Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Δύσκολες νίκες για Αττική, Σαπάκια!

Δύσκολες νίκες για Αττική, Σαπάκια!

Αττική και Σαπάκια κέρδισαν τα παιχνίδια (της 8ης αγωνιστικής) που άνοιξαν την αυλαία του 2012 στο πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» του ΝΕΦΟ Νικηφόρου και παρέμειναν στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος με μόλις μία ήττα. Τα Σαπάκια κέρδισαν τους Gastone με 55-48, ενώ η Αττική επικράτησε των Θαλασσόλυκων με 58-51 με τον Ξερέα να βάζει τρομερό τρίποντο για το προσπέρασμα στα 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ντέρμπι ήταν το ματς ανάμεσα στα Σαπάκια και τους Gastone. Με τον Κουμπούρα και τον Ροντογιάννη να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγώνα και να έχουν 7 και 5 πόντους αντίστοιχα στην πρώτη περίοδο, τα Σαπάκια προηγούνταν στο δεκάλεπτο με 15-11. Στη δεύτερη περίοδο ο Γιακουμέλος σκόραρε 6 πόντους για τους Gastone, αλλά ο Μπουντουβάς με τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας του πριν την ανάπαυλα κράτησε τα Σαπάκια μπροστά με 25-21 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο οι Gastone ήταν καλύτεροι και με τους Γιακουμέλο και Τζουμέζη να έχουν 4 και 6 πόντους αντίστοιχα κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς, με τον Τσιχλιά Σ. να κρατά τα Σαπάκια με τα δυο του τρίποντα. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Gastone δεν είχαν απάντηση για τον Μπουντουβά που έβαλε 9 πόντους στην περίοδο και μοιραία έμειναν πίσω στο σκορ για να χάσουν στο τέλος με 55-48.

Από τους νικητές ο Μπουντουβάς είχε 17 πόντους, ο Τσιχλιάς Σ. 16 με 3 τρίποντα, ο Κουμπούρας 10 και ο Αθανασόπουλος 8. Για τους Gastone ο Τζουμέζης είχε 16 πόντους, ο Γιακουμέλος 15 και ο Ροντογιάννης 8 με τον Πανδή να προσθέτει 7.

Η δήλωση του αγώνα: «Ήταν μια δύσκολη νίκη που προήλθε μετά από ένα πολύ καλό και δυνατό ματς. Για μας κλειδί ήταν η άμυνα κυρίως κάτω από το καλάθι καθώς και ο έλεγχος των ριμπάουντ που μας έδωσε την δυνατότητα για κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ειδική μνεία λοιπόν πρέπει να γίνει στον Τσιχλιά Στέφανο, τον Τσιχλιά Γιώργο και τον Ζαγγογιάννη για την πολύ καλή τους απόδοση», Ν. Μπουντουβάς – Σαπάκια.

Η Αττική κέρδισε με 58-51 τους Θαλασσόλυκους σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι μετά την 1η περίοδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αττική με τον Ζαχαρογιάννη να έχει 9 πόντους προηγήθηκε με 17-8, κρατώντας τον Τεντόμα άποντο, με τους Θαλασσόλυκους να παίρνουν σκορ κυρίως από τον Καραγιαννίδη Γ.. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι Θαλασσόλυκοι ήλεγξαν τον αγώνα και κράτησαν την Αττική στους 8 πόντους, για να μπορέσουν (με 5 διαφορετικούς σκόρερ στο δεκάλεπτο) να μειώσουν σε 25-23 στο ημίχρονο.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε το 3ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Λέντζο Γ. να βάζει 6 πόντους για να βοηθήσει τους Θαλασσόλυκους να πλησιάσουν σε 36-35. Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι με την Αττική να προηγείται με 41-37 στο 33ο λεπτό. Δύο τρομερά τρίποντα από Ξερέα και Αναγνωστόπουλο Α. βοήθησαν τους νικητές να πάνε στο 47-37, αλλά το ματς δεν τελείωσε εκεί.

Η Αττική έχασε 4 συνεχόμενες βολές, οι Θαλασσόλυκοι σκόραραν με Λέντζο Γ., Τεντόμα και Ζώη για να μειώσουν σε 49-43, ενώ ο Καραγιαννίδης Γ. με τρίποντο έκανε το 49-46. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο Τεντόμας σκόραρε πάλι για το 49-48 και το ματς αναμενόταν με δραματικό φινάλε.

Το τρίποντο του Λέντζου Γ. στα 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έφερε τους Θαλασσόλυκους μπροστά με 49-51 στην πλήρη ανατροπή του σκηνικού, αλλά πριν προλάβουν να πανηγυρίσουν ο Ξερέας με δική του τρίποντη βόμβα έγραψε το 52-51 στα 39 δευτερόλεπτα. Οι Θαλασσόλυκοι είχαν την επίθεση, αλλά η Αττική έκλεψε την μπάλα και ο Ζαχαρογιάννης στον αιφνιδιασμό έγραψε το 54-51, στο τρίποντο για την παράταση οι Θαλασσόλυκοι αστόχησαν, η Αττική με 2/2 βολές του Ξερέα πήγε στο 56-51 στα 15 δευτερόλεπτα, έκλεψε ξανά την μπάλα και στην εκπνοή έγραψε το 58-51.

Από τους νικητές ο Ζαχαρογιάννης είχε 16 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος Α. 15 και ο Ξερέας 8. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 16 πόντους, ο Τεντόμας και ο Καραγιαννίδης Γ. από 12 και ο Λέντζος Φ. πρόσθεσε 7.

GASTONE – ΣΑΠΑΚΙΑ 48-55

(11-15, 21-25, 36-36, 48-55)

Gastone: Μαγαράκης 2, Μέγας, Ροντογιάννης 8 (1), Τζουμέζης 16 (1), Πάνδης 7 (1), Γιακουμέλος 15.

Σαπάκια: Αθανασόπουλος 8 (1), Μπουντουβάς 17, Κουμπούρας 10 (1), Δρακούλης, Καραμανής, Τσιχλιάς Γ. 3 (1), Τσίγκας, Ζαγγογιάννης 1, Τσιχλιάς Σ. 16 (3).

ΑΤΤΙΚΗ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 58-51

(17-8, 25-23, 36-35, 58-51)

Αττική: Μπέλλος 4, Κοντός 4, Γαλάνης, Καραλής 2, Ξερέας 8 (2), Ζαχαρογιάννης 16, Σταυρόπουλος 5, Αναγνωστόπουλος Μ. 4, Αναγνωστόπουλος Α. 15 (1).

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 7, Καραγιαννίδης Γ. 12 (1), Τεντόμας 12, Ζώης Θ. 2, Λέντζος Γ. 16 (2).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …