Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 2οι οι Superhonics, 6η η Havana Rum!

2οι οι Superhonics, 6η η Havana Rum!

Οι Superhonics κέρδισαν με 56-44 τους Miners στις αναβολές του Α ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κατακτήσουν τη 2η θέση στον όμιλο, αφήνοντας 3η την Ήρεμη Δύναμη. Οι Miners με το 70-35 επί των Red-dicolo τερμάτισαν στην 1η θέση με 17-1 ρεκόρ, ενώ η Havana Rum κέρδισε με 68-66 τους Red-dicolo για να πάρει την 6η θέση και να περάσει στα μπαράζ για τα πλέι οφς.

Superhonics – Miners 56-44

Οι Superhonics κέρδισαν τους Miners με 56-44 για να πάρουν τη 2η θέση στον Α όμιλο, αφού έχουν πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Ήρεμη Δύναμη (1-1 τα ματς, +1 στη διαφορά πόντων). Οι Miners αναγκάστηκαν στην πρώτη τους ήττα στον όμιλο, και μοναδική, αλλά τερμάτισαν με 17-1 και στην πρώτη θέση ενόψει των πλέι οφς.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 2ο ημίχρονο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-9 και τους Miners να παίρνουν οριακό προβάδισμα ως το ημίχρονο, το 12-14 της 2ης περιόδου τους έφερε στο 21-23 στην ανάπαυλα. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Superhonics είχαν τον έλεγχο, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 9 πόντους, σκόραραν 17 για να πάνε στο 38-33. Στην 4η περίοδο η εικόνα ήταν ίδια, το 18-12 εκεί για τους Superhonics μας έφερε στο τελικό 56-44.

Για τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Οικονόμου 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοτσιρας 9 πόντους, 3 ασίστ. Για τους Miners ο Κυνηγόπουλος είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σιουτης 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπενετσης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χασομερης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Miners 35-70

Οι Miners κέρδισαν τους Red-dicolo με 35-70, με τους δεύτερους παρόλη την ήττα να κλειδώνουν την 5η θέση στον όμιλο και την πρόκριση στα πλέι οφς. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές από τον Μπενετση, τον Σακαρακη και τον Κωτσιδη, για να απαντήσει ο Μισρης. Ο Κυνηγόπουλος με τον Κωτσιδη έφεραν τους Miners στο 2-14, με τον Κρικα Κ. να σκοράρει για το 6-16, πριν ο Μπενετσης φέρει την ομάδα του στο 6-22 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μασσαουτης μείωσε, με τον Μιχαλιτσα και τον Μισρη έφεραν το ματς στο 13-24. Ο Κυνηγόπουλος απάντησε, με τους Red-dicolo να τρέχουν σερί 10-0 στο τέλος του ημιχρόνου με τον Κρικα Κ. και τον Μιχαλιτσα για το 23-27. Στην 3η περίοδο ο Μπενετσης με τον Σακαρακη και τον Χρονοπουλο σκόραραν για το 23-36 με 0-9 σερί για τους Miners. Ο Μισρης σκόραρε για το 29-38, με τον Σακαράκη να φέρνει την ομάδα του στο 29-42 και τον Κυνηγόπουλο να σκοράρει για το 31-46 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο ο Σακαράκης και πάλι ήταν που σκόραρε ως το 33-56, με τον ίδιο και τον Κωτσιδη να φέρουν τους Miners στο 33-70, ολοκληρώνοντας ένα 0-22 σερί, πριν κλείσει ο Κρικας Κ. το ματς στο 35-70.

Για τους νικητές ο Σακαράκης είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μπενετσης 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κωτσιδης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Μισρης είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μιχαλιτσας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Havana Rum – Red-dicolo 68-66

Η Havana Rum κέρδισε με 68-66 τους Red-dicolo για να τερματίσει στην 6η θέση του ομίλου και να κερδίσει την πρόκριση στα μπαράζ για τα πλέι οφς. Το ματς ξεκίνησε με 3-7 για τους Red-dicolo από τον Κρικα Α. και τον Σκαμαγκα για να φέρει ο δεύτερος την ομάδα του στο 4-11. Ο Μπακαυγάς Α. με τον Παπαδημητρίου απάντησαν μειώνοντας σε 10-11, με τον Παραμερίτη να ισοφαρίζει λίγο μετά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 16-13 για τη Havana Rum. Στη 2η περίοδο ο Κρικας Α. μείωσε στον πόντο, με τον Παραμερίτη και τον Ραδόπουλο να σκοράρουν για το 20-15. Ο Σκαμαγκας ισοφάρισε και ολοκλήρωσε ένα δικό του 0-10 για το 20-25 της ομάδας του, με τον Κρικα Α. και τον Μισρη να σκοράρουν για το 21-32 των Red-dicolo. Μέχρι το ημίχρονο ο Ραδοπουλος με τον Μπακαυγα Α. είχαν μειώσει σε 26-32, αλλά ο Μισρης με τον Μιχαλιτσα έφεραν τους Red-dicolo στο 28-39 στην επανάληψη. Ο Παραμερίτης σκόραρε για το 33-41, με τον Μελετη να απαντά πριν ο Παραμεριτης και πάλι φέρει τον αγώνα στο 37-43. Ο Τζοβαρας έγραψε το 37-46 για τους Red-dicolo αλλά η Havana Rum απάντησε με 10-0 σερί από τον Παπαδημητρίου, τον Ραδόπουλο, τον Μπακαυγα Α. για να φέρει το ματς στο 47-46 παίρνοντας προβάδισμα. Μετά την απάντηση του Κρικα Απ. το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-48 από τον Παπαδημητρίου, ενώ ο Παραμερίτης έφερε την ομάδα του στο 53-50 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Παπαδημητρίου με τον Παραμερίτη σκόραραν και πάλι για το 55-51 και το 61-55 λίγο μετά, για να μειώσει ο Κρικας Α.. Ο Παραμερίτης με τον Μπακαυγα Γ. έφεραν τη Havana Rum στο +9 του 66-57, με τον Μισρη και τον Κρικα Α. να απαντούν με ένα 0-7 για να μειώσουν σε 66-64. Ο Ραδόπουλος έφερε την ομάδα του στο 68-64, με τους Red-dicolo να μειώνουν με βολές σε 68-66 αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν το ματς.

Για τους νικητές ο Παραμερίτης είχε 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ραδόπουλος 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, ο Μπακαυγας Α. 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Σκαμαγκας είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κρικας Α. 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μισρης 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Κρικας Απ. 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.