Home / Α1 / Οριακή «κίτρινη» νίκη και… 1-1!

Οριακή «κίτρινη» νίκη και… 1-1!

Πολύ δρόμο έχει ακόμα η σειρά του ΠΑΟΚ με τον Άρη, όπως φάνηκε και από το δεύτερο παιχνίδι. Μετά από ένα ματς στο οποίο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 6 πόντων ο Άρης επικράτησε με 73-70 χάρη στην ψυχραιμία του στις βολές στο τέλος και το μεγάλο τρίποντο του Μπάβτσιτς. Έτσι, η σειρά πήγε στο 1-1, οι δύο ομάδες έχουν προστατεύσει ως τώρα την έδρα τους και την Τετάρτη θα παιχτεί στην Πυλαία (19:00) η τρίτη πράξη.

ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 73-70

Ντέρμπι ήταν το ματς από το ξεκίνημα με τον Άρη να μπαίνει καλύτερα και να ξεκινά με 5-0 και 8-2 με δύο τρίποντα στην αρχή. Ο Άρης προσπαθούσε όσο μπορούσε να τρέξει τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα, αλλά το ματς γρήγορα ισορρόπησε. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 14-14 καθώς έφτανε σχετικά εύκολα στο καλάθι εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά του Άρη, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιρναν πόντους στο τρανζίσιον.

Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω με 21-20, αλλά να έχει 8/12 δίποντα και 5 ασίστ (4/11 ο Άρης και 2 ασίστ). Οι «κίτρινοι» είχαν εκμεταλλευτεί τους 4/5 αιφνιδιασμούς και το 1 μόλις λάθος που είχαν κάνει (4 ο ΠΑΟΚ) για να είναι μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ αρχικά επέβαλε το ρυθμό του. Ο Άρης έπαιζε κακή άμυνα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 24-28 και 28-32 για να δεχτεί ένα 6-0 με δύο κολλητά τρίποντα από Μπάβτσιτς και Χαραλαμπίδη, που έφεραν το ματς στο 34-32. Το ημίχρονο τελείωσε με 38-38 με τις δύο ομάδες να έχουν λίγα λάθη (5-6), τον ΠΑΟΚ να είναι πιο άστοχος στο δεύτερο δεκάλεπτο (12/22 δίποντα στο ημίχρονο, ήτοι 4/10 στην περίοδο), τα ριμπάουντ να βρίσκονται στο 15-15 και τις ασίστ στο 5-8. Ο Άρης είχε μείνει μέσα στο ματς λόγω κυρίως του καλού περιφερειακού του σουτ, αφού είχε στο ημίχρονο 5/12 τρίποντα.

Το δεύτερο μέρος

Κακό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο γήπεδο αποφασισμένες να παίξουν άμυνα μέχρι τελικής πτώσης. Μετά από 5,5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 40-42, δηλαδή επιμέρους 2-4 στο 3ο δεκάλεπτο. Αρκετά λάθη, πολύ άγχος και μεγάλη νευρικότητα, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές λάθος επιλογές και «σκοτωμένα» σουτ. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 40-44, αλλά μετά είχε νεκρό διάστημα για να δει τον Άρη να ισοφαρίζει σε 44-44. Η περίοδος, που ήταν και η χειρότερη ποιοτικά του αγώνα, τελείωσε στο 48-49, δηλαδή 10-11, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Το 4ο φάουλ του Ντόζιερ απορρύθμισε τον ΠΑΟΚ, που έχασε τον καλύτερό του παίκτη για αρκετή ώρα, κι έτσι ο «δικέφαλος» κόλλησε μετά το 50-54 και στο πιο κρίσιμο σημείο έχασε το προβάδισμα. Ο Χαραλαμπίδης έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης με 5 προσωπικούς και συνεχόμενους πόντους για το 55-56, ενώ μετά ο Μπράουν με τρίποντο έγραψε το 60-56 για τον Άρη, που έτρεξε από το 32ο ως το 34ο λεπτό ένα σερί 10-2.

Ο ΠΑΟΚ προβληματιζόταν αρκετά, η άμυνα στον Μάρσαλ ήταν πολύ καλή και οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να βρουν την πάσα προς τον καλύτερό τους σκόρερ, αλλά ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να βρει στο πρόσωπο του Σίγκερς τον παίκτη στον οποίο θα ακουμπούσε επιθετικά. Το τρίποντο του έγραψε το 63-61, ενώ το καλάθι και φάουλ του Αποστολίδη μείωσε σε 65-64.

Κάπου εκεί, με κάτι λιγότερο από 1,5 λεπτό να απομένει, ο Μπάβτσιτς έβαλε το καλάθι του αγώνα, τρίποντο για το 68-64, που έθεσε τις ισορροπίες για τη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε μετά από 2 επιθέσεις (68-66), αλλά με 43 δευτερόλεπτα για το τέλος επέλεξε να παίξει καθαρή άμυνα και ο Άρης αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. «Έφαγε» 22 δευτερόλεπτα και σκόραρε με λέι απ του Μπάβτσιτς μετά από πολύ ψύχραιμη και σωστή επίθεση για το 70-66. Ο «δικέφαλος» κυνηγούσε χίμαιρες, ο Χαραλαμπίδης είχε 2/2 βολές για να σφραγίσει μια εκπληκτική εμφάνιση, ο Ντόζιερ έβαλε τρίποντο με μόλις 2.1 δευτερόλεπτα για το τέλος και χωρίς τάιμ άουτ διαθέσιμο για τους φιλοξενούμενους και η «προσευχή» ισοφάρισης του Στίγκερς από τα 15 μέτρα δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή.

Ο απολογισμός του ματς

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβάλλει για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα το στιλ παιχνιδιού που του αρέσει, ο Άρη προσπάθησε να τρέξει στην αρχή αλλά τελικά αναγκάστηκε να προσαρμοστεί σε πιο αργό τέμπο παιχνιδιού ξανά. Αυτό επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να φτάσει πολύ κοντά στο διπλό και φαίνεται ότι ο Άρης θα πρέπει κάτι να αλλάξει στον τρόπο παιχνιδιού του αν θα θέλει να μην δίνει σε κάθε ματς στον αντίπαλό του την ευκαιρία να παίζει όπως του αρέσει περισσότερο.

Αυτό το τέμπο ευνοεί τον ΠΑΟΚ, που έχει λιγότερες λύσεις, αν και στη σειρά ο Σούμποτιτς έχει παροπλίσει τελείως τους Χρυσικόπουλο, Βεργίνη και Τσαϊρέλη, κατεβάζοντας ουσιαστικά το ρόστερ του και το ροτέισον στους 9 παίκτες. Έτσι, δεν μπορεί να τρέξει, δεν μπορεί να κουράσει τον αντίπαλό του ή να τον φθείρει με πιο γρήγορο μπάσκετ και οι αγώνες μοιάζουν «καταδικασμένοι» να κρίνονται σε 1-2 λεπτομέρειες κάθε φορά.

Ο ΠΑΟΚ και πάλι έμοιαζε να παίζει πιο στρωτό μπάσκετ, να έχει πιο λογικές επιλογές, αλλά αυτή τη φορά ο Άρης είχε δύο παίκτες σε πολύ μεγάλη μέρα, που ήταν και οι δύο που πήραν με προσωπικό ξέσπασμα στο τέλος τη νίκη για την ομάδα τους. Ξανά ο Άρης βασίστηκε σε επιθετικές εξάρσεις και μεγάλα σουτ, πράγμα που δείχνει ότι έχει βγει από τη «ζώνη άνεσής» του στη σειρά. Σίγουρα ο Σούμποτιτς θα πρέπει να το κοιτάξει αυτό στη συνέχεια.

Ματιά στα στατιστικά

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες στις βολές (πάνω από 90%), ο Άρης είχε 15/38 δίποντα και ο ΠΑΟΚ 21/44 σκοράροντας τα περισσότερα μέσα από τη ρακέτα, ενώ ισορροπία υπήρχε στα ριμπάουντ (34-32) και τα λάθη (11-13), με τις ασίστ να είναι 8-11 για τον ΠΑΟΚ και τα κλεψίματα 7-3 για τον Άρη, που σούταρε καλύτερα στα τρίποντα (40% έναντι 33%).

Σε ατομικό επίπεδο ο Χαραλαμπίδης ήταν πάρα πολύ καλός και οργανωτικά και εκτελεστικά έχοντας σε 33,5 λεπτά 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος με 6/11 εντός παιδιάς και 6/6 βολές. Ο Μπάβτσιτς ήταν σε πολύ καλή μέρα και ουσιαστικά ο μόνος ψηλός που σκόραρε (0 ο Κασίροφ, 2 ο Κινγκ, 6 ο Ταπούτος) έχοντας 22 πόντους και 10 ριμπάουντ με 7/15 σουτ (3/7 τρίποντα). Ο Σλούκας ήταν πολύ καλός (13 πόντοι με 4/7), ενώ και ο Μπράουν βοήθησε με καθοριστικά καλάθια (3 ασίστ, αλάνθαστος). Ο Ταπούτος φάνηκε να είναι εκτός συστημάτων στην επίθεση, αλλά περιόρισε πολύ τον Γκεσέφσκι και κατέβασε και 9 ριμπάουντ, ενώ κακοί ήταν ο Χατζηβρέττας, ο Κασίροφ και ο Κινγκ.

Για τον ΠΑΟΚ ο Ντόζιερ ήταν ο καλύτερος με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ με 6/9 εντός παιδιάς, αλλά έκανε δύο χαζά φάουλ σε επιθετικό ριμπάουντ και έθεσε εαυτόν εκτός αγώνα στο καθοριστικότερο σημείο. Ο Στίγκερς πήρε την ομάδα πάνω του στο δεύτερο ημίχρονο με 16 πόντους με 5/11 σουτ, ο Γκεσέφσκι ήταν καλός με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά στο τέλος δεινοπάθησε με τον Ταπούτο, ενώ ο Μάρσαλ πάλευε αλλά δεν είχε τις βοήθειες που θα έπρεπε για να σουτάρει υπό καλές προϋποθέσεις και τελείωσε με 10 πόντους και 5/16 σουτ χωρίς να σουτάρει ούτε μια βολή. Ο Μπούλγιαν πάτησε παρκέ μόλις για 1 λεπτό, ενώ ο Κρίστμας δεν σούταρε ιδιαίτερα. Καλοί οι Αποστολίδης, Γιαννακίδης.