Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες τριάδας για Μαύρη Θύελλα, C-Drifters!

Νίκες τριάδας για Μαύρη Θύελλα, C-Drifters!

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 64-58 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για τη 16η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνει άλμα για την τριάδα. Οι C-Drifters νίκησαν με 74-30 τους Lazers για να πάνε κι αυτοί στο 11-3.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Μαύρη Θύελλα 58-64

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με το 58-64 για να ισοφαρίσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα των δύο ομάδων. Έτσι, οι δυο τους έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς ακόμα, αλλά η Μαύρη Θύελλα βρίσκεται 1 ήττα ψηλότερα στη βαθμολογία πια. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 από τον Σαρικάκη που ήταν για ακόμα ένα ματς πολύ καλός, με τον Νίκα και τον Σαρικάκη να γράφουν το 12-5 στο δεκάλεπτο. Συκαράς και Σαρικάκης σκόραραν στην αρχή της 2ης περιόδου για το 16-5, με τον Σταθόπουλο να απαντά και τον Ζήση Γ. να μειώνει σε 16-15. Ο Κοτσίφης ισοφάρισε το ματς σε 18-18, αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κράτησαν το προβάδισμα ως το ημίχρονο, 23-20. Στην επανάληψη με τον Σταθόπουλο και τον Αλεξόπουλο η Μαύρη Θύελλα πήρε κεφάλι στο σκορ με 26-31, για να απαντήσουν ο Κοσμίδης με τον Νικα για το 37-37. Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να είναι μπροστά με 41-39, για να πάνε στο 44-39 λίγο μετά. Ο Κουρτης μείωσε και μετά το καλάθι του Σαρικάκη ο Κοτσίφης έγραψε το 46-44. Ο Νίκας με τον Κοσμίδη έφεραν την ομάδα τους στο 54-47, αλλά ο Κουρτης απάντησε για το 54-53 με τον Ζήση Γ. να δίνει προβάδισμα στη Μαύρη Θύελλα, 54-59, με σερί 0-12 για την ομάδα του. Ο Σταθόπουλος έφερε το ματς στο 56-62, ο Κοσμίδης μείωσε σε 58-62 σε μια φάση που δυστυχώς τραυματίστηκε σοβαρά στον ώμο, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά η Μαύρη Θύελλα κατάφερε και έμεινε μπροστά για το τελικό 58-64.

Για τους νικητές ο Σταθόπουλος είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοτσιφης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κουρτης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Σαρικάκης είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Νίκας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοσμίδης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Lazers – C-Drifters 30-74

Οι C-Drifters κέρδισαν με 30-74 τους Lazers με το ματς να ξεκινά θεαματικά για τους νικητές που έτρεξαν σερί 0-19 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κουτέλα Χ., τον Μενιδιάτη και τον Ζαφειράκη. Το σερί συνεχίστηκε στη 2η περίοδο από τον Κουτέλα Π. και τον Τσαγκουρνο ως το 0-25, με τον Γιαννούλη να το διακόπτει. Ο Κουτέλας Π. έγραψε το 2-29, με τον Τσουμο και τον Νικολάου να φέρνουν το ματς στο 6-30. Ο Ζαφειράκης με τον Τσαγκουρνο σκόραραν για το 6-34, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Καρακώστα στο 8-34. Στην επανάληψη ο Τσουμος έγραψε το 11-34, ο Λυμπέρης έφερε το ματς στο 15-36, με τους C-Drifters να απαντούν με Παπαδάτο, Μενιδιάτη και Κουτέλα Χ. για το 15-45, με την περίοδο να κλείνει στο 20-51 από Ζαφειράκη και Νικολάου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσαγκουρνος με τον Κουτέλα Π. σκόραραν για το 20-57, με τον Κουτέλα Χ. να φέρνει το ματς στο 20-61. Ο Λυμπερης με τον Τσουμο απάντησαν για το 24-63, με τον Κουτέλα Χ. να γράφει το 25-72 και το ματς να κλείνει από τον Λυμπέρη στο 30-74.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουτέλας Π. 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσαγκουρνος 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μενιδιάτης 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ζαφειράκης 10 πόντους και 4 κλεψίματα. Για τους Lazers ο Τσουμος είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λυμπέρης 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.