Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στους «4» του Prime Cup οι Red Hot Chili Hoopers!

Στους «4» του Prime Cup οι Red Hot Chili Hoopers!

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν στους «8» του Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» τους Στιγκιντριακούς με 58-52 για να προκριθούν στην τετράδα του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τους Makrino Rebound!

Στιγκιντριακοί – Red Hot Chili Hoopers 52-58

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους Red Hot Chili Hoopers με τον Στολη, τον Κυπριανιδη και τον Μαμαλη. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με Νικολαΐδη και Μιχαηλίδη για την ισοφάριση, αλλά ο Μαμαλης έφερε την ομάδα του στο 6-10. Ως το τέλος της περιόδου οι Στιγκιντριακοί είχαν ισοφαρίσει και πάλι, με τον Δημητρίου στο 11-11 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Φραγκογιάννης σκόραρε για το 11-15 των Red Hot Chili Hoopers, με τον Μιχαηλίδη να απαντά μειώνοντας στον πόντο. Με καλάθι και φάουλ του Στόλη οι Red Hot Chili Hoopers έφτασαν στο 14-18, με τον Σακλαρίδη να φέρνει την ομάδα του στο 14-20. Ο Γράψας απάντησε με καλάθι και φάουλ, 17-20, αλλά ο Στόλης έφερε τους Red Hot Chili Hoopers στο 19-27 λίγο μετά. Ο Γράψας μείωσε σε 22-27, με τον Σακλαρίδη και τον Οικονόμου να σκοράρουν για το 22-31 και τον Κεφαλόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο +11 για τους Red Hot Chili Hoopers, 22-33.

Στην επανάληψη ο Μαχαίρας μείωσε στους 9, αλλά ο Μάμαλης με τον Φραγκογιάννη απάντησαν για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς για τους Red Hot Chili Hoopers, 24-37, +13. Ο Γράψας με τον Νικολαΐδη μείωσαν σε 28-37, με τον Μιχαηλίδη να φέρνει την ομάδα του στο 34-37 με συνεχόμενους πόντους. Ο Στολης έκλεισε την 3η περίοδο για τους Red Hot Chili Hoopers στο 34-40, αλλά ο Νικολαΐδης μείωσε σε 36-40 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν για το 36-43 με τον Οικονόμου, για να απαντήσουν Δημητρίου και Μαχαίρας για το 40-43, με τον Γράψα να φέρνει την ομάδα του στο 43-43 και την πρώτη ισοπαλία από το 11-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Στόλης ήταν που πήρε το ματς πάνω του στη συνέχεια και έφερε τους Red Hot Chili Hoopers στο 43-49, με τον Σημητρίου να απαντά με καλάθι και φάουλ, 46-49. Ο Κυπριανίδης σκόραρε για το 46-52, αλλά ο Γράψας με νέο καλάθι και φάουλ μείωσε στο σουτ και πάλι, 49-52. Μάμαλης και Γράψας αντάλλαξαν καλάθια για το 51-54 με τον Στόλη να σκοράρει για το 51-56. Με 1/2 βολές του Νικολαΐδη οι Στιγκιντριακοί πλησίασαν σε 52-56, αλλά το ματς έκλεισε ο Κυπριανίδης για το 52-58 και την πρόκριση της ομάδας του στην τετράδα του Prime Cup.

Για τους νικητές ο Στολης είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μαμαλης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γραψας είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαηλίδης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Δημητρίου 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Νικολαΐδης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.