Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο ματς τίτλου οι Makrino Rebound!

Στο ματς τίτλου οι Makrino Rebound!

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 55-40 τους Desperado στον ημιτελικό του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής. Οι Makrino Rebound είχαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας μέχρι και με 15 πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος, με τους Desperado να καταφέρνουν στο τέλος της 3ης περιόδου να πλησιάσουν σε απόσταση ενός σουτ, αλλά τους αντιπάλους τους να απαντούν με ένα 1-8 σερί για να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά!

Οι Desperado δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα 18 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν στο ματς, με τους Makrino Rebound να έχουν 50% στα δίποντα και να ελέγχουν την αναμέτρηση, αφού οι Desperado σούταραν με 26% στα δίποντα και 9% στα τρίποντα.

Desperado – Makrino Rebound 40-55

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Desperado να παίρνουν 3-0 προβάδισμα, με τον Μαρκοπουλιώτη, για να απαντήσουν οι Makrino Rebound με τον Σωρρα για το 3-2. Ο Καλαποδάκης έφερε τον αγώνα στο 3-4 με τον Μακρή να σκοράρει για την ομάδα του για το 3-7. Ο Μαρκοπουλιώτης σκόραρε και πάλι από το τρίποντο, για να μειώσει σε 6-7, με το ματς να πηγαίνει στο 8-8 λίγο αργότερα από τον Κατσιαβάρα για να σκοράρει ξανά ο Μαρκοπουλιώτης για το 10-8 των Desperado. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-9 από μια βολή του Μουμτζή από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Γιάβη να γράφει 4/4 βολές στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου για το 11-13 της ομάδας του. Ο Μουμτζής σκόραρε για να φέρει τους Makrino Reboundστο 11-15 με τους Desperado να απαντούν με τον Μαρκοπουλιώτη για το 13-15 για να σκοράρει τρίποντο ο Κιούσης μετά το καλάθι του Κορναρόπουλου φέρνοντας τον αγώνα στο 16-17. Ο Κορναρόπουλος ήταν και πάλι εκεί, τρίποντο από την κορυφή για το 16-20, με τον Γιάβη να γράφει το 16-22. Οι Makrino Rebound έχασαν 4 συνεχόμενες βολές στη συνέχεια, αλλά οι Desperado είχαν κολλήσει στους 16 πόντους, με αποτέλεσμα ο Σώρρας να κλείσει το ημίχρονο στο 16-24.

Το σερί για τους Makrino Rebound έφτασε στο 0-8 στο ξεκίνημα της επανάληψης από βολή τεχνικής ποινής, με τον Κατσιαβάρα να βοηθά τους Desperado να μειώσουν. Ο Μακρής με τον Γιάβη έφεραν τον αγώνα στο 18-30, με τους Makrino Rebound να τρέχουν ένα επιμέρους 2-13 σερί που μετέτρεψε το +1 σε +12. Ο Σαλημένος μείωσε σε 20-30, με τον Σώρρα να σκοράρει για το 20-32 και τον Μουμτζή να φέρνει την ομάδα του ως το 21-34 και το +13 μετά από 1/4 βολές των Desperado σε δύο φάσεις. Ο Σαλημένος μείωσε στους 10, ο Κατσιαβάρας από τη γραμμή των βολών έφερε το ματς στο 26-34, ενώ οι Desperado με τον Σαλημένο και τον Κιούση κατάφεραν να πλησιάσουν σε 30-35, για να έρθει ο Κατσιαβάρας με βολές για το 32-35 ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-1 για την ομάδα του που ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά, φέρνοντας το ματς στο σουτ! Ο Σώρρας έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 32-37 δίνοντας ανάσα στους Makrino Rebound, με τους Desperado να χάνουν δύο βολές στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για να έρθει ο Μακρής με καλάθι και φάουλ 8 λεπτά πριν το τέλος για το 32-40 της ομάδας του. Ο Γιάβης έβαλε 1/2 βολές αμέσως μετά για να φέρει τους Makrino Rebound στο 32-41 με ένα σερί 0-6, για να απαντήσουν οι Desperado με Σεφέρη και Κατσιαβάρα για το 35-43. Ο Μακρής ήταν που σκόραρε για το 35-45, με τον Μοσχοβάκο να γράφει το 35-47 για τους Makrino Rebound και μετά την απάντηση των Desperado ο Κορναρόπουλος με τρίποντο να φέρνει τον αγώνα στο 37-50. Οι Desperado προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά από τη γραμμή των βολών, αλλά ο Μουμτζης έγραψε το 38-53, με τον Σαλημένο να απαντά λίγο πριν το τέλος και τον Κορναρόπουλο να σφραγίζει την αναμέτρηση για το τελικό 40-55, δίνοντας στους Makrino Rebound την πρόκριση στον τελικό!

Για τους νικητές ο Κορναρόπουλος είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, με 5/7 σουτ, ο Μακρής 13 πόντους, 3 ασίστ, ο Σώρρας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μουμτζής 7 πόντους, ο Γιάβης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Κατσιαβαρας είχε 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σαλημένος 10 πόντους, ο Σεφέρης 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα.