Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στα προημιτελικά με 2-1 Havana Rum, Τιρινίνι!

Στα προημιτελικά με 2-1 Havana Rum, Τιρινίνι!

Η Havana Rum πέρασε από τη σειρά των «16» με τους Remal Madri με 2-1 χάνοντας το πρώτο παιχνίδι με 44-45 και κερδίζοντας το 2ο και το 3ο με 55-50 και 56-50. Ίδια πορεία και για την Τιρινίνι για την οκτάδα του Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», 2-1 στη σειρά με τους Byron B.C., χάνοντας με 48-50 το πρώτο ματς και κερδίζοντας με 84-66 το 2ο και 75-44 το 3ο ματς.

Havana Rum – Remal Madri 2-1

1ος αγώνας
Havana Rum – Remal Madri 44-45
(14-2, 25-12, 32-24, 44-45)

Στο 1ο παιχνίδι οι Remal Madri κέρδισαν, παρότι η Havana Rum μπήκε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με τον Παπαδημητρίου και τον Μπακαυγά Α. με 8-0 και 14-2 στην περίοδο. Ο Μιχελης έφερε τον αγώνα στο 18-2 για την ομάδα του, ενώ μετά την απάντηση του Λεμονίδη ο Παπαδημητρίου σκόραρε για το 22-9. Ο Βιλλιώτης με τον Λεμονίδη μείωσαν σε 22-12, με τον Μπακαυγά Α. να κλείνει το ημίχρονο στο 25-12. Η Havana Rum πήγε στο 27-12 στην επανάληψη, αλλά ο Βιλλιώτης απάντησε για το 30-19. Οι Remal Madri κατάφεραν και πλησίασαν ως το 32-24 στο 30ο λεπτό, ενώ μετά το καλάθι του Παπαδημητρίου στην 4η περίοδο ο Χαρίδημος σκόραρε για το 34-28. Ο Λιουλης έφερε τον αγώνα στο 36-31, με τη Havana Rum να απαντά για το 40-31. Όμως, ο Μινογιάννης με τον Βιλλιώτη βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 43-41, με τους Remal Madri με καλάθι και φάουλ να ισοφαρίζουν σε 44-44 και να παίρνουν τη νίκη στη συνέχεια με 44-45 για το 0-1 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Λεμονίδης είχε 8 πόντους, ο Γρηγορόπουλος επίσης 8, ο Βιλλιώτης 7. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου 13 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. είχε 12.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 4, Μπακαυγάς Α. 12 (3), Πλακίδης Γ. 3, Σμυρος Γ., Παπαδημητρίου Γ. 13, Αλεφραγκής Μ., Κοντοδιος Γ. 3 (1), Μιχελης Π. 3 (1), Μανίκας Β. 6.

Remal Madri (Μανίνας Γ.): Χαρίδημος Π. 5, Σιδηρόπουλος Γ. 4, Λεμονίδης Γ. 8 (2), Γρηγορόπουλος Δ. 8 (2), Λιουλης Π. 6, Βιλλιώτης Δ. 7, Μινογιαννης Γ. 2, Κυρανος Κ. 2, Ντάσιος Α., Γαλανός Α. 3 (1).

2ος αγώνας
Havana Rum – Remal Madri 55-50
(13-8, 31-20, 43-32, 55-50)

Στο 2ο παιχνίδι η Havana Rum μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 13-8 στην περίοδο με τον Ελευθεριάδη, για να φτάσει στο 2ο δεκάλεπτο στο 20-9 με τον Παπαδημητρίου και τον Μπακαυγά Α.. Ο Κυρανος απάντησε για το 22-13, με τον Δραβιλα και τον Ραδόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 26-13. Οι Remal Madri απάντησαν για το 26-18, με τον Χαρίδημο να μειώνει σε 26-20, πριν ο Ραδόπουλος κλείσει το ημίχρονο στο 31-20. Στην επανάληψη ο Μπακαυγάς Α. με τον Δραβιλα έφεραν τον αγώνα στο 39-20 με σερί 13-0 για τη Havana Rum, ενώ ο Δραβίλας έγραψε και το 41-22 μετά το καλάθι του Λιουλη. Ο Ντάσιος με τον Ρουσσο μείωσαν σε 41-28, ενώ ο Κακλέας με ε τον Κυράνο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 43-32. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ραδόπουλος και ο Μπακαυγάς Α. σκόραραν για το 47-33 της Havana Rum, με τον Κακλέα και τον Σιδηρόπουλο να απαντούν για το 49-41. Ο Δραβιλας έφερε την ομάδα του στους 10, με τον Κακλέα και τον Γιαννουκα να απαντούν για το 51-48. Ο Παπαδημητρίου κράτησε την ομάδα του μπροστά στο 53-48, με το ματς να κλείνει στο 55-50 από τον Μπακαυγά Α. για το 1-1 από τη Havana Rum.

Για τους νικητές ο Δραβιλας είχε 17 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 12, ο Παπαδημητρίου 11, ο Ραδόπουλος 7. Για τους Remal Madri ο Κακλέας είχε 12 πόντους, ο Κυράνος 9.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Α. 12 (2), Μανίκας Β., Παπαδημητρίου Γ. 11 (1), Ελευθεριάδης Π. 6, Μπακαυγάς Γ. 2, Ραδόπουλος Π. 7, Μιχελης Π., Δραβιλας Κ. 17 (1).

Remal Madri (Μανίνας Γ.): Γιαννουκας Α. 4 (1), Σιδηρόπουλος Γ. 5 (1), Κυρανος Κ. 9, Χαριδημος Π. 4, Ρουσσος Β. 2, Λιουλης Π. 6, Βιλλιώτης Δ., Κακλέας Κ. 12 (2), Ντάσιος Α. 2, Λεμονίδης Γ., Γρηγορόπουλος Δ. 6, Γαλανός Α..

3ος αγώνας
Havana Rum – Remal Madri 56-50
(16-19, 33-32, 41-43, 56-50)

Η Havana Rum κέρδισε και το 3ο παιχνίδι για το 2-1 στη σειρά με το ματς να ξεκινά με 7-1 από τον Δραβίολα, τον Μπακαυγά Γ. και τον Μπακαυγά Α. για να απαντήσουν ο Κυράνος με τον Κακλέα για το 7-8 για τους Remal Madri. Ο Μαστρογιαννης έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τον Παπαδημητρίου και τον Δραβίλα να απαντούν για το 13-12, πριν ο Μανινας γράψει το 13-17 και ο Μαστρογιάννης κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο 16-19 για τους Remal Madri. Στη 2η περίοδο ο Κακλέας με τον Κυράνο έφεραν την ομάδα τους στο 16-25, για να απαντήσουν ο Κοντοδιος με τον Δραβίλα, ενώ ο Ραδόπουλος σκόραρε για το 22-26 λίγο μετά. Ο Δραβίλας μείωσε σε 24-28, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Λιουλη στο 24-30. Στην επανάληψη ο Μανίκας με τον Μπακαυγά Α. σκόραραν για το 32-32 και την ισοφάριση, αλλά ο Κυράνος με τον Μανίνα και τον Σιδηρόπουλο απάντησαν για τους Remal Madri, 32-40. Ο Σιδηρόπουλος σκόραρε για το 33-43 της ομάδας του, αλλά ο Μπακαυγάς Α. με τον Παπαδημητρίου και τον Μανίκα μείωσαν σε 41-43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ραδόπουλος έφερε το ματς στο 43-45, με τον Κυρανο να απαντά για το 43-48. Ο Δραβίλας με τον Κοντοδιό ισοφάρισαν τον αγώνα σε 48-48, με τον Κυρανο να σκοράρει για το 48-58 των Remal Madri. Όμως, ο Μανίκας με 4 πόντους έβαλε μπροστά τη Havana Rum και ο Δραβίλας έκλεισε τον αγώνα στο 56-50 για την ομάδα του με σερί 8-0 στο φινάλε για την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Δραβίλας είχε 13 πόντους, ο Μανίκας 10, ο Παπαδημητρίου 8, ο Κοντοδιός και ο Μπακαυγάς Α. από 7. Για τους Remal Madri ο Κυράνος είχε 15 πόντους, ο Κακλέας 11, ο Μανίνας 7.

Havana Rum (Μπουρεκας Π.): Μπακαυγάς Α. 7 (1), Μανίκας Β. 10 (2), Παπαδημητρίου Γ. 8 (1), Μιχελης Π., Δραβίλας Κ. 13, Κοντοδιος Γ. 7 (1), Σμυρος Γ. Μπακαυγάς Γ. 6 (1), Ραδόπουλος Π. 5.

Remal Madri
(Μανίνας Γ.): Γρηγορόπουλος Δ. 1, Κακλέας Κ. 11 (1), Σιδηρόπουλος Γ. 5, Κυράνος Κ. 15, Μαστρογιάννης Γ. 5, Λεμονίδης Γ. 1, Μανίνας Γ. 7 (1), Ρουσσος Β. 3, Λιουλης Π. 2.

Τιρινίνι – Byron B.C. 2-1

1ος αγώνας
Τιρινίνι – Byron B.C. 48-50
(11-11, 28-14, 34-23, 48-50)

Στο 1ο παιχνίδι οι Byron B.C. μπήκαν με 2-9 από τον Σαχινίδη, τον Λεπτάκη και τον Στεφένα, για να απαντήσει η Τιρινίνι με τον Κοντογεώργη, τον Λεγάκη και τον Χιώτη για το 10-9. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 11-11, με τον Γιαμαίο, τον Κοτσαμπά και τον Αντωνόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 19-11 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κώτσος με τον Κοτσαμπά σκόραραν για το 23-12, με τον Μανιατόπουλο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει από τον Λογοθέτη και τον Κοτσαμπά στο 28-14. Στην επανάληψη ο Σταματέρης σκόραρε για το 30-16 και ο Κώτσος για το 32-18, με τον Μανιατόπουλο να απαντά και τον Σαχινίδη να γράφει το 33-23. Στην 4η περίοδο ο Λογοθέτης έφερε την ομάδα του στο 36-23, ενώ μετά την απάντηση του Λεπτάκη ο Γιαμαίος με τον Χιώτη σκόραραν για το 43-28. Από εκεί και πέρα, ένα 0-10 των Byron B.C. ανέτρεψε το σκηνικό, ο Πανανακακης με τον Σαχινίδη και τον Κολτσάκη σκόραραν για το 43-38, με τον Χιώτη να γράφει το 46-40 και το 48-41. Ο Σαχινίδης με τον Πανανακακη μείωσαν σε 48-44, με τον Σαχινίδη να γράφει το 48-46. Η Τιρινίνι αστόχησε σε 2 βολές στο τέλος με τους Byron B.C. να προλαβαίνουν να τρέξουν το γήπεδο για ένα τρίποντο και φάουλ που τους έδωσε στην εκπνοή τη νίκη, 48-50, και το 0-1 στη σειρά!

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 22 πόντους, ο Μανιατόπουλος 8, ο Πανανακακης με τον Λεπτάκη από 7. Για την Τιρινίνι ο Χιώτης είχε 10 πόντους, ο Κοτσαμπάς 9.

Τιρινίνι (Κουσούλης, Σαμέρα): Λεγάκης Γ. 4, Χιώτης Σ. 10, Κώτσος Δ. 4, Αντωνόπουλος Α. 3 (1), Ευθυμίου Θ., Γιαμαίος Μ. 6 (2), Κοντογεώργης Α. 4, Σταματέρης Ν. 4, Σέτα Κ., Λογοθέτης Δ. 4, Κοτσαμπάς Β. 9.

Byron B.C. (Μπαναβας Α.): Μπαναβας Α., Κολτσακης Γ. 3, Πανανακακης Ν. 7, Σαχινίδης Π. 22 (2), Στεφανέας Κ. 3 (1), Μανιατόπουλος Γ. 8, Λεπτάκης Μ. 7 (1).

2ος αγώνας
Τιρινίνι – Byron B.C. 84-46
(23-7, 42-18, 59-35, 84-46)

Το 2ο παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους Byron B.C. από τον Στεφανέα και τον Στεργίου, για να απαντήσουν ο Λεγάκης με τον Σταματέρη για το 6-5 και να φέρουν ο Γιαμαίος με τον Ευθυμίου και τον Χιώτη την Τιρινίνι στο 13-5. Ο Σαχινίδης σκόραρε, με τον Γιαμαίο και τον Κοτσαμπά να κλείνουν το 1ο δεκάλεπτο στο 23-7 για την ομάδα τους. Στη 2η περίοδο ο Στεργίου με τον Σαχινίδη έφεραν τον αγώνα στο 27-14, ενώ ο Κεκερης σκόραρε για το 28-16. Η Τιρινίνι απάντησε με τον Σταματέρη για το 35-16, ενώ μετά το καλάθι του Πανανακακη ο Λεγάκης με τον Χιώτη έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-18. Στην επανάληψη ο Πανανακακης μείωσε σε 44-24, με τον Ευθυμίου και τον Κοτσαμπά να φέρνουν την ομάδα τους στο 50-24. Μετά το 52-25 του Λογοθέτη για την Τιρινίνι, οι Byron B.C. με τον Σαχινίδη και τον Λεπτάκη πλησίασαν σε 57-33. Ο Σταματέρης με τον Αντωνόπουλο και τον Κοντογεώργη έφεραν το ματς στο 65-35 στην 4η περίοδο, με τον Λεπτάκη και τον Στεργίου να απαντούν και τον Λεγάκη με τον Κοτσαμπά να γράφουν το 78-45, με το ματς να κλείνει από τον Λεγάκη στο 84-46.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 22 πόντους, ο Λεγάκης 18, ο Σταματέρης με τον Κοτσαμπά από 11. Για τους Byron B.C. ο Λεπτάκης είχε 11 πόντους, ο Σαχινίδης με τον Πανανακακη από 9, ο Στεργίου 8 και ο Κεκερης 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης, Σαμέρα): Λεγάκης Γ. 18 (1), Ευθυμίου Θ. 4, Σταματέρης Ν. 11, Αντωνόπουλος Α. 2, Σέτα Κ., Γιαμαίος Μ. 4, Κοντογεώργης Α. 6, Χιώτης Σ. 22, Ξενουδάκης Δ., Λογοθέτης Δ. 6, Κοτσαμπάς Β. 11.

Byron B.C. (Στεφανέας): Σχινίδης Π. 9, Κεκερης Α. 7, Πανανακακης Ν. 9 (1), Στεργίου Γ. 8 (2), Στεφανέας Κ. 2, Λεπτάκης 11.

3ος αγώνας
Τιρινίνι – Byron B.C. 75-44
(18-10, 34-22, 56-28, 75-44)

Ο 3ος αγώνας ξεκίνησε από Ευθυμίου και Γιαμαίο στο 7-2 για την Τιρινίνι, για να απαντήσει ο Στεφανέας για το 9-8. Ο Σαχινίδης μείωσε σε 11-10, με τον Λεγάκη και τον Αντωνόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-10. Ο Κοτσαμπάς έγραψε το 20-10, με τον Πανανακακη και τον Στεργίου να απαντούν για το 20-15. Ο Λεγάκης με τον Γιαμαίο έφεραν την ομάδα τους στο 28-15, ο Λεπτάκης απάντησε για το 29-20, με τον Ευθυμίου να κλείνει το ημίχρονο στο 34-22. Στην επανάληψη ο Στεργίου έφερε τον αγώνα στο 34-25, για να απαντήσει η Τιρινίνι με σερί 27-3 για το 61-28 με τον Κοτσαμπά να πετυχαίνει 16 πόντους στο διάστημα αυτό. Ο Στεργίου με τον Κεκερη διέκοψαν το σερί, ενώ ο Σαχινίδης με τον Λεπτάκη μείωσαν σε 64-41 με δικό τους 3-13. Ο Λεγάκης με τον Κοτσαμπά απάντησαν για το 72-43 της Τιρινίνι, με το ματς να κλείνει στο 75-44 από τον Πανανακακη και τον Γιαμαίο.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 26 πόντους, ο Λεγάκης 18, ο Γιαμαίος με τον Ευθυμίου από 10. Για τους Byron B.C. ο Στεργίου είχε 11 πόντους, ο Στεφανέας 10, ο Λεπτάκης 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης, Σαμέρα): Λεγάκης Γ. 18, Αντωνόπουλος Α. 5 (1), Γιαμαίος Μ. 10 (2), Κοντογεώργης Α. 3 (1), Ξενουδάκης Δ., Λογοθέτης Δ. 2, Ευθυμίου Θ. 10 (2), Σταματέρης Ν. 1, Σέτα Κ., Κοτσαμπάς Β. 26.

Byron B.C. (Μπαναβας Α.): Κολτσάκης Γ., Πανανακακης Ν. 3, Στεφανέας Κ. 10, Στεργίου Γ. 11 (2), Λεπτάκης Μ. 8 (1), Κεκερης Α. 6, Σαχινίδης Π. 4, Μανιατόπουλος Γ. 2, Μπαναβας Α..