Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Boom Shakalaka, Κουλουβάχατα!

Νίκες για Boom Shakalaka, Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στον ΣΤ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για την 6η αγωνιστική με 70-41 τους Halia Mavericks. Νίκη και για την Boom Shakalaka, 45-42 επί των Σουβλέηκερς, ενώ η Τιρινίνι κέρδισε με 67-55 την Allsafe B.C..

Halia Mavericks – Κουλουβάχατα 41-70

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 41-70 τους Halia Mavericks με το ματς να ξεκινά με 5-4 από τον Αγγελιδέλη και τον Διακονικολάου για να το φέρει στο 9-6 ο Κυριαζόπουλος. Με σερί 0-13 οι πρωταθλητές με τον Τσιλάβη, τον Καραγιάννη και τον Παπαδόπουλο έφτασαν στο 9-19, για να ξεφύγουν στη συνέχεια με Μπάιλαν και Παπαδόπουλο με 11-28. Ο Διακονικολάου με τον Μεξη απάντησαν για το 16-29, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-31. Στην επανάληψη ο Μπάιλαν με τον Τσιλάβη έγραψαν το 18-35, για να απαντήσουν ο Κλιμαντήρης με τον Πασσαλή για το 23-39. Τα Κουλουβάχατα σκόραραν με τον Καπέλη και τον Μπάιλαν για το 25-47 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 29-49 από τον Κυριαζόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Τσιλάβης με τον Χρυσικόπουλο και τον Μπάιλαν έφεραν το ματς στο 32-60, για να απαντήσουν ο Αγγελιδέλης με τον Χριστοδουλάκη για το 38-62. Τα Κουλουβάχατα με τον Καπέλη έφτασαν ως το 38-70 για να κλείσει το ματς ο Κληρονόμος.

Για τους νικητές ο Καπέλης είχε 15 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Μπάιλαν 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 3 τάπες και 3 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 14 πόντους, ο Τσιλάβης 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Καραγιάννης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης είχε 13 πόντους και ο Διακονικολάου 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Σουβλέηκερς – Boom Shakalaka 42-45

Η Boom Shakalaka κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 42-45 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-4 για να πάει η Boom Shakalaka στο 4-9 και το 6-12 στην περίοδο. Οι Σουβλέηκερς πλησίασαν σε 11-14 και 15-16, για να απαντήσει η Boom Shakalaka για το 15-25 με 0-9 σερί και να κλείσει το ημίχρονο στο 16-25. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε ως το 16-29 με τους Σουβλέηκερς να απαντούν για το 24-31 και το 27-33. Η περίοδος έκλεισε στο 27-36 με την Boom Shakalaka να πηγαίνει στο 29-40 στο 4ο δεκάλεπτο. Όμως, οι Σουβλέηκερς δεν παράτησαν την προσπάθεια και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 41-41 με σερί 11-1, αλλά η Boom Shakalaka πήρε τη νίκη με 42-45.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου εκκρεμούσαν τα στατιστικά του αγώνα.)

Τιρινίνι – Allsafe B.C. 67-55

Η Τιρινίνι κέρδισε με 67-55 την Allsafe B.C. με το ματς να ξεκινά με 6-6 από τον Χρυσούλα και με τον Βλαχαδάμη να γράφει το 7-8 για να ισοφαρίσει ο Παπαναστασίου και να κλείνει η περίοδος στο 13-12. Στο 2ο δεκάλεπτο η Τιρινίνι προηγήθηκε με τον Τσατσάνη με 18-12, για να απαντήσουν ο Νικολογιάννης με τον Απαλοδήμα για το 20-19 και να κάνει ο Χρυσούλας το 20-23 με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-24. Στην επανάληψη ο Παπαναστασίου σκόραρε για το 28-24 με τον Χρυσούλα να απαντά και τον Αντωνόπουλο να γράφει το 32-26 για να φέρει ο Λεγάκης το ματς στο 36-26. Μετά το 38-28 από τον Τσατσάνη η Allsafe B.C. κατάφερε να αντιδράσει και μάλιστα ισοφάρισε τον αγώνα σε 47-47 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με τον Απαλοδήμα και τον Ψυρίδη πρωταγωνιστές. Στην 4η περίοδο ο Λογοθέτης με τον Παπαναστασίου έγραψαν το 54-47 για να φέρει το ματς ο Ξενουδάκης στο 59-50 με τον Ψυρίδη να μειώνει σε 59-53, αλλά την Τιρινίνι να κλείνει το παιχνίδι στο 67-55.

Για τους νικητές ο Παπαναστασίου είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσατσάνης 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λεγάκης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αντωνόπουλος 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για την Allsafe B.C. ο Απαλοδήμας είχε 23 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ψυρίδης 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.