Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζει η Τιρινίνι, στην παράταση ο Ρεμπελιακός!

Συνεχίζει η Τιρινίνι, στην παράταση ο Ρεμπελιακός!

Η Τιρινίνι παρέμεινε αήττητη στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και μετά τη 10η αγωνιστική, επικρατώντας με 73-35 των Athens Supergrungers για να πάει στο 10-0 στο γκρουπ και το 16-0 φέτος. Σημαντική νίκη για τον Ρεμπελιακό με 78-69 επί των Rocks B.C. στην παράταση ενός φοβερού αγώνα, για να πάρει και τη διαφορά, ενώ το αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκαν οι Zeppelin για να μείνουν μόνοι στην 5η θέση του ομίλου μετά το 66-48 επί των Giagelia Bulls.

Ρεμπελιακός – Rocks B.C. 78-69παρ.

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Rocks B.C. με 78-69 παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, για να δημιουργήσει τριών αποτελεσμάτων (δύο νίκες συν την ισοβαθμία) από τους αντιπάλους του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τους νικητές από τον Σαρρή και τον Καρρά, για να απαντήσουν ο Μποτοζης με τον Γκουλφέση για το 4-4. Ο Ηλιάκης έφερε την ομάδα του στο 9-6, με τον Ρεμπελιακό να πηγαίνει στο 11-6 λίγο μετά και το 14-8 με τον Λαρεντζάκη, για να απαντήσουν οι Rocks B.C. με τον Γκιουλφέση και τον Λαζάρου για το 15-11, πριν ο Λαρεντζάκης κλείσει την περίοδο στο 18-11 με καλάθι στην εκπνοή. Στη 2η περίοδο οι Rocks B.C. πλησίασαν σε 18-16 με τον Ρηγα και τον Μποτοζη για να απαντήσει ο Ηλιάκης για το 24-16. Ο Ρεμπελιακός με Καρρά και Ηλιάκη έφεραν την ομάδα τους στους 10 πόντους, 28-18 και 30-20, για να μειώσει ο Μποτοζής σε 31-24, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-24 από τον Ντουσια. Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ρεμπελιακό να πηγαίνει στο 40-26 από τον Καρρά και τον Ηλιάκη, με τους Rocks B.C. να απαντούν με σερί 0-9 από τον Μποτοζή και τον Ρήγα για το 40-35. Ο Ρεμπελιακός με Λαρεντζάκη και Πλεξουσάκη έφτασε στο 47-37 για να κλείσει ο Ντούσιας το δεκάλεπτο στο 50-37. Ο Καρράς σκόραρε για το 52-40 στο 4ο δεκάλεπτο μετά το τρίποντο του Παπαδάκη, για να μειώνει ο Παραρας στο 52-44. Ο Σαρρης έφερε τον αγώνα στο 57-46, με τον Πλεξουσάκη να σκοράρει για το 60-48. Ο Λαζαρου με τον Παραρα και τον Ρήγα μείωσαν σε 61-58 με 1-10 σερί. Στα 31 δευτερόλεπτα ο Ρήγας μείωσε σε 62-60 για να ισοφαρίσει από κλέψιμο ο Χατζάκης σε 62-62. Ο Ηλιάκης στα 13 δευτερόλεπτα έφερε τον Ρεμπελιακό στο 64-62 στον αιφνιδιασμό, αλλά οι Rocks B.C. μετά από ωραία κομπίνα απ’ το τάιμ άουτ ισοφάρισαν σε 64-64 στα 10 δευτερόλεπτα για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Εκεί ο Ρεμπελιακός έφτασε στο 68-64 με τον Ηλιάκη και τον Πλεξουσάκη, για να απαντήσει ο Χατζάκης. Ο Πλεξουσάκης έφερε το ματς στο 73-66 με τον Ντούσια να σκοράρει για το 75-67 από τη γραμμή. Ο Μποτοζής μείωσε στους 6 πόντους, αλλά ο Ντούσιας με βολές έφερε τον αγώνα στο 77-69 για τη νίκη του Ρεμπελιακού.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 13 πόντους, ο Ντούσιας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξουσάκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καρράς 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Μποτοζής είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ρήγας 13 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λαζάρου 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Χατζάκης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδάκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Athens Supergrungers – Τιρινίνι 35-73

Η Τιρινίνι κέρδισε με 35-73 τους Athens Supergrungers για να παραμείνει αήττητη στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 0-10 για τους νικητές από τον Λεγάκη, τον Γιαμαίο και τον Αντωνόπουλο για να απαντήσει ο Κατσαμπανης για το 2-10. Με νέο σερί, 0-11, η Τιρινίνι με τον Κοτσαμπά, τον Λεγάκη και τον Γαλανόπουλο έφτασε στο 2-21, για να κλείσει ο Θεοδώρου το δεκάλεπτο στο 4-21. Στη 2η περίοδο ο Γαλανόπουλος με τον Αντωνόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 4-29, για να απαντήσουν ο Κατσαμπανης με τον Σακελλαρόπουλο, 11-29 με σερί 7-0 για τους Athens Supergrungers. Ο Γιούσεφ με τον Κοτσαμπά έφεραν το ματς στο 11-33, με τον Σταματέρη και τον Γουλα να σκοράρουν για το 13-35 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 15-37 ο Τσιπρας με τον Κοτσαμπά. Στην 3η περίοδο ο Τσιπρας με τον Θεοδώρου σκόραραν για το 19-39, για να απαντήσει ο Κοτσαμπάς για το 19-44. Ο Χροναίος μείωσε σε 22-44 με τρίποντο, με τον Γιαμαίο να γράφει το 24-49 και τον Ευθυμίου το 26-52 πριν ο Γιαμαίος κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-56 για τους Κυπελλούχους. Στην 4η περίοδο ο Ευθυμίου με τον Γιαμαίο έφεραν τον αγώνα στο 26-61 με ένα σερί 0-12 για την Τιρινίνι, για να απαντήσουν ο Κατσαμπανης με τον Τσιπρα για το 29-63. Ο Πουλακος με τον Γιουσεφ σκόραραν για το 29-69 και το +40 της ομάδας τους, με τον Κατσαμπανη και τον Θεοδώρου να μειώνουν σε 35-70, πριν ο Πουλάκος κλείσει τον αγώνα σε 35-73.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιαμαίος 11 πόντους, 5 ασίστ, ο Λεγάκης 10 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ευθυμίου 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αντωνόπουλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πουλάκος 7 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσιπρας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Θεοδώρου 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Zeppelin – Giagelia Bulls 66-48

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Giagelia Bulls με 66-48 για να κάνουν βήμα πρόκρισης στα πλέι οφς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Zeppelin να προηγούνται με 7-5 για να ισοφαρίσουν οι Giagelia Bulls σε 10-10 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-14. Στη 2η περίοδο οι Zeppelin προηγήθηκαν με 17-14 για να φτάσουν στο 26-17 και το 29-17 λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-22. Στο 3ο δεκάλεπτο μετά το 35-24 οι Zeppelin έφτασαν στο 39-24 για να φτάσουν στο 47-31 και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 52-33. Στην 4η περίοδο οι Giagelia Bulls μείωσαν σε 54-40 με το ματς να πηγαίνει στο 57-42 και το 59-46, για να πάρουν οι Zeppelin τη νίκη με 66-48.

Για τους νικητές ο Τσαντζαλής είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θωμάς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Λιάπης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τσοκος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Giagelia Bulls ο Καλαμπουκας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βλαχος 12 πόντους, 5 ασίστ, ο Κρητικος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ρηγας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.