Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκες για Αττική, Cream Team, Alley Ουπς

Νίκες για Αττική, Cream Team, Alley Ουπς

Με νίκες έκλεισαν το 2012 Αττική, Cream Team και Alley Ουπς, στα τρία τελευταία παιχνίδια του ημερολογιακού έτους για το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η Αττική επικράτησε με 53-46 της Havana Rum σε ματς της 3ης αγωνιστικής, η Cream Team για τη 13η αγωνιστική, κέρδισε τους Jets με 53-52, ενώ για την ίδια αγωνιστική οι Alley Ουπς νίκησαν με 62-59 τους Nothing But Net.

HAVANA RUM – ΑΤΤΙΚΗ 46-53
(19-16, 30-32, 42-42, 46-53)

Σε ματς της 3ης αγωνιστικής η Αττική κέρδισε τη Havana Rum με 46-53, χάρη στην άμυνά της στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με τον Χιώτη και τον Μαγιάτη να μπαίνουν δυνατά, να δίνουν προβάδισμα με 7-5 στην ομάδα τους μετά το τρίποντο του Γαλάνη, για να πάει η Havana Rum στο 11-5 με τον Χατζηαρσένη και τον Χιώτη. Η Αττική απάντησε με τον Καραλή Α., για να πλησιάσει σε 13-12 με τον Κοντό. Ο Μπακαυγάς Α. με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 17-14 για να κάνει ο Χιώτης το 19-14 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-16 από τον Ξερέα.

Στη δεύτερη περίοδο η Αττική ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ του Καραλή Α., ο οποίος ήταν ασταμάτητος, μπήκε στο δεκάλεπτο με 9 συνεχόμενους πόντους, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 22-25. Η Havana Rum απάντησε με τον Χιώτη και πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μανίκα, 26-25, αλλά ο Καραλής Α. και ο Κοντός έφεραν την Αττική στο 28-32, για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-32 από τον Μπακαυγά Α..

Στην επανάληψη ο Χατζηαρσένης ισοφάρισε το ματς και η Havana Rum πήρε προβάδισμα με τον Μαγιάτη, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, η Αττική απάντησε με Κοντό και Καραλή Α. για το 36-38. Η Havana Rum χάρη σε 6 συνεχόμενους πόντους του Χιώτη πήγε στο 42-38 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, την οποία, όμως, ο Καραλής Α. δεν άφησε να σβήσει με την ομάδα του πίσω στο σκορ, 4 πόντοι και 42-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο, η Αττική έσφιξε την άμυνά της, κράτησε τη Havana Rum άποντη για σχεδόν 7 λεπτά, επέτρεψε μόλις 4 πόντους συνολικά, για να πάρει τη νίκη. Μέχρι ο Χιώτης να βάλει τους πρώτους πόντους της Havana Rum ο Καραλής Α. και ο Ξερέας με 5 πόντους είχαν φέρει το ματς στο 42-49 με 5:35 για το τέλος. Ο Χιώτης μείωσε 3:05 για το φινάλε, για να έρθει ο Καραλής Α. ξανά για το 44-51 στο 2:45. Η Havana Rum απάντησε στο 1:40 με τον Μαγιάτη, αλλά ως εκεί, 2/4 βολές της Αττικής την έφεραν στο 46-53 και της χάρισαν το ροζ φύλλο, στην πρώτη εμφάνιση του προπονητή της, Μπουργαζά Β., με αγωνιστικό σορτσάκι φέτος.

Για τους νικητές ο Καραλής Α. είχε 30 πόντους, ενώ ο Ξερέας έβαλε 11. Για τη Havana Rum ο Χιώτης είχε 20 πόντους, ο Μανίκας 9 και ο Μαγιάτης 7.

Havana Rum (Μπακαυγάς Α.): Μπακαυγάς Α. 5 (1), Μαγιάτης Γ. 7 (1), Παπαδημητρίου Γ., Μανίκας Α. 9 (1), Χατζηαρσένης Μ. 5, Ραδόπουλος Π., Χιώτης Σ. 20.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Μπέλλος Γ., Τρικαλιώτης Α.): Αναγνωστόπουλος Μ., Κοντός Γ. 6, Γαλάνης Δ. 6 (1), Καραλής Α. 30, Ξερέας Μ. 11 (1), Μπουργαζάς Β., Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ..

JETS – CREAM TEAM 52-53
(14-12, 26-26, 39-38, 52-53)

Η Cream Team κέρδισε τους Jets με 52-53 μετά από σκληρό ντέρμπι, σε έναν αγώνα που δεν είδε καμία από τις δύο ομάδες να ξεφεύγει με μεγαλύτερη των 7 πόντων διαφορά. Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, ο Ουζουνίδης και ο Μάρκος πήγαν την ομάδα τους στο 6-5, για να φέρει τον αγώνα στο 8-8 ο Ζούλιας και ο Ζήσης Γ. για την Cream Team. Οι Jets ξέφυγαν με 12-8 χάρη στον Καλογρίδη και τον Μάρκο, αλλά ο Δουβίκος με 4 πόντους μείωσε σε 14-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε, για να πάρει προβάδισμα η Cream Team με τον Κολοβό Φ., 14-16. Ο ίδιος με τον Σταθόπουλο ήταν που κράτησαν την ομάδα τους μπροστά ως το 17-20, για να απαντήσει ο Ουζουνίδης και ο Κωνσταντίνου για το 21-20 των Jets. Ο Κολοβός Φ. και ο Βαμβακάς έφεραν το ματς στο 24-26, για να κλείσει το πρώτο μέρος από τον Μπελαλή στο 26-26.

Στην 3η περίοδο ο Ζούλιας έφερε την Cream Team στο 26-29, αλλά οι Jets απάντησαν και πάλι, ισοφάρισαν με τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Κωνσταντίνου σε 31-31 τον αγώνα. Η Cream Team πήρε τη μεγαλύτερή της διαφορά στη συνέχεια, ο Κοτσιώτας και ο Σταθόπουλος σκόραραν για το 31-36, ενώ ο Ζήσης Δ. ήταν που έκανε το 33-38. Οι Jets και πάλι δεν έχασαν την επαφή, όχι μόνο αυτό αλλά απάντησαν με σερί 14-2 για να ξεφύγουν με 47-40.

Μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου με τον Μπελαλή και τον Μάρκο είχαν πλησιάσει σε 37-38 για να κάνει ο Ουζουνίδης το 39-38, ενώ στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου δύο τρίποντα από Μπελαλή και Ουζουνίδη έγραψαν το 45-40 με τον Ουζουνίδη να σκοράρει για το 47-40 της ομάδας του. Στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Κοτσιώτας με δύο κολλητά τρίποντα έφερε το ματς στον πόντο, 47-46, ενώ ο Ζούλιας ήταν που ολοκλήρωσε ένα 8-0 της Cream Team για το προσπέρασμα, 47-48. Ο Κωνσταντίνου έκανε το 49-48, με τον Κοτσιώτα να σκοράρει κι άλλο τρίποντο για το 49-51 της ομάδας του. Ο Κωνσταντίνου είχε 1/2 βολές, ενώ ο Ζούλιας έγραψε 2/2 για το 50-53, με τον Κωνσταντίνου και τον Ουζουνίδη στο τέλος να έχουν 2/4 βολές και έτσι οι Jets να μην καταφέρνουν να κερδίσουν, μειώνοντας σε 52-53.

Για τους νικητές ο Κοτσιώτας είχε 12 πόντους, ο Ζούλιας 11 και ο Κολοβός Φ. 8. Για τους Jets ο Κωνσταντίνου είχε 14 πόντους, ο Ουζουνίδης 12, ο Μάρκος 8 και οι Μπουρδανιώτης Α. και Μπελαλής από 7.

Jets (Μητσάκης Γ.): Καλογρίδης Π. 2, Μπουρδανιώτης Α. 7, Μπελαλής Ν. 7 (1), Ουζουνίδης Θ. 12 (1), Μάρκος Η. 8, Ονουφρίου Π. 2, Κωνσταντίνου Α. 14, Τριανταφύλλου Γ..

Cream Team (Μπολάνος): Δουβίκος Γ. 6, Τούσης Ν., Ζήσης Γ. 2, Τσαΐνης Δ., Ζήσης Δ. 4, Ταταμίδης Α. 1, Ζούλιας Ν. 11, Κολοβός Η. 1, Σταθόπουλος Π. 6, Κολοβός Φ. 8, Κοτσιώτας Μ. 12 (4), Βαμβακάς Μ. 2.

ALLEY ΟΥΠΣ – NOTHING BUT NET 62-59
(12-13, 30-21, 50-40, 62-59)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν με 62-59 τους Nothing But Net έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά βλέποντας τους αντιπάλους τους να φτάνουν μια ανάσα από την ανατροπή στο φινάλε. Κλειστή ήταν η πρώτη περίοδος, οι Nothing But Net προηγήθηκαν με 2-4 με τον Πάλμο, για να απαντήσουν οι Alley Ουπς με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Σταυρόπουλο για το 7-4. Κοτσίφης και ο Εμμανουηλίδης έγραψαν το 7-11 για τους Nothing But Net, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καμζέλας έφτασε το σερί της ομάδας του 6-0 για το 16-13, για να κάνει με τρίποντο ο Χαλούδης το 19-13. Οι Nothing But Net απάντησαν με τον Παναγιωτόπουλο και τον Πάλμο για να πλησιάσουν σε 21-19, αλλά δύο τρίποντα από τον Γιαννουκά έφεραν το ματς στο 25-19 και το 28-21 μετά το καλάθι του Παναγιωτόπουλου, για να κλείσει έτσι το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Καραμανής μείωσε σε 32-25 για τους Nothing But Net, αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους από τον Χαλούδη και το τρίποντο του Κουλούπη, 37-27. Ο ίδιος έκανε το 40-29 για την ομάδα του, με Nothing But Net να πλησιάσουν με τρίποντο του Κοτσίφη και τον Σαπλατέρα σε 42-36. Όμως, ο Γιαννουκάς ήταν εκεί και με νέο τρίποντο έγραψε το 45-36 για να πάνε ο Μαζιώτης και ο Καμζέλας την ομάδα τους στο 49-36 και τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Πάντως, μέχρι να βγει η 3η περίοδος, ο Εμμανουηλίδης είχε βοηθήσει την ομάδα του να μειώσει σε 50-40.

Η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο από 4 πόντους του Παναγιωτόπουλου για το 50-44, με τον Χαλούδη να απαντά και τον Μαζιώτη να φέρνει τους Alley Ουπς στο 55-46. Το ματς πήρε φωτιά όταν ο Παναγιωτόπουλος έβαλε 4 ακόμα πόντους για το 55-50, αλλά οι Alley Ουπς απάντησαν με βολές από τον Σταυρόπουλο Αν. και καλάθι του Καμζέλα. Δύο τρίποντα του Κοτσίφη έφεραν το ματς στο 59-56, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με βολές στο 60-57, για να μειώσει ο Σαπλατέρας σε 61-59. Μετά από 1/2 βολές του Καμζέλα για το 62-59, οι Nothing But Net είχαν μια ευκαιρία για την παράταση, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από μακριά στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Καμζέλας έβαλε 17 πόντους, ο Χαλούδης 12, ο Γιαννουκάς 11 και ο Κουλούπης 8. Για τους Nothing But Net ο Παναγιωτόπουλος έβαλε 18 πόντους, ο Κοτσίφης 13, ο Καραμανής 9 και ο Πάλμος 7.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν.): Σταυρόπουλος Αγ., Γιαννουκάς Α. 11 (3), Χαλούδης Θ. 12 (1), Κουλούπης Θ. 8 (1), Καμζέλας Ι. 17, Χαραλαμπόπουλος Γ. 4, Σταυρόπουλος Αν. 5, Μαζιώτης Κ. 5.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Εμμανουηλίδης Μ. 6, Καραμανής Ν. 9, Σαπλατέρας Θ. 4, Πάλμος Φ. 7, Παναγιωτόπουλος Κ. 18, Φανός Ν. 2, Κοτσίφης Β. 13 (4).