Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρώτες νίκες για KMC B.C., Φουρναρη!

Πρώτες νίκες για KMC B.C., Φουρναρη!

Ο KMC B.C. κέρδισε με 65-54 την Boom Shakalaka για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πετύχει την 1η του νίκη. Πρώτη νίκη και για τον Φουρναρη που επικράτησε με 56-54 των Τριπόντιων στο ντεμπούτο του στη λίγκα. Τέλος, στο 2-0 η Victorious μετά το 57-30 των Los Rebels.

Τριπόντιοι – Φουρναρης 54-56

Ο Φουρναρης κέρδισε τους Τριπόντιους με 54-56 με το ματς να ξεκινά με 4-8 για τους νικητές από τον Βουρδανο για να απαντήσει ο Φαλελάκης για το 6-8. Ο Αβραμιδης έφερε την ομάδα του ως το 6-12 με τον Μπουτο να απαντά για το 11-14 για να κλείσει την περίοδο ο Εμμανουηλίδης. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αβραμίδης σκόραρε για το 16-18 με τον Τραχανη να απαντά για την ισοφάριση. Ο Φουρναρης Ρ. έφερε την ομάδα του στο 18-24 με τον Μπουτο να μειώνει αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 22-26. Στην επανάληψη ο Αβραμίδης σκόραρε για το 22-29 και ο Λυκουρινου έφερε τον αγώνα στο 24-33. Οι Τριπόντιοι μείωσαν με Τσαφαντάκη και Εμμανουηλίδη ως το 29-33 με τον Αβραμίδη και τον Παυλίδη να απαντούν για το 29-40 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 33-42. Στην 4η περίοδο οι Τριπόντιοι έτρεξαν σερί 12-0 με τον Φαλελάκη, τον Μπούτο και τον Εμμανουηλίδη για να φτάσουν στο 45-42 μετά το προσπέρασμα. Ο Τσαφαντάκης τους κράτησε μπροστά, 47-44, για να ισοφαρίσει ο Φουρναρης και να πάρει προβάδισμα με τον Κουβαρα με 47-51. Ο Τσαφαντάκης απάντησε, 50-51, με τον Κουβαρά και τον Βουρδανο να φέρνουν το ματς στο 50-55. Παρά τις προσπάθειες του Μπουτου και του Εμμανουηλίδη, ο Φουρναρης στο τέλος πήρε τη νίκη με 54-56.

Για τους νικητές ο Αβραμίδης είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιοτας 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κουβαρας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Μπουτος είχε 24 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

KMC B.C. – Boom Shakalaka 65-54

Ο KMC B.C. κέρδισε με 65-54 την Boom Shakalaka με το ματς να ξεκινά καλύτερα για την Boom Shakalaka στο 1ο δεκάλεπτο, 15-18 σε αυτό το σκορ. Στη 2η περίοδο το 21-15 έφερε τον KMC B.C. μπροστά με 36-33 αλλά η Boom Shakalaka είχε απάντηση και πάλι, 8-13 στην 3η περίοδο και ξανά προσπέρασμα, 44-46. Στην 4η περίοδο, όμως, ο KMC B.C. πήρε τον έλεγχο και κατάφερε με επιμέρους 21-8 σερί να πάρει και τη νίκη με 65-54.

Για τους νικητές ο Μακρίδης είχε 23 πόντους, ο Λυκουδης 13 πόντους και 3 ασίστ, ο Κανελλόπουλος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Σπανος είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κουτσοθανάσης 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Victorious – Los Rebels 57-30

Η Victorious κέρδισε με 57-30 τους Los Rebels ξεκινώντας πολύ καλά στο ματς, 20-6 στο πρώτο δεκάλεπτο για να πάρει τον έλεγχο. Οι Los Rebels ισορρόπησαν την κατάσταση στη 2η περίοδο, το 8-10 μας έφερε στο 28-16 στο ημίχρονο, ενώ η κατάσταση παρέμεινε αμετάβλητη και στην 3η περίοδο, η Victorious εκεί είχε επιμέρους σκορ 11-9 ως το 39-25. Όμως, η Victorious δέχτηκε μόλις 5 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο και με 18-5 σκορ σε αυτή πήρε τη νίκη με 57-30.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χριστοδουλόπουλος 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καραμπάτσος 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Βλαχογιώργος είχε 11 πόντους, ο Παπαδόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.