Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Προβάδισμα για Γ.Α.Σ.Τ.!

Προβάδισμα για Γ.Α.Σ.Τ.!

Προβάδισμα πήρε ο Γ.Α.Σ.Τ. στη μάχη της πρόκρισης από τον 4ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 69-29 τους Halia Mavericks για τη 15η αγωνιστική. Πιο πίσω έμειναν οι Pick ‘n’ Troll μετά την ήττα τους με 60-37 από την X-Team.

Halia Mavericks – Γ.Α.Σ.Τ. 29-69

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους Halia Mavericks με 29-69 με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Κυριαζόπουλο για να απαντήσουν ο Σακαρίδης με τον Διαμαντόπουλο και τον Κοντεκάκη για το 4-12 με σερί 0-10. Ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 6-21 στο τέλος της περιόδου με τον Χαλδαίο, για να πάει στο 6-24 στη συνέχεια με τον Μιλση. Ο Αγγελωνίτης απάντησε, με τον Χαλδαίο να φέρνει την ομάδα του στο 10-34 και τον Μιλση να σκοράρει για το 10-38, ολοκληρώνοντας ένα 2-15 για τον Γ.Α.Σ.Τ., με το ημίχρονο να κλείνει στο 11-40. Στην 3η περίοδο το ματς πήγε στο 13-42 και το 15-46, για να φτάσει ο Γ.Α.Σ.Τ. στο 20-49 και το 22-51 στη συνέχεια. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοντεκάκης έφερε τον αγώνα στο 26-56, με τον Μανουσο να απαντά και τον Γ.Α.Σ.Τ. να πηγαίνει στο 29-65 κλείνοντας με τον Γρυπαίο το ματς στο 29-69.

Για τους νικητές ο Κοντεκάκης είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Χαλδαίος 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μιλσης 13 πόντους. Για τους Halia Mavericks ο Τουντας είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αγγελιδέλης 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

X-Team – Pick ‘n’ Troll 60-37

Η X-Team κέρδισε με 60-37 τους Pick ‘n’ Troll με το ματς να ξεκινά με 5-0 για να πάμε στο 7-5. Οι Pick ‘n’ Troll έμεινα κοντά ως το 12-10 για να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 12-13. Στη 2η περίοδο έφτασαν στο 14-17 για να απαντήσει η X-Team για το 18-18 προσπερνώντας στο 21-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-20. Στην επανάληψη ο Βασιλούνης έφερε την X-Team στο 29-22, με τον Τσοπανάκη Γ. να απαντά για το 30-24. Ο Μουταφης ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 37-27, με την X-Team να πηγαίνει στο 41-27, αλλά το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-31. Στην 4η περίοδο, μετά το 43-33, η X-Team έτρεξε σερί 17-2 για να καταφέρει να φτάσει στο 60-35 περνώντας από το 47-33 και το 54-35 στην πορεία.

Για τους νικητές ο Δεληνταδάκης είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουταφης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Βασιλούνης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Νάσσιος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Τσοπανάκης Γ. είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, Ο Χιουτακάκος 12 πόντους και 18 ριμπάουντ.