετά, με 11 συνεχόμενους πόντους, αλλά με βολές οι East μπόρεσαν να πάνε στο 57-60 και να κλείσουν το ματς με νίκη στο 57-62.

Για τους νικητές ο Τζιτζους είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καλιας 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ασπιωτης 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Νομικός 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Mentores ο Τάτσης είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κλαπης 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αντωνακόπουλος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Abaleiros – Bullets 69-39

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Bullets με 69-39 με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους νικητές από τον Καμαριωτάκη και τον Κατσαβο, για να απαντήσουν ο Φλοκας με τον Χριστοδουλάκη για το 4-4, πριν ο Σταμπουρλος με τον Κατσαβο γράψουν το 11-4. Ο Σταμπουρλος ήταν που έφερε την ομάδα του στο 15-6, με τον Αβραμιδη να σκοράρει για το 17-6, πριν ο Κατσαβος κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-7. Στη 2η περίοδο ο Φλόκας σκόραρε για το 21-9 και το 23-11, με τον Καββαδα να απαντά για το 27-11. Ο Σταμπουρλος με τον Καζακιδη έφεραν το ματς στο 36-13 με σερί 9-0 για τους νικητές, με τον Ρικκο και τον Φλόκα να απαντούν, 36-17. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-17 από τον Καββαδα, με τον Μπουγακια και τον Φλοκα να γράφουν το 40-22 στην 3η περίοδο. Ο Διγαλετος απάντησε, με τον Καμαριωτάκη να γράφει το 46-24 και το 50-26. Ο Ρίκκος σκόραρε για τους Bullets με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Διγαλετο στο 57-28. Στην 4η περίοδο Φλοκας και Ρικκος σκόραραν για το 60-32, με τον Κατσαβο να φέρνει τον αγώνα στο 65-34 λίγο μετά. Ο Καλλης έγραψε το 67-37 με τον Μπουγακια να απαντά και τον Κατσαβο να κλείνει τον αγώνα στο 69-39.

Για τους νικητές ο Σταμπουρλος είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατσαβος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Καζακιδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καββαδας 6 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Bullets ο Φλόκας είχε 23 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ριικος 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Τεμπελέηκερς – Desperado 39-59

Οι Desperado κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με 39-59 με το ματς να ξεκινά κλειστό, μετά το 1-4 από τον Κατσιαβαρα, ο Δημου με τον Παναγιωτόπουλο και τον Παπαβασιλείου έφεραν τους Τεμπελέηκερς στο 9-5 στο τέλος της περιόδου με το ματς να πηγαίνει στο 11-5 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Μαρκοπουλιωτης απάντησε για το 11-12, με τους Desperado να προσπερνούν και να φτάσουν ως το 13-18 και το 14-20 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 18-24. Στην 3η περίοδο ο Τριανταφυλλίδης με τον Παπαβασιλείου μείωσαν σε 22-26, αλλά ο Μαρκουλης έφερε την ομάδα του στο 22-29. Μετά το 25-29 οι Desperado ξέφυγαν με 26-36 και 27-43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Εμμανουηλίδης σκόραρε για το 27-46 στο 4ο δεκάλεπτο, με το ματς να πηγαίνει στο 31-50 και το 33-52, πριν οι Desperado φτάσουν στο 34-54 και το 37-57, για να κλείσουν τον αγώνα ο Δελης με τον Μαρκοπουλιωτη στο 39-59.

Για τους νικητές ο Κατσιαβαρας είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιωτης 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Εμμανουηλίδης 9 πόντους. Για τους Τεμπελέηκερς ο Δελης είχε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μαγκουτας 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μπίρι Μπίρι – Τουβλέικερς 42-87

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν είχαν δημοσιευτεί στατιστικά και δεκάλεπτα.)