Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Στο 4-0 πολύ εύκολα!

Στο 4-0 πολύ εύκολα!

Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι του με τη Σιένα για να κερδίσει με 62-70, φτάνοντας στο 4-0 στην Ευρωλίγκα και να συνεχίσει την αήττητη πορεία του. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, μπήκαν στο ματς με 0-11, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, έλεγξαν με τους ψηλούς τους την εναέρια κυκλοφορία, για να χαλαρώσουν τελείως στο 4ο δεκάλεπτο, με το ματς να κλείνει σε μονοψήφια διαφορά.

Ο Μπέγκιτς με τον Ντάνστον έκαναν 6 τάπες και αλλοίωσαν άλλα τόσα σουτ, ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος στα τρίποντα (6/22) αλλά δεν έπαιξε κανένα ρόλο αυτό στο ματς (6/15 η Σιένα), με τα δίποντα να είναι 39% για τους Ιταλούς και 50% για τους «ερυθρολεύκους» που τελείωναν πολύ εύκολα αρκετές φάσεις από κοντά. Τα ριμπάουντ ήταν 39-37 με τα επιθετικά στο 6-7, οι ασίστ 11-15, τα κλεψίματα 6-9, τα λάθη 15-11, ο Ολυμπιακός, γενικά, είχε μια αρκετά εύκολη βραδιά, όπως αναμενόταν.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε η άμυνα του Ολυμπιακού στον Χάκετ, ο οποίος έβαλε 1 καλάθι εντός παιδιάς όλο και όλο στο ματς σε 28 λεπτά, κι αυτό στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, είχε συνολικά 6 πόντους, οι 4 στο τέλος που κυνηγούσε μόνος του Χίμαιρες, κατά τα άλλα έγραψε 1/5 σουτ και 4 λάθη.

Ο Ολυμπιακός είχε ξανά σε πολύ καλή ημέρα τον Ντάνστον, με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Μπέγκιτς ήταν εξίσου καλός με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ και ο Σπανούλης είχε 9 πόντους με 5 ασίστ. Οι 10 του Ολυμπιακού που έπαιξαν πάνω από 1:30 σκόραραν όλοι, από 4 ως 9 πόντους, με 5 από αυτούς να έχουν 8-9. Οι «ερυθρόλευκοι» μοίρασαν πολύ καλά το παιχνίδι και δεν χρειάστηκε να πάρουν υπέρβαση από κανέναν παίκτη, με τον Σπανούλη να είναι αυτός που ξεχώρισε στην περιφέρεια, όσο ήταν στο παρκέ ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν με μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά στις επιθέσεις του. Καλοί οι Περπέρογλου, Πρίντεζης, Λοτζέσκι, Μάντζαρης.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός κλείνει τον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα και με νίκη θα είναι η μόνη ομάδα του ομίλου του που θα πάει στο 5-0.

Από την αρχή φάνηκε η βραδιά για τον Ολυμπιακό, που μπήκε στο ματς με 0-11 μέσα σε 2:58 με τον Πρίντεζη να βάζει 6 πόντους, διαλύοντας όποιο πλάνο μπορεί να είχε η Σιένα για τον αγώνα. Αυτή η διψήφια διαφορά παγιώθηκε ουσιαστικά από τότε, με την απόσταση των δύο ομάδων να βρίσκεται στις παρυφές των 10 πόντων σε όλο τον αγώνα στο εξής.

Ο Μπέγκιτς με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 2-14, ο Ντάνστον στο 4-16, για να απαντήσει ο Ρότσεστι για το 8-16. Ο Σπανούλης με τον Περπέρογλου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 8-20, με το δεκάλεπτο να κλείνει από βολές της Σιένα στους 9 πόντους. Ο Χάντερ μείωσε σε 13-20 στο 11ο λεπτό, αλλά με Ντάνστον και Μάντζαρη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι πολύ εύκολα, 15-27, με την κατάσταση να επαναλαμβάνεται πολλάκις, ο Χάκετ έβαλε τους πρώτους του πόντους στο ματς με βολές 3:51 πριν το ημίχρονο για το 20-29, αλλά ο Μπέγκιτς απάντησε για το +11 και ο Λοτζέσκι έγραψε το 20-33.

Ο Αμερικανός ήταν που ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους με τρίποντο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-36. Μέχρι τα μισά του δρόμου η Σιένα είχε δώσει μόλις 2 ασίστ, χαρακτηριστικό της απόλυτης… καταστροφής στο παιχνίδι της που είχε επιτύχει η άμυνα του Ολυμπιακού.

Ένα τρίποντο του Ρότσεστι μείωσε σε 26-36 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά Μάντζαρης και Λοτζέσκι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο μέσα σε 36 δευτερόλεπτα από πάσες των Σπανούλη και Σλούκα για το 26-43. Ο Χάντερ κάρφωσε για το 31-43, αλλά ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο, για να φέρει λίγο μετά μαζί με τον Περπέρογλου τη διαφορά στους 15 πόντους, 35-50.

Ο Πετγουέι έβγαλε καταπληκτική φάση με τον Σπανούλη για το 38-52,
το ματς πήγαινε από τους 11 ως τους 15 πόντους για πολλή ώρα, ο Σλούκας τελείωσε ωραία από κοντά για το 40-54, με τον Όρτνερ να γράφει το 42-54 στο 30ο λεπτό. Η Σιένα με τον Ίνγκλις και τον Γκριν έφερε το ματς στο 49-56 στο 7:33, με τον Περπέρογλου και τον Μπέγκιτς να απαντούν για το 49-60, ο δεύτερος έκανε και μια τάπα στην άμυνα, για να γράψει λίγο μετά ο Λο το 49-62. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ένα 0-8 με τον Πετγουέι για το 49-64 μέσα σε 3:34, τελειώνοντας τις ελπίδες της Σιένα, όσες τέλος πάντων είχε, στο μυαλό της, η ιταλική ομάδα όταν μείωσε στους 7 πόντους.

Ο Ρότσεστι με τον Βιτζιάνο μείωσαν σε 53-64, με τον Βιτζιάνο να μειώνει με τρίποντο για το 56-65 στο δίλεπτο. Ο Χάκετ ένιωσε μέσα του το αίσθημα του «αρνούμαι να χάσω», βέβαια, λίγο μάταια, καθώς το ματς είχε κριθεί. Πάντως, ξύπνησε λίγο τον κόσμο, έδειξε στους συμπαίκτες του πώς πρέπει να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις, ο Ολυμπιακός είχε παραχαλαρώσει, ο Χάκετ εκμεταλλεύτηκε το αντιαθλητικό του Πετγουέι και με 4 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 60-65 στα 34 δευτερόλεπτα.

Ο Σπανούλης απάντησε με 2/2 βολές,
ο Χάκετ έβγαλε ασίστ στον Χάντερ για κάρφωμα και το ματς έληξε με τον Λοτζέσκι να γράφει 1/4 βολές για το 62-70.