Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Α1 για C-Drifters, Χώματα, Rocks!

Α1 για C-Drifters, Χώματα, Rocks!

Καθοριστικής σημασίας ήταν η 6η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού τα αποτελέσματά της καθόρισαν τα τρία εισιτήρια του Α1 της λίγκας. Οι C-Drifters κέρδισαν με 66-62 τους Rocks B.C. και με 47-46 τους Miners για να φτάσουν στο 6-0 και να κατακτήσουν την πρωτιά στον όμιλο, καθώς έχουν πλεονέκτημα και σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Τα Χώματα νίκησαν με 65-22 τους Makrino Rebound για να τερματίσουν 2α, ενώ οι Rocks B.C. επικράτησαν με 73-63 των Heat B.C. καπαρώνοντας την 3η θέση. Τέλος, οι Ξεφτιλάιζερς νίκησαν με 59-53 τους Τουβλέικερς πετυχαίνοντας την 3η τους νίκη και σφραγίζοντας εισιτήριο για το Challenge League.

C-Drifters – Rocks B.C. 66-62

Οι C-Drifters κέρδισαν με 66-62 τους Rocks B.C. με το ματς να ξεκινάει με 5-2 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Rocks B.C. για το 6-10. Οι C-Drifters ισοφάρισαν σε 10-10 και προσπέρασαν μετά με την περίοδο να κλείνει στο 12-14 για τους Rocks B.C.. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 14-14 και το 16-16 οι Rocks B.C. έφτασαν στο 16-19 και στο 20-25 λίγο αργότερα. Οι C-Drifters απάντησαν με 11-0 σερί για το 31-25 για να φτάσουν στο 33-27 λίγο μετά, με τους Rocks B.C. να μειώνουν και το ημίχρονο να κλείνει στο 33-32. Στην επανάληψη οι Rocks B.C. ισοφάρισαν στο 33-33 και στο 35-35 για να προσπεράσουν στη συνέχεια με 35-37. Οι C-Drifters ανέκτησαν το προβάδισμα, 40-37, για να φτάσουν στο 47-39 λίγο μετά, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-41. Στην 4η περίοδο οι C-Drifters κράτησαν το προβάδισμα, 52-44 και 54-46, με τους Rocks B.C. να μειώνουν σε 54-51 και 56-54. Οι C-Drifters απάντησαν για το 60-54 και το 62-56, για να κρατηθούν μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των Rocks B.C. να μειώσουν, 62-58, και να κερδίσουν με 66-62.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

C-Drifters – Miners 47-46

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Miners με 47-46 για να κατακτήσουν την πρώτη θέση στον όμιλο, την ώρα που αντίπαλοί τους έχαναν τις τελευταίες ελπίδες τους για συμμετοχή στο Α1. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους νικητές από τον Μπουρίτη και τον Μενιδιάτη, για να απαντήσουν ο Χασομέρης με τον Κωτσίδη για το 5-6. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Miners μπροστά με 7-8 από τον Χασομέρη, ενώ ο Παπαδόγιαννης έγραψε το 7-14 στη συνέχεια. Ο Κουτέλας με τον Ζαφειράκη απάντησαν με 6-0 για το 13-14 των C-Drifters, με τον Κωτσίδη να φέρνει την ομάδα του στο 13-19. Ο Τσαγκουρνός μείωσε σε 16-19 με τον Αγαθο να κλείνει το ημίχρονο στο 16-22. Στην επανάληψη ο Χασομέρης έφερε τους Miners στο 16-26 και το +10, ενώ μετά την απάντηση του Ζαφειράκη ο Ράπτης έφερε τον αγώνα στο 19-31. Οι Miners με τον Αγαθο πήγαν στο 21-35 λίγο μετά και στο 23-37 με τον Σιούτη, για να απαντήσουν οι C-Drifters και να κλείσουν το δεκάλεπτο με τον Μενιδιάτη και τον Ζαφειράκη στο 27-37. Στην 4η περίοδο μετά το 27-39 του Αγαθου, οι C-Drifters έτρεξαν 11-0 σερί με τον Μενιδιάτη, τον Ζαφειράκη, τον Κουτέλα Χ. και τον Γιοβάνη για να πλησιάσουν σε 38-39. Ο Αγαθος με τον Κυνηγόπουλο κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 38-42, με τον Κουτέλα Π. να απαντά για το 42-44. Ο Χρονόπουλος έφερε τον αγώνα στο 42-46, αλλά ο Ζαφειράκης με τον Γιοβάνη ισοφάρισαν σε 46-46 και οι C-Drifters από τη γραμμή έκλεισαν το ματς στο 47-46 για την πρωτιά στον όμιλο.

Για τους νικητές ο Ζαφειράκης είχε 10 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Κουτέλας Χ. 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Heat B.C. – Rocks B.C. 63-73

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Heat B.C. με 63-73 για να κάνουν δική τους την 3η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Heat B.C. για το 5-4 και το 8-6. Οι Rocks B.C. ισοφάρισαν, οι Heat B.C. προσπέρασαν ξανά στο 10-8 και το 14-13, κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου, 17-15. Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 3 ισοπαλίες στο 17, το 19 και το 21, με τους Heat B.C. να παίρνουν προβάδισμα με 24-23 πριν οι Rocks B.C. ισοφαρίσουν σε 26-26. Το ημίχρονο βρήκε τους Heat B.C. μπροστά με 29-27, για να ισοφαρίσουν και πάλι οι Rocks B.C. στο 29-29. Οι Heat B.C. ήραν και πάλι προβάδισμα στο 32-29 και το κράτησαν ως το 37-35, με τους Rocks B.C. να απαντούν για το 37-41. Μετά το 40-41 οι Rocks B.C. έτρεξαν σερί 2-12 για το 42-53 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 44-57 με το ματς να πηγαίνει στο 44-59 στην 4η περίοδο, πριν οι Heat B.C. μειώσουν σε 50-59 και 55-61. Οι Rocks B.C. αντέδρασαν σωστά, 55-67 για να φτάσουν στο 57-71 λίγο μετά, παίρνοντας τη νίκη με 63-73.

Για τους νικητές ο Μποτοζης είχε 24 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καμαριωτάκης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παραρας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λαζαρου 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μιχαλάκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 30 πόντους και 6 ριμπάουντ, με 7 εύστοχα τρίποντα, ο Καρατζας 9 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλακης 8 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χατζησομπανης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Χώματα – Makrino Rebound 65-22

Τα Χώματα κέρδισαν τους Makrino Rebound με 65-22 μπαίνοντας θεαματικά στον αγώνα, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 2 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, για να προηγηθούν με 25-2. Στη 2η περίοδο το 14-8 μας έφερε στο 39-10 του ημιχρόνου, με τη διαφορά να ανεβαίνει και στην 3η περίοδο, 15-7 εκεί το επιμέρους για να πάμε στο 54-17 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το 11-5 έκλεισε τον αγώνα στο 65-22.

Για τους νικητές ο Σπανός είχε 12 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπιρης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τσελιας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Καραμανλής 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κατσιράκης 6 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αραπος 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καραμητσος 6 πόντους. Για τους Makrino Rebound ο Μουμτζης είχε 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ξεφτιλάιζερς – Τουβλέικερς 59-53

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν με 59-53 τους Τουβλέικερς με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους νικητές από τον Νομικό και τον Καζα για να απαντήσει ο Καμιναρης για το 8-6. Ο ίδιος με τον Νακο έφεραν τον αγώνα στο 10-13 για τους Τουβλέικερς, για να απαντήσει ο Ταμπουρατζης για το 14-13 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Τουβλέικερς προσπέρασαν με τον Ιακωβάκη, για να απαντήσουν ο Νομικος με τον Χαραλαμπόπουλο για το 20-15 των Ξεφτιλάιζερς. Ο Ιακωβάκης έφερε την ομάδα του στον πόντο, με τον Μαρίνο να ισοφαρίζει σε 22-22 λίγο μετά. Ο Μπαλάσκας έγραψε το 24-24 με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-24 για τους Ξεφτιλάιζερς. Στην επανάληψη ο Καζας με τον Γαδ έφεραν την ομάδα τους στο 31-26, για να προσπεράσουν και πάλι οι Τουβλέικερς με τον Λαμπέα και τον Ιακωβάκη, 31-32. Οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν με 7-0 σερί από τον Καζα, τον Ηλιόπουλο και τον Ανδριώτη για το 38-32, με τον Νομικό να φέρνει την ομάδα του στο 42-34 για να κλείσει ο Ηλιόπουλος το δεκάλεπτο στο 44-34. Ο Χαραλαμπόπουλος ανέβασε τη διαφορά, 48-34, με τον Καζα να γράφει το 56-37 για τους Ξεφτιλάιζερς λίγο μετά. Μετά το 59-43 του Καζα, οι Τουβλέικερς με τον Νακο, τον Μαρίνο και τον Ιακωβάκη έτρεξαν ένα 0-10 για το 59-53 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Νομικός είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καζας 13 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Τουβλέικερς ο Ιακωβάκης είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Νάκος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καμιναρης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαρινος 9 πόντους και 3 ασίστ, ο Λαμπέας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ.