Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Της το χάρισε…

Της το χάρισε…

Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός στην Τουρκία, έχασε από την Εφές με 74-73 ένα δικό του ματς, για να πάει η σειρά στο 2-2 και να έχουμε νοκ άουτ tie break την ερχόμενη Παρασκευή στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν τη νίκη και την πρόκριση με τα δύο χέρια 53 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά «κατάφεραν» να κάνουν μάγκες τους Τούρκους, ένα φόλοου του Λούκας από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή έγραψε την ιστορία του αγώνα, ενός αγώνα που η Εφές έκανε πάρτι στις ρακέτες, αλλά δεν θα τον είχε κερδίσει αν ο Ολυμπιακός δεν της τον έδινε απλόχερα.

Πλέον, την ερχόμενη Παρασκευή στις 21:45 ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ καλείται να κερδίσει για να πάρει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Λονδίνου. Σίγουρα οι «ερυθρόλευκοι» είναι το φαβορί, παίζουν και στην έδρα τους, αλλά με την Εφές να κερδίζει 2 συνεχόμενα παιχνίδια (και το δεύτερο με τον τρόπο που το κέρδισε) κανείς δεν μπορεί να πει ότι ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλισμένη την πρόκριση. Τα 5α παιχνίδια τέτοιων σειρών είναι εν πολλοίς θέμα ψυχολογίας, ποιος θα πιστεύει περισσότερο στον εαυτό του και ποιος θα μπορεί να σκοράρει πιο σταθερά. Κίνητρο θα έχουν αμφότεροι.

Ο Ολυμπιακός κέρδιζε με 8 πόντους
λίγο πριν το τέλος έχοντας τρέξει ένα 0-12 που τον έφερε στο 62-70, ήταν στο +5 στα 53 δευτερόλεπτα, αλλά ένα λάθος στην επίθεση, μια αδράνεια σε τρίποντο του Φάρμαρ και δυο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του στοίχισαν την πρόκριση. Αυτό με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν… ήρθε ουρανοκατέβατο στο τέλος.

Σε όλο το ματς ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε επ’ ουδενί να ελέγξει τα ριμπάουντ, τα οποία και έχασε κατά κράτος. Οι Τούρκοι κατέβασαν 21 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς με τον Ολυμπιακό να έχει 21 αμυντικά, δηλαδή να χάνει το 50% των ριμπάουντ στην άμυνά του. Στην ουσία, το νούμερο δείχνει ότι ήταν «coin toss» το αν ο Ολυμπιακός θα πάρει το ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ των Τούρκων. Και το «κέρμα» στις δύο τελευταίες φάσεις δεν «βόλεψε» τον Ολυμπιακό. Απ’ την άλλη πήρε 10 επιθετικά με την Εφές να έχει 23 αμυντικά, δηλαδή οι «ερυθρόλευκοι» έπαιρναν το 30% των ριμπάουντ στην άμυνα της Εφές. Τεράστια διαφορά προφανώς, και όχι μόνο σε απόλυτους αριθμούς.

Ο Ολυμπιακός σούταρε καλύτερα εντός παιδιάς, 39%-46% στα δίποντα και 36%-42% στα τρίποντα, αλλά με 21 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Οι ασίστ ήταν 14-17, ενώ τα λάθη 12-10, με τα χαμένα ριμπάουντ ουσιαστικά να γράφουν την ιστορία του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, προσέγγισε πολύ σωστά αυτό το ματς και θα έπρεπε να είχε φύγει με τη νίκη από το γήπεδο, παρότι ο Σπανούλης έμεινε στους 5 πόντους με 0/7 εντός παιδιάς (εμφανώς κουρασμένος, προσπάθησε οργανωτικά, αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την πίεση των Τούρκων), παρότι Άντιτς, Σπανούλης, Περπέρογλου είχαν 0/9 τρίποντα, ακόμα και παρά τα χαμένα ριμπάουντ. Αλλά έχασε αμυντικό ριμπάουντ μέχρι και 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να «δώσει» το ματς στους Τούρκους. Ως τότε είχε κρατήσει άποντο και στα 0/6 τον Βούγιατσιτς, είχε περιορίσει πολύ τον Λούκας (8 πόντοι με 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη), με τον Σαβάνοβιτς, τον Φάρμαρ και τον Ερντέν να κρατούν την Εφές στο ματς, και τον Μπάρατς να ακολουθεί. Για τα τελευταία 2 δευτερόλεπτα πολλά μπορούν να ειπωθούν εκ του ασφαλούς, αλλά η απόφαση να μην μπει στο παρκέ (ακόμη και χωρίς καλάθι εντός παιδιάς) ο Σπανούλης σίγουρα ελέγχεται. Τέτοιους παίκτες για τέτοια σουτ τους θες. Από εκεί και πέρα, ο Παπανικολάου και ο Χάινς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού, με τον Λο να ακολουθεί και τον Πρίντεζη να βοηθάει.

Με δύο τρίποντα από Πρίντεζη και Παπανικολάου
ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-6 στο ξεκίνημα για να πάει με τον Παπανικολάου στο 5-13, με τον Έλληνα φόργουορντ να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς (κέρδισε αυτή τη φορά τη μάχη με τον Λούκας). Ο Λο με τρίποντο έγραψε το 6-16, ενώ ο ίδιος έκανε το 10-19 μετά την απάντηση του Σιπ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε μετά το καλάθι του Λούκας να κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-20, με την Εφές να παίρνει 6 πόντους με τον Μπάρατς στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου για το 18-22, με τον Κροάτη να πετυχαίνει και… τρίποντο (το πρώτο του από τον Μάρτιο του 2011 στη διοργάνωση).

Ο Γκόνλουμ μείωσε στο καλάθι, αλλά ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό που έβγαλε την άμυνα και με σουτ του Πάουελ πήγε στο 20-27. Ο Τουντζερί έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση με τον Χάινς να γράφει το 20-29. Ο Φάρμαρ πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς και ο Τουντζερί τον μιμήθηκε για το 26-31, με τον Σλούκα να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 26-34.

Η Εφές με τον Φάρμαρ και τον Τουντζερί μπόρεσε να πλησιάσει ως τον 1 πόντο απόσταση, 33-34 από το τρίποντο του δεύτερου με 3:12 για το τέλος, αλλά δύο τρίποντα του Παπανικολάου (το δεύτερο στην εκπνοή από ασίστ του Σπανούλη) και 2/2 βολές του Σπανούλη, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 38-44 στο ημίχρονο.

Οι δυο ομάδες σούταραν πολύ καλά στο ημίχρονο, η Εφές είχε 5/11 τρίποντα και ο Ολυμπιακός 9/15, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη 14 ασίστ (9 η Εφές).

Ο Λούκας και ο Σιπ μείωσαν σε 43-46
στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ ο Σαβάνοβιτς έγραψε το 45-48 μετά τις βολές του Σπανούλη για να φέρει ο Λο το ματς στο 45-51. Ο Φάρμαρ έριξε τη διαφορά στο καλάθι, ενώ μετά το κάρφωμα του Χάινς ο Σαβάνοβιτς με τρίποντο έκανε το 52-53. Με καλάθι και φάουλ του Χάινς ο Ολυμπιακός πήγε στο 52-56, ενώ Σαβάνοβιτς και Σλούκας αντάλλαξαν καλάθια για το 54-58. Η περίοδος έκλεισε στο 56-58 από τον Μπάρατς, με τον Ολυμπιακό να χάνει τέσσερα σουτ στο τέλος για να αυξήσει τη διαφορά και να (βγάζει 3 άμυνες).

Καθόλου καλά δεν ξεκίνησε για τον Ολυμπιακό το 4ο δεκάλεπτο, 1 λάθος και 3 άστοχα σουτ έδωσαν στην Εφές την ευκαιρία με τον Ερντέν και τον Γκόνλουμ να προσπεράσει για πρώτη φορά μετά το 4-3 και να προηγηθεί με 62-58.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, κράτησε την Εφές άποντη για σχεδόν 5 λεπτά (4:45 για την ακρίβεια), οι Τούρκοι είχαν 0/6 σουτ, 0/2 βολές και 3 λάθη στο διάστημα αυτό, την ώρα που ο Ολυμπιακός έτρεχε σερί 0-12. Ο Πρίντεζης έβαλε 6 πόντους και ο Χάινς 4 μέχρι το 62-68, ενώ ο Λο πέτυχε πολύ ωραίο λέι απ για το 62-70 της ομάδας του με 2:20 για το φινάλε.

Ο Ερντέν εκατέρωθεν 1/2 βολών του Λο μείωσε σε 66-71 με τον Αμερικανό του Ολυμπιακού να κάνει το 66-73. Ο Φάρμαρ κέρδισε φάουλ για το 68-73, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό με την μπάλα στην κατοχή του. Όμως, παρά τα 3 επιθετικά ριμπάουντ σε μία επίθεση, έγραψε 4 συνεχόμενα άστοχα σουτ για να φύγει ο Φάρμαρ επίθεση και από μια αμυντική αδράνεια να σκοράρει αμέσως για τρεις πόντους, 71-73 στα 33 δευτερόλεπτα.

Ο Λο πήγε για το κάτι παραπάνω όταν κλείστηκε από δύο παίκτες στο κέντρο αντί να πασάρει στον Σλούκα, ο Τουντζερί έκλεψε ίσως με φάουλ (δεν έδειξαν ριπλέι οι Τούρκοι για να το πω σίγουρα), ο Σλούκας έκανε στα 19 δευτερόλεπτα φάουλ στον Φάρμαρ στον αιφνιδιασμό. Εκείνος έβαλε την πρώτη βολή, 72-73, έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Πρίντεζης δεν μπόρεσε να πάρει το ριμπάουντ και έβγαλε την μπάλα έξω.

Στην επαναφορά ο Σιπ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σλούκας είχε ξεχάσει τον Λούκας στην άμυνα, δεν έκανε μπλοκ και ο Αμερικανός τον τιμώρησε με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα ο Σλούκας κατάφερε μόνο να αστοχήσει εκτός ισορροπίας από τα 11 μέτρα.

Ο Ολυμπιακός θα έπρεπε απόψε να πανηγυρίζει την πρόκριση στο φάιναλ φορ. Όμως, από δικά του και μόνο λάθη, έδωσε παράταση ζωής στη σειρά, κρατώντας ζωντανή την Εφές. Πλέον, καλείται την ερχόμενη Παρασκευή να κερδίσει τους Τούρκους μέσα στο ΣΕΦ για να πάρει την πρόκριση στο Λονδίνο. Σίγουρα είναι μέσα στις δυνατότητές του να το κάνει και, για να τα λέμε όλα, για το πλεονέκτημα αυτό έπαιζε όλη τη χρονιά. Να έχει το πιο καθοριστικό ματς της σεζόν στην έδρα του. Το έχει και 40 λεπτά μακριά είναι το Λονδίνο. Αν ο πρωταθλητής Ευρώπης θέλει να βρεθεί εκεί για να υπερασπιστεί το στέμμα του, θα πρέπει να ορθώσει το ανάστημά του στο 5ο ματς της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 38-44, 56-58, 74-73.

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (2τρ. 4ρ. 9κ.φ.), Βούγιατσιτς, Ερντέν 12 (12ρ. 6κ.φ.), Τουντζερί 6 (2τρ. 3ασ.), Σιπ 7, Γκόνλουμ 4, Σαβάνοβιτς 12 (2τρ. 6ρ.), Λούκας 10 (4ρ. 3ασ.), Γκιουλέρ, Μπάρατς 8 (1τρ. 6ρ. 3ασ. 3κ.φ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11 (5ρ. 4κ.), Λο 15 (2τρ. 3ρ. 3ασ. 4κ.φ.), Άντιτς, Σπανούλης 5 (3ρ. 4ασ. 3κ.φ.), Περπέρογλου 3, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10 (2), Πάουελ 4 (3ρ.), Πρίντεζης 9 (2τρ. 4ασ. 3κ.φ.), Παπανικολάου 14 (4τρ. 7ρ. 3ασ. 2κλ. 3κ.φ.).