Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Εκκωφαντική αρχή οι πρωταθλητές!

Εκκωφαντική αρχή οι πρωταθλητές!

Οι Run ‘n’ Gun έκαναν το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κόντρα στον Ρεμπελιακό, κερδίζοντας με 65-54 το πρώτο παιχνίδι, χάρη στο απίστευτο ξεκίνημά τους στο ματς, 18-0 στο πρώτο τρίλεπτο και 30-4 στο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά το βράδυ της Τετάρτης.

Ρεμπελιακός – Run ‘n’ Gun 54-65

(Σκορ σειράς: 0-1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε καταπληκτικά για τους πρωταθλητές, που προηγήθηκαν με 0-18 στο πρώτο τρίλεπτο, με τον Πανδή να βάζει 11 πόντους και τον Χιώτη με τον Κοντογεώργη να συνεπικουρούν. Μετά τις βολές του Σαρρή για το 2-18 και το 3-21 ο Καραλης με τον Πανδή έφεραν τους Run ‘n’ Gun στο 3-28, για να κλείσει ο Καραλης το δεκάλεπτο στο 4-30, με τον Ρεμπελιακό να σκοράρει μόνο με βολές στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοντογεώργης σκόραρε για το 4-32, με τους 28 πόντους να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των Run ‘n’ Gun στο παιχνίδι. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με Ηλιάκη και Σαρρή για το 8-32, για να σκοράρει ο Τζάνος. Ο Κατιακος με τον Παπασωτηρίου έφεραν τον αγώνα στο 15-34 με 7-0 για τον Ρεμπελιακό, για να απαντήσουν ο Πανδής με τον Καραλή για το 15-39.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε από τον Κατιάκο στο 17-39, για να γράψει ο Ηλιάκης το 20-39 στην επανάληψη. Ο Χιώτης απάντησε, με τον Σαρρή να φέρνει τον αγώνα στο 25-42. Ο Καρρας ήταν που μείωσε σε 29-43 λίγο μετά, με τους Run ‘n’ Gun να απαντούν για το 39-47 με Χιώτη και Πανδή. Η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους από τον Λαρεντζάκη και τον Κατιάκο, 35-47, ο Πανδής απάντησε, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κατιάκο στο 41-51 με τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου. Στις αρχές της 4ης περιόδου ο Ρεμπελιακός με Παπασωτηρίου και Κατιάκο πλησίασε στο -6 του 45-51, γράφοντας επιμέρους σκορ 41-19 απ’ όταν έμεινε πίσω με 28 πόντους στις αρχές της 2ης περιόδου. Οι Run ‘n’ Gun σκόραραν με τον Καραλή και τον Κοντογεώργη για το 45-53 και το 47-55, για να μειώσει και πάλι ο Ρεμπελιακός στους 6, 49-55. Όμως, η αντίδραση των πρωταθλητών ήταν όπως έπρεπε, αφού ο Πανδής με τον Καραλή έτρεξαν ένα 0-7 για να φέρουν την ομάδα τους στο 49-62, καθαρίζοντας το ματς. Ο Λαρεντζάκης μείωσε στους 10, ο Χιώτης απάντησε για το 52-65, με το ματς να κλείνει στο 54-65.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χιωτης 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Καραλης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοντογεώργης 9 πόντους. Για τον Ρεμπελιακό ο Κατιακος είχε 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Καρρας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σαρρης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.