Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σημαντική νίκη για Παλαίμαχους, κοντά στο Challenge οι Κένταυροι

Σημαντική νίκη για Παλαίμαχους, κοντά στο Challenge οι Κένταυροι

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απέκτησαν προβάδισμα για μια θέση στην πρώτη δυάδα του 9ου ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την μεγάλη νίκη τους με 68-63 επί του Ερμή για την 6η αγωνιστική. Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Gunners με 45-42 και πλησίασαν περισσότερο στο Challenge League.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Ερμής 68-63

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τον Ερμή με 68-63 για να τον φτάσουν στο 5-1 και να έχουν προβάδισμα στην ισοβαθμία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τον Ερμή για να απαντήσουν για το 7-6 οι Παλαίμαχοι. Ο Ψαρρος έφερε την ομάδα του στο 7-8 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να απαντούν για το 11-10 και για το 16-12 στο τέλος της περιόδου με τον Συκαρα και τον Σαρικάκη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου μείωσε σε 16-14, ο Βασιλείου απάντησε για το 21-14, με τον Δεληγιώργη να φέρνει την ομάδα του στο 23-16. Ο Γαλανάκης έγραψε το 31-22, με τον Κουμουτσακο και τον Οικονόμου να απαντούν για το 31-27. Ο Ψαρρος μείωσε σε 34-30, με τον Σαρικάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 39-30 για την ομάδα του. Στην επανάληψη ο Βασιλείου με τον Σαρικάκη σκόραραν για το 44-33 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων, με τον Ψαρρο να απαντά και τον Οικονόμου να μειώνει σε 46-43 λίγο μετά. Ο Δεληγιώργης με τον Κουντουρη έφεραν του ματς στο 50-43, με τον Μελα να κλείνει την περίοδο στο 50-48. Ο Ερμής ισοφάρισε με τον Ψαρρο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ενώ το πέτυχε άλλες δύο φορές με Ζαπατινα και Κουμουτσακο στο 52-52 και το 55-55 λίγο μετά. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντέδρασαν πολύ καλά, με τον Σαρικάκη και τον Βασιλείου έφτασαν στο 61-55. Ο Ερμής δεν παράτησε το ματς, ο Μελας με τον Ψαρρό έφεραν την ομάδα τους ξανά στην ισοπαλία, 61-61, αλλά ο Βασιλείου έγραψε το 66-61 και παρά την προσπάθεια του Μελα, ο Δεληγιωργης έκλεισε το ματς στο 68-63 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων.

Για τους νικητές ο Σαρικάκης είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βασιλείου 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Δεληγιώργης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κουντουρης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τον Ερμή ο Ψαρρος είχε 21 πόντους, ο Οικονόμου 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μελας 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Gunners – Κένταυροι 42-45

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Gunners με 42-45 με το ματς να ξεκινά με 3-0 από τον Ρεππα για να απαντήσουν ο Ροζος με τον Κορδαλη για το 3-6. Η περίοδος έκλεισε στο 5-6 με τον Ταγαρη και τον Χαϊδα να φέρνουν τους Gunners στο 15-7 στο 2ο δεκάλεπτο με 12-1 σερί. Οι Κένταυροι αντέδρασαν και έτρεξαν δικό τους σερί, 0-10, με τον Κριτουλη, τον Τσιοτσιο και τον Μπατουνα προσπέρασαν στο 15-17. Ο Ροζος έγραψε το 17-19, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσιντιρη στο 20-22. Ο Ντασκας στις αρχές της 3ης περιόδου, με τον Ρεππα να γράφει το 25-22. Ο Παππας απάντησε για το 25-25, με τον Ντασκα και τον Χαϊδα να φέρνουν την ομάδα τους στο 30-25 και τον Ρέππα να γράφει το 32-27. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Τσιντιρη στο 32-32, με τους Κένταυρους να σκοράρουν με τον Τσιοτσιο στο 4ο δεκάλεπτο για το 32-40, ολοκληρώνοντας ένα 0-13. Ο Στρογγυλης με τον Χαϊδα μείωσαν σε 37-40 για τους Gunners, αλλά ο Μπατουνας έφερε τον αγώνα στο 39-45 και παρά τις προσπάθειες του Στρογγυλη και του Ρεππα οι Κένταυροι κρατήθηκαν μπροστά και πήραν τη νίκη με 42-45.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσιντιρης 8 πόντους, ο Παππας 7 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπατουνας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Gunners ο Χαϊδας είχε 14 πόντους, ο Ρεππας 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.