1-0 οι Red-dicolo!

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 52-43 τους Τριπόντιους στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των δύο ομάδων για τους «16» του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν το 1-0!

Τριπόντιοι – Red-dicolo
(Σκορ σειράς: 0-1)

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Τριπόντιους με 52-43 στο πρώτο παιχνίδι με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 5-4 για τους Τριπόντιους από τον Τσούτη, για να απαντήσουν ο Κρικας Κ., ο Κρίκας Α. και ο Τάγκαλος για το 5-9. Ο Παντελέος με τον Καραδήμα ήταν που έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο 8-9 με τον Χασιώτη να βάζει την ομάδα του μπροστά με 11-9 στη 2η περίοδο. Ο Μακρής Ν. ισοφάρισε σε 11-11 και 13-13, με τον Καραδήμα και τον Δημόγιωργα να γράφουν το 16-13. Ο Τάγκαλος με τον Σπυριδωνίδη έφεραν το ματς στο 16-18, για να κλείσει ο Ράλλης το ημίχρονο στο 18-18. Στην επανάληψη οι Τριπόντιοι μπήκαν καλύτερα, ο Φαλελάκης με τον Παντελέο και τον Τσούτη τους έφεραν στο 26-18, ενώ μετά την απάντηση του Σπυριδωνίδη και του Κρίκα Κ. ο Ράλλης με τον Τραχάνη σκόραραν για το 31-22 και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς για τους Τριπόντιους. Οι Red-dicolo ξεκίνησαν αντεπίθεση και κατάφεραν με τον Σταμούλη και τον Μακρή Ν. να πλησιάσουν σε 33-29 στο 30ο λεπτό, για να φέρνουν το ματς στο 33-36 στην 4η περίοδο ολοκληρώνοντας ένα 0-10 με τον Νίκου και τον Κρίκα Κ.. Ο Μακρής Ν. και ο Νίκου ήταν που έφεραν το ματς στο 35-40, με τον Σπυριδωνίδη να σκοράρει για το 39-44 μετά τα καλάθια του Φαλελάκη και του Τσούτη. Οι Τριπόντιοι πλησίασαν σε 43-44 με τον Ράλλη και τον Καραδήμα, αλλά οι Red-dicolo έκλεισαν το ματς με 0-8 σερί από τον Σπυριδωνίδη και τον Κρίκα Α. για να φτάσουν στο 43-52 και το 0-1 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Μακρής Ν. είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σπυριδωνίδης 12 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Κρίκας Κ. 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φαλελάκης 7 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τσούτης 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.