Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τρίποντος περίπατος στην Κύπρο!

Τρίποντος περίπατος στην Κύπρο!

Εύκολα καθάρισε ο «εξόριστος» Παναθηναϊκός το εμπόδιο της αποδεκατισμένης Λαμποράλ Κούτσα κερδίζοντας με 95-74 για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» μπήκαν από την αρχή δυνατά, ήταν πολύ θεαματικοί στην επίθεση και έφτασαν εύκολα στην πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση. Στο δρόμο γι’ αυτή ισοφάρισαν το ρεκόρ των ασίστ στην Ευρωλίγκα, ενώ πέτυχαν και τη 2η καλύτερη επίδοση στα εύστοχα τρίποντα. Τον βασικότερο ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Μάικ Μπράμος με 7/11!

Οι Ισπανοί παρουσιάστηκαν στον αγώνα αποδεκατισμένοι από τραυματισμούς, οπότε ήταν εκ των προτέρων πάρα πολύ δύσκολο να μπορέσουν να φανούν ανταγωνιστικοί, κάτι που αποδείχτηκε μέσα στο ματς, παρά τη μεγαλειώδη εμφάνιση του Αντρές Νοτσιόνι. Ο Νοτσιόνι έπαιξε 34 λεπτά, έκανε άτυπο triple-double με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 10 κερδισμένα φάουλ, σουτάροντας με 7/12 εντός παιδιάς και 7/9 βολές.

Από εκεί και πέρα, όμως, οι λύσεις ήταν ελάχιστες για τον Σκαριόλο, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Άνταμ Χάνγκα, Λαμόντ Χάμιλτον, Φερνάντο Σαν Εμετέριο, Λεό Μαϊνολντί, Ριμάντας Καουκένας και Τόμας Κελάτι. Ουσιαστικά το μισό του ρόστερ δηλαδή, με τον Ιταλό να κάνει ουσιαστικά ροτέισον 6 παικτών. Νοτσιόνι, Χοτζ, Πλάις, Ερτέλ, Γέλινεκ και Κοζέρ έπαιξαν τα 188 από τα 200 λεπτά του αγώνα, με τον Ντιοπ και τον Βαν Ούστραμ να συμπληρώνουν τα άλλα 12.

Όλα αυτά ήταν ξεκάθαρο ότι δεν θα επέτρεπαν στη Λαμποράλ να χτυπήσει μια ομάδα με τόσο καλό και πλήρες ρόστερ όπως ο Παναθηναϊκός, που είδαμε να κυριαρχεί. Στο 30ο λεπτό με το σκορ στο +21 για τον Παναθηναϊκό, 77-56, οι «πράσινοι» είχαν 23-13 τις ασίστ και 4-15 τα λάθη, δείγμα της απόλυτης κυριαρχίας τους στο παιχνίδι.

Στο τέλος του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει το ρεκόρ της Ευρωλίγκας (το έχουν πια μαζί με τη Μακάμπι του 2003-04) στις ασίστ με τις 31 που μοίρασαν οι παίκτες του (17 η Λαμποράλ), ενώ είχε κάνει και τη 2η καλύτερη επίδοση (19 είχε βάλει η Σιένα το 2012) στα εύστοχα τρίποντα με τα 18/37 που έβαλε (ποσοστό 49%, η Λαμποράλ είχε 10/25). Οι δυο ομάδες σούταραν 62 τρίποντα στο παιχνίδι, αριθμός τεράστιος, αλλά προφανώς όταν σουτάρεις με 50% πίσω από τα 6.75 πρέπει να συνεχίσεις να το κάνεις (για τον Παναθηναϊκό αυτό).

Από εκεί και πέρα τα ριμπάουντ ήταν 28-33, με τα δίποντα στο 61%-57%, σε ένα ματς που… χαιρόσουν να το βλέπεις. Ο Παναθηναϊκός ήταν σίγουρα καλύτερος από το 1ο παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα, αλλά οι απουσίες της Λαμποράλ και η απίστευτη παράσταση από το τρίποντο δεν μας αφήνουν να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για την κατάσταση της ομάδας του Πεδουλάκη προς το παρόν.

Κάρι και Μπράμος
έδωσαν τρελή επιθετική παράσταση, ο πρώτος με 15 πόντους έχοντας 6/9 εντός παιδιάς και 4 ασίστ, ο δεύτερος με 21 πόντους και 7/11 τρίποντα. Ο Διαμαντίδης μοίρασε 9 ασίστ και ήταν αλάνθαστος, ενώ και ο Φώτσης ήταν πολύ καλός. Γενικά για τον Παναθηναϊκό έπαιξαν και οι 12 (κανείς πάνω από τα 28 λεπτά του Κάρι), σκόραραν οι 11 (δεν σκόραρε ο Παππάς που έπαιξε 1:33).

Ο Μασιούλις μπήκε θεαματικά στο
ματς, με 5 πόντους και ένα κλέψιμο για το 7-2, με τον Παναθηναϊκό να δίνει τον τόνο από νωρίς. Η Λαμποράλ έπαιξε (εντελώς φυσιολογικά) ζώνη στην άμυνα, αλλά έπεσε πάνω στην απίστευτη βραδιά του Παναθηναϊκού από το τρίποντο. Ο Νοτσιόνι σκόραρε μέχρι το πεντάλεπτο να κρατήσει το ματς στο 12-8 μετά το τρίποντο του Μπράμου, που, όμως, μόλις είχε ανοίξει λογαριασμό.

Μετά το 15-8 από τον Διαμαντίδη (που μπήκε με 0/3 τρίποντα), Μπράμος και Κάρι ευστόχησαν κι αυτοί σε τρίποντα για το 23-13, με τη Λαμποράλ να απαντά με τον ίδιο τρόπο αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει από ένα ακόμα τρίποντο του Μπράμου στην εκπνοή, 26-16, με τον Παναθηναϊκό να έχει 6/13 ως τότε.

Ο Σκαριόλο μπορεί… να μην το ήθελε, αλλά συνέχισε τη ζώνη λόγω έλλειψης λύσεων, ο Παναθηναϊκός με νέα τρίποντα πήγε στο 34-22 και λίγο μετά στο 37-22 από το κάρφωμα του Φώτση. Ο Κάρι με τρίποντο έγραψε το 40-24, με τη Λαμποράλ να έχει ήδη 10 λάθη στο ματς ως το 16ο λεπτό του αγώνα. Με τον Πλάις να κάνει 3ο φάουλ, ο Ντιοπ μπήκε στη θέση του και δεν μπορούσε να σταματήσει την «αιμορραγία» στη ρακέτα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τα 10/22 τρίποντα με τον Κάρι για το 48-28.

Ο Νοτσιόνι έπαιζε μόνος του και κατάφερε να μειώσει σε 50-35 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να έχει διπλάσιες ασίστ (16-8) και τους Ισπανούς να δείχνουν ότι δεν μπορούν να απειλήσουν.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, ο Παναθηναϊκός μπήκε με σερί 9-0 από (τι άλλο;) τρία ακόμα τρίποντα, δύο του Διαμαντίδη και ένα του Μασιούλις, για να δει τη Λαμποράλ να μειώνει προσωρινά σε 63-47, αλλά να απαντά με 7-2 με τον Γκιστ να κυριαρχεί στη ρακέτα. Ο Μπράμος πήγε στα 6/9 τρίποντα για το 73-51, ο Γέλινεκ σκόραρε μόνος τους, είχε 10 πόντους σε 5 λεπτά ως το 77-56, αλλά το ματς είχε κριθεί.

Ο Ούκιτς σκόραρε το 16ο τρίποντο
του Παναθηναϊκού για το 80-63, έχοντας ήδη στο 33ο λεπτό ξεπεράσει ο Παναθηναϊκός την προηγούμενη καλύτερή του επίδοση στη διοργάνωση (15). Η κατάσταση έμεινε ίδια, οι «πράσινοι» ήταν πολύ χαλαροί πια, έφτασαν τις 31 ασίστ με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς στα 50 δευτερόλεπτα από την πάσα του Μασιούλις.

Επόμενη μάχη για το «τριφύλλι», που ένιωθε σαν στο σπίτι του στην Κύπρο με το γήπεδο να έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα από 6.000 οπαδούς του, είναι εκτός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα, σε αγώνα που επιβάλλεται να κερδίσει, μιας και έχει ήδη μία εκτός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 50-35, 77-56, 95-74.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 21 (7τρ. 5ρ.), Κάρι 15 (3τρ. 5ρ. 4ασ.), Μπατίστ 5, Φώτης 8 (6ρ.), Ούκιτς 6 (2τρ. 5ασ.), Λασμ 9 (3ρ.), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 9 (3τρ. 4ρ. 9ασ.), Γκιστ 8, Παππάς, Γιάνκοβιτς 3 (1), Μασιούλις 9 (2τρ. 2κλ.).

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Νοτσιόνι 23 (2τρ. 12ρ. 3ασ. 10κ.φ.), Βαν Ούστραμ 1, Ντιοπ, Χοτζ 15 (3τρ. 4ασ.), Πλάις 10 (5ρ.), Ερτέλ 5 (1τρ. 5ασ.), Γέλινεκ 17 (3), Κοζέρ 3 (1τρ. 5ρ.).