Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Απάντησαν για το 1-1 οι Remal Madri!

Απάντησαν για το 1-1 οι Remal Madri!

Σε tie break οδηγήθηκε η σειρά ανάμεσα στους Remal Madri και τους Halia Mavericks για τα προημιτελικά του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τους Remal Madri να κερδίζουν με 53-49 το δεύτερο παιχνίδι και να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν για τρίτη και τελευταία φορά την Τετάρτη, με τον νικητή να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά!

Remal Madri – Halia Mavericks 53-49
(Σκορ σειράς: 1-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους Remal Madri με τον Σαγιακο, για να απαντήσουν οι Halia Mavericks με σερί 0-9 από τον Διακονικολάου, τον Αγγελωνιτη Π. και τον Αγγελωνιτη Α. προσπερνώντας με 5-11. Ο Μαλλιος σκόραρε για το 7-11, με τον Γρηγορόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-11. Στη 2η περίοδο ο Αλαφούζος ισοφάρισε τον αγώνα για τους Remal Madri με τον Διακονικολάου να μην τους αφήνει να προσπεράσουν, 11-17 με συνεχόμενους πόντους. Ο Μαλλιος απάντησε, για να έρθει και πάλι ο Διακονικολάου για το 13-21. Ο Σαγιακος μείωσε τον αγώνα σε 16-21, με τον Αλαφουζο να σκοράρει για το 18-23 λίγο μετά, αλλά τους Halia Mavericks να απαντούν με 0-8 σερί για να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, ο Διακονικολάου με τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Πασσαλη έφεραν την αναμέτρηση στο 18-31. Ο Σαγιακος διέκοψε το σερί των Halia Mavericks, με τον Χριστοδουλάκη να είναι εκεί και με τρίποντο να σκοράρει για το 20-34, στη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Οι Remal Madri είχαν μειώσει σε 23-34 ως το ημίχρονο, για να σκοράρουν με τον Αλαφουζο στις αρχές της επανάληψης για το 25-34. Ο Κλιμαντηρης Σ. απάντησε, με τον Αλαφουζο να φέρνει το ματς στο 29-36. Ο Διακονικολάου σκόραρε για το 29-38 των Halia Mavericks, αλλά γρήγορα οι Remal Madri πλησίασαν κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι ξανά, ένα 8-0 σερί από τον Σαγιακο και τον Αλαφουζο έφερε το παιχνίδι στο 37-38 και από τότε καμία από τις δύο ομάδες δεν προηγήθηκε με περισσότερους από 4 πόντους. Ο Αγγελωνίτης Π. απάντησε για το 37-40, με τον Μανινα να φέρνει τον αγώνα στο 39-40. Ο Διακονικολάου έγραψε το 39-43 για το +4 της ομάδας του, με τον Γρηγορόπουλο να κλείνει την 3η περίοδο στο 42-43. Στο 4ο δεκάλεπτο με τον Μαλλιο οι Remal Madri προσπέρασαν στο 45-43, για να έρθει ο Κλιμαντηρης Σ. και να ισοφαρίσει σε 45-45. Ο Μαλλιος και πάλι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ο Διακονικολάου ισοφάρισε από τη γραμμή των βολών, 47-47, αλλά οι Remal Madri έμειναν μπροστά με βολή του Σαγιάκου, 48-47. Οι Halia Mavericks απάντησαν κι αυτοί με βολές, από τον Κλιμαντήρη Σ. για το 48-49 και το τελευταίο προβάδισμά τους στον αγώνα λίγο πριν το τέλος. Ο Αλαφουζος σκόραρε για το 50-49 της ομάδας του, με τον Γρηγορόπουλο να φέρνει τον αγώνα με βολές στο 53-49 αφού στο ενδιάμεσο οι Halia Mavericks δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και πάλι, με τους Remal Madri να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1!

Για τους νικητές ο Σαγιακος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Αλαφουζος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαλλιος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα. Για τους Halia Mavericks ο Διακονικολάου είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κλιμαντηρης Σ. 12 πόντους, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα.