Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ανακατατάξεις στην κορυφή!

Ανακατατάξεις στην κορυφή!

Μεγάλη νίκη με 55-54 πέτυχαν οι Makrino Rebound επί των Ready 2 Fire για τη 13η αγωνιστική στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της κατηγορίας, ρίχνοντας παράλληλα τους Ready 2 Fire στη 2η θέση στους Los Rebels, οι οποίοι κέρδισαν με 43-31 τους Lazers. Αμέσως πιο κάτω βρίσκονται οι Desperado μετά και το 58-46 επί των MyRema State Warriors, ενώ ακολουθούν οι Remal Madri, που επικράτησαν με 53-44 των Τεμπελέηκερς. Οι East κέρδισαν τους Athens Finest με 58-46 για να τους ρίξουν από κάτω τους, ενώ οι Halia Mavericks σταμάτησαν στην παράταση τους Τουβλέικερς με το οριακό 84-83! Τέλος, νίκη πήραν οι Μπίρι Μπίρι επί των Bullets, επικρατώντας με 45-44, αλλά και οι Abaleiros, 38-34 κόντρα στους Greek BB Mambas.

Makrino Rebound – Ready 2 Fire 55-54

Οι Makrino Rebound έμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία μετά τη νίκη τους με 55-54 επί των Ready 2 Fire. Το ματς ξεκίνησε με 3-14 για τους Ready 2 Fire, από τον Παππα, τον Μαναζη και τον Καλλιτσάντση. Ο Γιαβης απάντησε για το 9-16 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καλλιτσάντση στο 9-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Makrino Rebound άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά για να βρεθούν ως το 20-22. Οι Ready 2 Fire απάντησαν με τον Σταματελόπουλο και τον Δριβα για το 20-28, αλλά ο Γιαβης με τον Μακρη ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 25-29. Ο Καλπακος απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-31. Στην επανάληψη οι Makrino Rebound μείωσαν με τον Καλαποδακη στο 30-33, ενώ ο Γιαβης τους βοήθησε να προσπεράσουν, 36-35. Ο Κασοτακης με τον Σταματελόπουλο απάντησαν για το 36-39, για να ισοφαρίσουν λίγο μετά οι Makrino Rebound σε 40-40. Ο Κασοτάκης έγραψε το 41-43, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Μαϊλλη με buzzer beater για το 43-43. Στην 4η περίοδο ο Μαναζης με τον Μουμτζη σκόραραν για το 45-45, με τους Ready 2 Fire να τρέχουν ένα 0-9 σερί με Μαναζη, Στερμασι και Σταματελόπουλο ως το 45-54. Όμως, ο τελευταίος λόγος ανήκε στους Makrino Rebound, με σερί 10-0 στο τέλος του αγώνα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Με τον Μουμτζη, τον Καλαποδάκη και τον Γιαβη μείωσαν σε 53-54 με 1:03 για τη λήξη, για να ισοφαρίσουν σε 54-54. Στα 45 δευτερόλεπτα με 1/2 βολές από τον Γεωργάκη έφτασαν στο 55-54, με τους Ready 2 Fire να μην μπορούν να ευστοχήσουν στην εκπνοή και για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μακρης είχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γιαβης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Καλαποδακης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Ready 2 Fire ο Σταματελόπουλος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μαναζης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Στερμασι 9 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Desperado – MyRema State Warriors 58-46

Οι Desperado κέρδισαν με 58-46 τους MyRema State Warriors για να ανέβουν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Το ματς ξεκίνησε με τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες ανά δύο πόντους, με τον Βερυκιο και τον Μπακαλη, με τον Κατσιαβαρα και τον Μαρκοπουλιωτη να απαντούν. Οι δυο τους ήταν που έφεραν τους Desperado μπροστά με 12-8 στη συνέχεια, για να γράψει το 15-8 ο Σεφερης. Ο Αθανασιάδης απάντησε, 15-11 και 16-13 στο τέλος της περιόδου, για να προσπεράσουν οι MyRema State Warriors με τον Σαραντόπουλο .Π και τον Βερυκιο με 16-19. Ο Κατσιαβαρας με τον Σεφερη έτρεξαν σερί 10-0 για τους Desperado για το 26-19, με το ημίχρονο να κλείνει από Παληβογιαννη και Σαραντοπουλο .Π στο 26-23. Στην επανάληψη ο Πεδακακης ισοφάρισε σε 26-26 με τους MyRema State Warriors να προσπερνούν με τον Τσαντιλη και τον Βερυκιο για το 28-32. Οι Desperado απάντησαν με τον Σεφέρη και τον Σαλημενο για να φτάσουν στο 38-33. Οι MyRema State Warriors δεν τους άφησαν να ξεφύγουν παραπάνω και με τον Βερυκιο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 40-38. Στην 4η περίοδο ο Κιουσης και Μαρκοπουλιωτης έφεραν τον αγώνα στο 45-38, με τον Σεφερη και τον Κατσιαβαρα να σκοράρουν για το 52-41 της ομάδας τους. Ο Αθανασιαδης απάντησε, αλλά οι Desperado κρατήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας, 55-44 και 56-46 για να κλείσουν το ματς με τον Μαρκουλη.

Για τους νικητές ο Σεφερης είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κατσιαβαρας 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαρκοπουλιωτης 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Σαραντοπουλος .Π 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασιάδης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Μπίρι Μπίρι – Bullets 45-44

Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν τους Bullets με 45-44 με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους νικητές από τον Γιαννουτσο, τον Ευαγγελιδη και τον Βηχα. Ο Σκληρακης απάντησε, πριν ο Ευαγγελιδης φέρει την ομάδα του στο 13-5. Με τον Σκληρακη οι Bullets μείωσαν σε 15-10, αλλά ο Ευαγγελίδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-10 για τους Μπίρι Μπίρι. Στη 2η περίοδο ο Τζαλλας μείωσε σε 18-12, με τον Παπανδρέου να απαντά για το 21-12. Ο Σκληράκης με τον Φλοκα έφεραν τον αγώνα στο 23-17, για να κλείσει το ημίχρονο στο 24-17. Στην επανάληψη ο Βηχας έφερε την ομάδα του στο 27-17 και μετά την απάντηση του Τσαρουχα ξανά ο ίδιος ήταν που σκόραρε για το 30-19. Με τον Τσαρουχα και τον Φλοκα οι Bullets πλησίασαν σε 30-23, ενώ ο Σκληράκης με τον Φλοκα τους έφεραν στο 31-26 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Σκληράκης μείωσε στο σουτ στο 4ο δεκάλεπτο, 31-28, με τον Τζαλλα να τον μιμείται, 34-31, λίγο αργότερα. Οι Μπίρι Μπίρι απάντησαν με τον Βηχα για το 42-34, πριν ο Φλοκας γράψει το 42-37. Ο Παπανδρέου ήταν που έφερε την ομάδα του στο 45-37 με τους Bullets να απαντούν με τον Μπουγακια για το 45-44 με δύο τρίποντα, αλλά να μην μπορούν να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Βηχας είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ευαγγελίδης 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Bullets ο Σκληράκης είχε 20 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Φλοκας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Greek BB Mambas – Abaleiros 34-38

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Greek BB Mambas με 34-38 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς για να προηγηθούν με 1-7 με τον Σταμπουρλο και τον Καμαριωτακη. Ο Τσιαπος απάντησε για το 5-7 και το 7-9, με τον Αβραμιδη και τον Σταμπουρλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 7-13. Ο Κολλιοπουλος σκόραρε για το 9-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καββαδα και τον Αβραμιδη στο 9-16. Στη 2η περίοδο ο Καμαριωτακης έφερε τους Abaleiros στο 9-17, πριν απαντήσει ο Σδουγκας. Ο Σταμπουρλος σκόραρε για το 11-19, ο Κολλιοπουλος μείωσε στους 5, με το ημίχρονο να κλείνει στο 14-22 από τον Σταμπουρλο. Στην επανάληψη ο Τσιαπος έφερε τον αγώνα στο 16-22 για να μειώσει στο σουτ ο Δελγας, 19-22. Ο Αβραμιδης απάντησε, με τον Δελγα να σκοράρει και πάλι για το 21-24. Με τον Αβραμιδη οι Abaleiros έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 21-26, για να τους πάει ο Διγαλετος στο 21-28 στην 4η περίοδο. Ο Κολλιόπουλος μείωσε σε 23-28, με τον Σταμπουρλο να γράφει το 23-32 για την ομάδα του. Από τον Κολλιόπουλο και τον Τσιαπο οι Greek BB Mambas πλησίασαν ως το 29-34, ενώ μετά την απάντηση του Αβραμιδη, ο Τσιαπος με τον Σιφλιμιρη ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 34-36, με τον Πετριδη να γράφει βολές για το 34-38 στην εκπνοή, αφού πρώτα οι Greek BB Mambas είχαν χάσει ευκαιρία για να ισοφαρίσουν τον αγώνα από κλέψιμο.

Για τους νικητές ο Σταμπουρλος είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αβραμιδης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καμαριωτακης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Greek BB Mambas ο Τσιαπος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κολλιόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Lazers – Los Rebels 31-43

Οι Los Rebels κέρδισαν τους Lazers με 31-43 για να εκμεταλλευτούν την ήττα των Ready 2 Fire και να τους πιάσουν στη βαθμολογία. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 για τους Lazers από τον Σαλλα και τον Λυμπερη, για να ισοφαρίσουν Παπαδόπουλος και Γρηγορόπουλος. Στο 8-4 έφεραν την ομάδα τους ο Γιαννουλης με τον Λυμπερη, αλλά οι Los Rebels απάντησαν με 0-11 σερί ως τις αρχές της 2ης περιόδου, ο Σακελλαρίου Α. με τον Παπαδόπουλο και τον Βλαχογιωργο έφεραν τον αγώνα στο 8-15. Ο Καρακωστας μείωσε σε 10-15, αλλά ο Σαμπλαουρας με το Βλαχογιωργο απάντησαν σε 10-19 για να γράψει το +10 ο Σακελλαρίου Δ., 11-21. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Λυμπερη στο 13-21, με τον Καρακωστα να μειώνει σε 17-21 στη συνέχεια. Μετά το καλάθι του Σακελλαρίου Δ. για το 17-23, οι Lazers πλησίασαν με Στεριόπουλο και Καρακωστα σε 21-23. Ο Γρηγορόπουλος με τον Βαρωνο έφεραν τους Los Rebels στο 21-27, ενώ στις αρχές της 4ης περιόδου ο Κοκοτσης με τον Γρηγορόπουλο σκόραραν για το 22-34 της ομάδας τους, ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-11. Ο Καρακώστας προσπάθησε να απαντήσει, αλλά Σακελλαρίου Α. και Κοκοτσης σκόραραν για το 25-39 των Los Rebels. Ο Γιαννουλης έφερε το ματς στο 28-39, ο Γρηγορόπουλος έγραψε το 28-43, με τον Σαλλα και τον Στεριόπουλο να κλείνουν την αναμέτρηση στο 31-43.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κοκοτσης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Βλαχογιωργος 7 πόντους. Για τους Lazers ο Καρακωστας είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γιαννουλης 7 πόντους.

Τεμπελέηκερς – Remal Madri 44-53

Οι Remal Madri κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με 44-53 για να μείνουν στην πρώτη πεντάδα της λίγκας, με ίδιο αριθμό ηττών με τους 4ους στη βαθμολογία. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Τεμπελέηκερς, που προηγήθηκαν με 15-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Remal Madri πήραν τον έλεγχο στη 2η περίοδο και με το 11-15 εκεί κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο σε 26-23. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το κομβικό του αγώνα, εκεί οι Remal Madri κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 2 πόντους και με τους 16 που σκόραραν κατάφεραν την πλήρη ανατροπή του σκηνικού, παίρνοντας διψήφια διαφορά για να φτάσουν στο 28-39 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο οι Τεμπελέηκερς προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά το επιμέρους 16-14 με το οποίο κέρδισαν τους έφτασε μόνο για να μειώσουν σε 44-53.

Για τους νικητές ο Σιδηρόπουλος είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μοτσαρος 11 πόντους, ο Γρηγορόπουλος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μανινας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Τεμπελέηκερς ο Τριανταφυλλίδης είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαγκουτας 7 πόντους, 4 κλεψίματα.

Halia Mavericks – Τουβλέικερς 84-83παρ.

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 84-83 στην παράταση για να τους αναγκάσουν στην 4η τους ήττα στην κατηγορία. Το ματς ξεκίνησε με 3-3 από Πασσαλη και Μητσοπουλο, για να φέρει ο Καμιναρης τους Τουβλέικερς στο 4-7 λίγο μετά. Ο ίδιος με τον Μπαλασκα ήταν που σκόραραν για το 6-12, με τον Αγγελωνιτη Π. να απαντά για το 9-12. Ο ίδιος μείωσε σε 12-15, αλλά ο Μαρίνος έγραψε το 12-18 με τρίποντο. Με τον Αγγελωνιτη Π. και τον Πασσαλη οι Halia Mavericks ισοφάρισαν τον αγώνα σε 18-18 για να τους δώσει προβάδισμα στο τέλος της περιόδου ο Αγγελιδέλης στο 20-18. Στη 2η περίοδο ο Μπαλασκας ισοφάρισε τον αγώνα, 20-20, με τον Διακονικολάου να βάζει μπροστά τους Halia Mavericks. Ο Λαμπεας απάντησε για το 23-24, με τους Halia Mavericks να προσπερνούν και πάλι με τον Διακονικολάου και τον Αγγελιδελη για το 27-24. Ο Μητσοπουλος με τον Λαμπεα έφεραν τον αγώνα στο 27-31, με τον δεύτερο να σκοράρει και για το 28-35 λίγο μετά πριν κλείσει ο Χριστοδουλακης το ημίχρονο στο 30-35. Στην επανάληψη ο Διακονικολάου έφερε το ματς στον πόντο, 33-35, με τον Μαρίνο και τον Μητσοπουλο να απαντούν για το 36-40. Ο Αγγελιδελης μείωσε σε 39-40, αλλά ο Μητσόπουλος έφερε τους Τουβλέικερς στο 39-42. Με τον Κλιμαντηρη οι Halia Mavericks προσπέρασαν με 43-42 και ο ίδιος με τον Πασσαλη μετά τους έφεραν στο 49-44. Ο Μητσοπουλος μείωσε στο σουτ, αλλά ο Κλιμαντηρης έφερε την ομάδα του στο 51-46. Ξανά απάντηση από τον Μπαλασκα, 51-48, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Διακονικολάου και Καμιναρη στο 54-50.

Στην 4η περίοδο ο Μητσόπουλος έφερε τους Τουβλέικερς ως το 54-53, με τον Διακονικάου να απαντά. Ξανά στον πόντο από τον Μητσόπουλο, 57-56, ενώ λίγο μετά οι Τουβλέικερς ισοφάρισαν σε 59-59. Ο Αγγελιδελης κράτησε την ομάδα του μπροστά και με τον Αγγελωνιτη Π. έγραψαν το 67-59 και το 70-60 λίγο αργότερα. Όμως, Μπαλασκας και Μητσόπουλος απάντησαν, 70-65, για να σκοράρει ο Κυριαζόπουλος για το 72-65. Οι Τουβλέικερς με τον Μαρίνο κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, 72-73, αλλά ο Διακονικολάου με μια βολή ισοφάρισε σε 73-73 για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί ο Κουντουρης έδωσε προβάδισμα με 74-75 στους Τουβλέικερς, αλλά ο Κλιμαντηρης απάντησε για το 78-75. Με τον Μητσοπουλο οι Τουβλέικερς ισοφάρισαν σε 78-78 και πέρασαν μπροστά με 78-79, αλλά ο Κλιμαντηρης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 82-79 και το 84-80 λίγο μετά, για να πάρουν τη νίκη οι Halia Mavericks παρά τις προσπάθειες του Λιβαδα στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κλιμαντηρης είχε 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Διακονικολάου 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αγγελωνιτης 16 πόντους, ο Αγγελιδελης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Τουβλέικερς ο Μητσοπουλος είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μαρινος 12 πόντους, ο Ζωγόπουλος 12 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Καμιναρης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λαμπεας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ.

East – Athens Finest 58-46

Οι East κέρδισαν τους Athens Finest με 58-46 με τους δεύτερους να μπαίνουν καλά στο ματς με 1-5, για να απαντήσουν για το 4-5 οι East και να ισοφαρίσουν σε 7-7. Οι East πήραν προβάδισμα με 9-7 και 10-9, για να απαντήσουν οι Athens Finest για το 10-11. Ξανά μπροστά οι East με 13-11, ενώ ως το τέλος της περιόδου είχαμε άλλες δύο ισοπαλίες στο 13-13 και το 15-15. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους East να είναι 1 πόντο μπροστά, αλλά στη 2η περίοδο οι Athens Finest προσπέρασαν με 16-19. Οι East ισοφάρισαν σε 19-19 και προσπέρασαν στο 23-22. Έφτασαν στο 34-23 με σερί 9-0 από το 25-23 και μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-25. Στην επανάληψη οι East πήγαν στο 47-25 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους με σερί 11-0 στην 3η περίοδο, φτάνοντας το επιμέρους σκορ τους στο 24-3 από το 23-22 και μετά. Οι Athens Finest απάντησαν με ένα 0-8 για το 47-33 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο επέκτειναν το σερί τους ως το 0-13 για το 47-38 και το -9. Όμως, οι East κράτησαν τον έλεγχο και πήγαν στο 52-39. Νέα προσπάθεια ανατροπής σκηνικού από τους Athens Finest, σερί 0-7 και 52-46. Οι East, όμως, είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς, με 6-0 ήταν που έκλεισαν το παιχνίδι στο 58-46.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)