Home / Α1 / «Ερυθρόλευκο» το 1-0!

«Ερυθρόλευκο» το 1-0!

Στον απόηχο της καφρίλας της Πέμπτης, ο Ολυμπιακός έλεγξε τον πρώτο τελικό της Α1 με τον Παναθηναϊκό στο μεγαλύτερο διάστημά του και κέρδισε με 84-78 για να ανοίξει το σκορ στη σειρά, 1-0. Το ξενέρωμα που νιώσαμε την Πέμπτη προσπάθησαν να μας κάνουν να ξεχάσουμε οι δυο ομάδες σε έναν πολύ ωραίο μπασκετικά τελικό, με τον Παναθηναϊκό να επιχειρεί την ανατροπή στο τέλος, αλλά να μην τα καταφέρνει. Επόμενο ραντεβού την Πέμπτη (19:00) στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού Πρίντεζης και Παπανικολάου, με κεκτημένη ταχύτητα από το φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης, ήταν αμφότεροι ασταμάτητοι κατά τη διάρκεια του ματς. Μεγαλύτερη απειλή ο Βουγιούκας απ’ την άλλη πλευρά, για τον οποίο ο Ολυμπιακός δεν είχε λύση, ενώ καλός ήταν και ο Διαμαντίδης, ιδίως στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός είχε τεράστια υπεροχή στα ριμπάουντ, τα οποία τελείωσαν 36-27 (9-5 τα επιθετικά), αλλά η διαφορά ήταν χαώδης ως το 4ο δεκάλεπτο: 12-4 (με 4-0 τα επιθετικά) στα πρώτα 15 λεπτά, 25-13 στα μισά της 3ης περιόδου. Κατά τα άλλα, οι δυο ομάδες έκαναν από πολλά λάθη (16-14), ενώ τα κλεψίματα ήταν 6-9 και οι τάπες 5-0. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο εύστοχος εντός παιδιάς, 63% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα (58% και 24% τα αντίστοιχα του Παναθηναϊκού), αλλά οι βολές παραλίγο να του κοστίσουν τον αγώνα, 56% (20/36) έναντι 80% (24/30) του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μετά το αρχικό 5-2 του Ολυμπιακού πήρε τον έλεγχο. Το τρίποντο του Διαμαντίδη και το κλέψιμό του που οδήγησε σε λέι απ του Καλάθη έφεραν το ματς στο 7-7 με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο 7-11 στη συνέχεια με σερί 2-9. Ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε 11-11, αλλά το τρίποντο του Τσαρτσαρή μετά την τεχνική ποινή στον Ίβκοβιτς για (δικαιολογημένη) διαμαρτυρία έφερε τον Παναθηναϊκό στο 11-16, με την περίοδο να τελειώνει στο 15-20 και τους «πρασίνους» να έχουν τον έλεγχο.

Στα ιδιαίτερα της πρώτης περιόδου το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 4 ριμπάουντ, αριθμός που έμεινε αμετάβλητος ως το 15ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει πλήρως την εναέρια κυκλοφορία. Με αυτόν τον τρόπο μπόρεσε και ανέτρεψε την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο. Μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολάου ο Χάινς έκανε το 17-20, ενώ ο Πρίντεζης που μπήκε στο ματς φουριόζος έγραψε το 19-21.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ να σταματήσει τον Πρίντεζη, που έπαιζε γρήγορα και αποκτούσε πλεονέκτημα απέναντι στους ψηλούς των «πρασίνων» την ώρα που ο Ολυμπιακός ρίσκαρε αφήνοντας το σουτ σε παίκτες όπως ο Καλάθης, με αποτέλεσμα γρήγορα η κατάσταση να ανατραπεί και ο Χάινς στον αιφνιδιασμό να γράψει το 23-21.

Ο Πρίντεζης ήταν εκεί με καλάθι και φάουλ για το 26-23, ενώ έφτασε τους 7 συνεχόμενους πόντους για το 30-25 του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, αλλά ήταν εμφανές ότι είχε και επιθετικό πρόβλημα και κυρίως αμυντικό, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει το δρόμο με γρήγορες επιθέσεις προς το καλάθι. Το τρίποντο του Παπανικολάου έγραψε το 33-27 και μετά το 33-31 από τις βολές του Διαμαντίδη ο Ολυμπιακός πήρε δύο αμαρκάριστα τρίποντα από Γκεσεβίτσιους και Πρίντεζη για να κλείσει το ημίχρονο στο 41-33 και το +8, τη μεγαλύτερη διαφορά για κάποια από τις δύο ομάδες ως τότε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κέσελι να γράφει το +10 και τον Παναθηναϊκό να παίρνει καλάθι εντός παιδιάς από τον Καλάθη, 43-36. Ο Άντιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο 47-36, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει τρομερό επιθετικό πρόβλημα και να μένει στο ματς από τις βολές του, αφού σε διάστημα 9:30 λεπτών είχε μόλις 1 εύστοχο σουτ εντός παιδιάς με τον Βουγιούκα να σπάει την ανομβρία της ομάδας του καρφώνοντας για το 49-42. Η υπεροχή του Βουγιούκα στη ρακέτα ήταν εμφανής με τον Ίβκοβιτς να μην τολμά να βαρύνει το σχήμα βάζοντας τον Παπαδόπουλο και τον σέντερ του Παναθηναϊκού να σκοράρει με όποιον τρόπο θέλει (15 πόντους στα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα).

Ο Ολυμπιακός έκανε μαζεμένα λάθη στην επίθεση και από το τρίποντο του Διαμαντίδη το σκορ έγινε 49-47, με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει καλάθι σπάζοντας την ανομβρία της ομάδας του και διακόπτοντας το 0-9 του Παναθηναϊκού. Ο Βουγιούκας συνέχισε τον περίπατό του στη ρακέτα του Ολυμπιακού για το 51-49 με τον Ολυμπιακό να παίρνει ανάσα από το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Πρίντεζη και από το τρίποντο του Παπανικολάου αμέσως μετά για το 56-51.

Η 3η περίοδος τελείωσε στο 58-52 για τους «ερυθρόλευκους» με τον Ίβκοβιτς να γυρνά τον Σπανούλη στο ματς (στο τρίλεπτο που βγήκε έξω η διαφορά έπεσε από τους 11 στους 2 πόντους) πριν κλείσει το δεκάλεπτο. Ο Μπατίστ μείωσε σε 58-55 στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Παπανικολάου πρωταγωνιστή και πάλι πήγε στο 62-55.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να αναχαιτίσουν ουσιαστικά μόνο τον Βουγιούκα, που με 4 ακόμα πόντους έκανε το σκορ 66-61, αλλά ήρθαν τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκεσεβίτσιους για το 72-61 του Ολυμπιακού που 4 περίπου λεπτά πριν το τέλος είχε αποκαταστήσει τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς. Ο Βουγιούκας μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο μείωσε σε 74-65 με τον Καϊμακόγλου να κλέβει και στον αιφνιδιασμό ο Περπέρογλου να γράφει το 74-67.

Με σχεδόν 1:30 για το τέλος ο Παναθηναϊκός άρχισε τα φάουλ σε κάθε φάση, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος στις βολές, ως μια ύστατη προσπάθεια ανατροπής του σκηνικού. Ο Ολυμπιακός ανέβασε το 50% που είχε ως τότε στο ματς στο 63% (είχε 10/16 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό) με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην κινδυνεύσει με ανατροπή.

Με 4/4 από Χάινς και Σπανούλη πήγε στο 78-67, με 3/4 από Άντιτς και Γκεσεβίτσιους στο 81-71 και φάνηκε ότι θα έχει πρόβλημα όταν Χάινς και Άντιτς είχαν 0/4 και ο Διαμαντίδης μείωσε σε 81-76. Η επόμενη επαναφορά ήταν σωστή (στο σωστό παίκτη δηλαδή), ο Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε το 83-76 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς, που τελείωσε με βολές του Βουγιούκα και του Χάινς.