Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Οι Δικαστές την πρόκριση!

Οι Δικαστές την πρόκριση!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Μια σειρά είχε πάει σε tie-break στην Α Φάση των πλέι οφς στον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Δικαστές και C-Drifters βρέθηκαν στο 1-1 και την Τρίτη έλυσαν τις διαφορές τους, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη με 60-43 και μαζί της και την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ Περιστερίου. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

C-DRIFTERS – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 43-60
(14-11, 23-27, 33-40, 43-60)
(Σκορ σειράς: 1-2)

Οι Δικαστές κέρδισαν τους C-Drifters με 43-60 σε ένα ματς που κρίθηκε στην 4η περίοδο, για να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους C-Drifters, που με τον Γκότση να βάζει 8 πόντους και τον Κουτσοβασίλη, προηγήθηκαν με 10-0 στο ξεκίνημα. Το σερί διέκοψε ο Συκαράς μετά από 4 λεπτά αγώνα, με τον Ξενόφο να σκοράρει για το 12-3. Ο Χατζηγεωργίου με τον Συκαρά μείωσαν σε 12-9, ο Ξενόφος έκανε το 14-9, με τον Χατζηγεωργίου να κλείνει την περίοδο στο 14-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουτσοβασίλης με τρίποντο έφερε το ματς στο 17-11, ενώ μετά την απάντηση του Συκαρά, ο Μπιράκος σκόραρε για το 19-13. Ξενόφος και Ιωάννου έγραψαν το 21-15, με τον Συκαρά να πετυχαίνει τρίποντο για να μειώσει στους 3 πόντους, 21-18. Μετά το καλάθι του Κουτσοβασίλη, ο Συκαράς με τον Πανουργιά ισοφάρισαν τον αγώνα σε 23-23 με τους Δικαστές να παίρνουν άλλους 4 πόντους ως το ημίχρονο, από τον Τούμπα και τον Συκαρά για το 23-27 με σερί 0-8.

Στην 3η περίοδο ο Ξενόφος μείωσε σε 25-27 για να απαντήσει ο Χατζηγεωργίου, με τον Κουτσοβασίλη και τον Μπιράκο να μειώνουν σε 28-29 για τους C-Drifters. Ο Βαζαίος με τον Βλαζάκη και τον Ιωάννου έφεραν το ματς στο 28-36, με τον Βλαζάκη και τον Κουτσοβασίλη να φέρνουν το ματς στο 30-38. Ο Γκότσης με τον Συκαρά ήταν που έκλεισαν την περίοδο στο 33-40.

Οι Δικαστές μπήκαν πολύ δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο με τον Τούμπα και τον Χατζηγεωργίου έτρεξαν σερί 0-7 για να κάνουν το 33-47. Το σερί διέκοψε ο Κουτσοβασίλης, με 4 πόντους μείωσε σε 37-47, ενώ ο Μπιράκος έκανε το 39-49 μετά το καλάθι του Τούμπα. Το ματς κρίθηκε στο 0-6 που έτρεξαν οι Δικαστές με τον Χατζηγεωργίου και τον Πρέκα για το 39-55. Ο Γκότσης απάντησε για το 41-55 και το 43-57 με ένα καλάθι του Συκαρά στο ενδιάμεσο, με τον Πρέκα να κλείνει με τρίποντο το ματς στο 43-60.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 20 πόντους, ο Χατζηγεωργίου είχε 13 και ο Τούμπας 9. Για τους C-Drifters ο Γκότσης και ο Κουτσοβασίλης είχαν από 15 πόντους με τον Ξενόφο να προσθέτει 8.

C-Drifters (Γκότσης Μ.): Ξενόφος Μ. 8, Κουτσοβασίλης Γ. 15 (2), Μπιράκος Γ. 5, Γκότσης Μ. 15, Κατσάρης Β., Τρίαντος Α..

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 9, Στρατηγάκος Π., Ιωάννου Α. 4, Συκαράς Σ. 20 (1), Βλαζάκης Κ. 4, Βαζαίος Γ. 2, Λεντής Μ., Πρέκας Ν. 5 (1), Πανουργιάς Δ. 3 (1) Χατζηγεωργίου Α. 13 (1).

Το διάγραμμα των πλέι οφς:

(Κάντε κλικ στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος)

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …