Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη για Αττική!

Νίκη για Αττική!

Η Αττική κέρδισε τους Jets με 65-59 σε αγώνα για την 25η αγωνιστική, έφτασε το 16-5 και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ρίχνοντας τους Jets το 10-12 και την 11η θέση.

Η Αττική, παρά την απουσία του Αναγνωστόπουλου Α. και την άτυχη στιγμή με τον τραυματισμό του Σταυρόπουλου κατά τη διάρκεια του ματς, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασε στη νίκη χωρίς να απειληθεί στο τέλος. Μπήκε στο ματς με 5-0 από Καραλή Α. και Ξερέα, ενώ μετά το καλάθι του Σίσκου, πήγε στο 9-3 με τον Γαλάνη. Οι Jets έμεναν κοντά, με τον Σίσκο πρωταγωνιστή, αλλά δεν μπορούσαν να προσπεράσουν. Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με 14-9 για την Αττική.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νικητές βρήκαν γήπεδο να τρέξουν και άνοιξαν το ρυθμό του αγώνα. Με τον Καραλή Α. να πετυχαίνει τους πρώτους 5 πόντους της περιόδου η Αττική πήγε στο 19-13, ο Μπουρδανιώτης Π. απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Γαλάνης έκανε το 24-16 για την Αττική. Οι Jets μείωσαν σε 24-19 με τρίποντο του Σίσκου, αλλά η Αττική βρήκε πόντους από 4 διαφορετικούς παίκτες, ανάμεσά τους 2 αιφνιδιασμοί, και πήγε στο 34-19 του ημιχρόνου με σερί 10-0, που έκλεισε ο Καραλής Α. μετά το τρίποντο του Ξερέα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κιούσης και ο Σίσκος με νέο τρίποντο μείωσαν σε 34-26 για τους Jets, αλλά η Αττική με τον Κοντό πήγε στο 41-28 κρατώντας τον έλεγχο. Η περίοδος έληξε με 42-31 από το καλάθι του Καλογρίδη, με την Αττική να μπαίνει στο 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο του Ξερέα για το 45-31 και το +14. Οι Jets δεν παράτησαν τον αγώνα, με 4 πόντους του Μπουρδανιώτη Π. και δύο κολλητά τρίποντα του Σίσκου, μείωσαν σε 49-41, αλλά το τρίποντο του Κωστούλα και το καλάθι του Μπέλλου από κοντά έκριναν οριστικά τον αγώνα, 54-41 για την Αττική, τη στιγμή που ο Μπουρδανιώτης Π. έφευγε τραυματίας από τον αγώνα.

Ο Σίσκος συνέχισε το βιολί του, με τρίποντο μείωσε σε 58-46, ο Καλογρίδης έκανε το 60-50, αλλά Κωστούλας και Κοντός έγραψαν το 64-50 για την Αττική. Στο τελευταίο λεπτό οι Jets κατάφεραν να μειώσουν με τον Καλογρίδη και τον Τριανταφύλλου στο τελικό 65-59, χωρίς όμως να απειλήσουν εκεί για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Καραλής Α. είχε 22 πόντους, ο Μπέλλος 12, ο Κωστούλας 9, ο Ξερέας 8, όσους και ο Κοντός. Από τους Jets ο Σίσκος είχε 21 πόντους, ο Μπουρδανιώτης Π. 12, ενώ 12 είχε και ο Καλογρίδης.

Αναλυτικά οι πρωταγωνιστές:

ΑΤΤΙΚΗ – JETS 65-59
(14-9, 34-19, 42-31, 65-59)

Αττική
(Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 12, Κοντός Γ. 8, Γαλάνης Δ. 6, Ξερέας Μ. 8 (2), Καραλής Α. 22, Σταυρόπουλος Α., Κωστούλας Δ. 9 (1).

Jets
(Μητσάκης Γ.): Τριανταφύλλου Γ. 3 (1), Μπουρδανιώτης Α. 3, Τζιούρης Δ. 2, Μπελαλής Ν., Παναγιωτόπουλος Κ., Μπουρδανιώτης Π. 12 (1), Σίσκος Σ. 21 (5), Ονουφρίου Π. 2, Καλογρίδης Π. 12, Κιούσης Θ. 4.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …