Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με 2-0 στο final four οι Pick ‘n’ Troll!

Με 2-0 στο final four οι Pick ‘n’ Troll!

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 2-0 τη σειρά των προημιτελικών του Challenge League κόντρα στην Ήρεμη Δύναμη για να πάρουν την πρόκριση για το final four της κατηγορίας! Το 2ο παιχνίδι έληξε με 58-48 για τους Pick ‘n’ Troll, που έτρεξαν στο τέλος της αναμέτρησης σερί 0-14 για να σφραγίσουν το εισιτήριό τους για την τετράδα!

Ήρεμη Δύναμη – Pick ‘n’ Troll 48-58
(Σκορ σειράς: 0-2)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-0 για την Ήρεμη Δύναμη με τον Λαμπρου να σκοράρει, για να απαντήσουν ο Μουκοβινας με τον Χιουτακακο για τους Pick ‘n’ Troll για το 6-4. Ο Λαμπρου έφερε την ομάδα του στο 9-4, με τον Κατσα και τον Χιουτακακο να σκοράρουν για το 9-9. Ο Περδικης έβαλε μπροστά την Ήρεμη Δύναμη και πάλι, 11-9, αλλά ο Χιουτακάκος έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 11-12 για την ομάδα του. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μουκοβινας σκόραρε για το 11-14, με τον Πετσανα να απαντά και τον Μπουρα να γράφει το 15-16. Ο Φουκος έγραψε το 15-18, με τον Λαμπρου να φέρνει το ματς στον πόντο, αλλά τον Φουκο να απαντά για το 17-22. Ο Λαμπρου μείωσε σε πάλι, με τον Κωλετση να σκοράρει για το 21-22, πριν κλείσουν το ημίχρονο ο Μουκοβινας με τον Πλιαχτουρα στο 21-27 για τους Pick ‘n’ Troll.

Στην επανάληψη ο Κουβαρας σκόραρε για το 23-27 με τον Πετσανα να μειώνει στο σουτ, 25-27. Ο Φουκος απάντησε για το 25-29 και το 29-36, βάζοντας 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, με ένα καλάθι του Πετσανα για την Ήρεμη Δύναμη στο ενδιάμεσο. Ο Κωλετσης μείωσε σε 33-36, με τον Πετσανά να φέρνει το ματς στον πόντο στο 30ο λεπτό, 35-36. Στις αρχές της 4ης περιόδου ο Χιουτακάκος σκόραρε για το 35-39, με τον Κουβαρα να απαντά και τον Πετσανα να ισοφαρίζει για την Ήρεμη Δύναμη, 39-39. Ο Φουκος απάντησε και με τον Πλιαχτουρα να γράφει καλάθι και φάουλ έγραψαν το 39-44, αλλά και πάλι ο Κουβαρας ήταν εκεί, 42-44. Κάπου εκεί οι Pick ‘n’ Troll πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, για να τρέξουν σερί 0-14 ως το 42-58. Ο Χιουτακάκος άνοιξε το σερί, με τον Φουκο, τον Τσοπανακη Γ. και τον Πλιαχτούρα να σκοράρουν για να πάμε ως το 42-58. Το σερί διέκοψε ο Περδίκης που με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό έκλεισε την αναμέτρηση στο 48-58, με τους Pick ‘n’ Troll να κάνουν το 2-0 και να περνούν στην τετράδα.

Για τους νικητές ο Φουκος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χιουτακάκος 16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Πλιαχτουρας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουκοβινας 7 πόντους. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Λαμπρου είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Πετσανας 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Περδικης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουβαρας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.