Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρώτοι οι Νεροχύτες, Α1 οι Raptors

Πρώτοι οι Νεροχύτες, Α1 οι Raptors

Με το 55-33 επί των Lazer οι Νεροχύτες κλείδωσαν την 1η θέση στον 7ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφήνοντας 2ους στην ισοβαθμία τους Red Hot Chili Hoopers, που κέρδισαν με 56-47 τους 5ους Κροκόδειλους. Οι Raptors νίκησαν με 87-45 τους East για να κρατήσουν την 3η θέση για το Α1, με τους Red-dicolo να μένουν 4οι παρά το 53-44 επί των Halia Mavericks. Την τελευταία θέση για το Challenge League πίσω από Red-dicolo και Κροκόδειλους πήραν οι Lazer στην τριπλή ισοβαθμία με East και Halia Mavericks, αφήνοντας τους East 7ους και τους Halia Mavericks 8ους.

Lazer – Νεροχύτες 33-55

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Lazer με 33-55 για να τερματίσουν πρώτοι στο γκρουπ ενόψει Α1. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους Lazer για να απαντήσουν οι Νεροχύτες για το 5-10. Οι Lazer μείωσαν σε 10-12 για να ισοφαρίσουν σε 13-13 και να κλείσει στο 15-15 το πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο μετά το 17-17 και το 19-19 οι Lazer πήραν προβάδισμα με 23-19 για να ισοφαρίσουν οι Νεροχύτες και να κλείσει το ημίχρονο στο 23-23. Στην επανάληψη οι Νεροχύτες μπήκαν πολύ δυνατά και ολοκλήρωσαν ένα σερί 0-18 για να φτάσουν ως το 23-37. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 27-39, με τους Νεροχύτες να ξεκινούν με 0-10 το 4ο δεκάλεπτο, 27-49. Οι Lazer απάντησαν για το 29-49 και το 33-53 με το ματς να κλείνει στο 33-55.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λιοντης 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα. Για τους Lazer ο Κοκκαλακης είχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ντραγκοτι 8 πόντους, 3 κλεψίματα.

Red Hot Chili Hoopers – Κροκόδειλοι 56-47

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Κροκόδειλους με 56-47 για να πάρουν τη 2η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους Κροκόδειλους από τον Γιατρα, τον Νικολάκη και τον Τερζακη. Ο Ηλιόπουλος Σ. με τον Γιατρα έφεραν την ομάδα τους στο 4-13. Ο Κρινής με τον Πουμπουρίδη μείωσαν με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-14 από τον Φραγκογιάννη. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Red Hot Chili Hoopers έφτασαν το σερί τους στο 12-0 για να προσπεράσουν με τον Μαμαλη και τον Στολη με 18-14. Οι Κροκόδειλοι απάντησαν για το 20-19, ενώ με τον Σφακιανό ισοφάρισαν τον αγώνα σε 22-22 για να πάρουν προβάδισμα με τον Γλυκατζη. Ο Βενετης έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Μηλιος με τον Στόλη έγραψαν το 29-27 για να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα ο Γλυκατζης. Στην επανάληψη ο Στόλης με τον Πουμπουρίδη και τον Βενέτη μπήκαν πολύ δυνατά για την ομάδα τους, 41-29 με 12-0 σερί για τους Red Hot Chili Hoopers. Το σερί διέκοψε ο Ηλιόπουλος Θ., ενώ ο Νικολάκης έκλεισε την 3η περίοδο στο 43-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιατρας με τον Νικολάκη μείωσαν σε 45-42 για τους Κροκόδειλους, αλλά ο Φραγκογιάννης με τον Στόλη απάντησαν για το 50-42 και το 53-44 αμέσως μετά. Ο Γιατράς μείωσε στους 6, αλλά με τον Φραγκογιάννη και τον Βενέτη οι Red Hot Chili Hoopers δεν κινδύνευσαν.

Για τους νικητές ο Στόλης είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Φραγκογιάννης 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Πουμπουρίδης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βενέτης 7 πόντους. Για τους Κροκόδειλους ο Γιατράς είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Νικολάκης 12 πόντους.

East – Raptors 45-87

Οι Raptors κέρδισαν τους East με 45-87 για να τερματίσουν στην 3η θέση του ομίλου και να περάσουν στο Α1. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 για τους Raptors από τον Σπανό και τον Χαριτόπουλο, για να απαντήσουν ο Καλιας με τον Ασπιωτη για το 7-11. Ο Νομικός έγραψε το 9-13, με τον Δερματινο να φέρνει την ομάδα του στο 9-18. Μετά το 11-18 από τον Νομικό ο Γιωτακης έγραψε το 11-22 με τον Δερματινο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-24. Ο Τζιτζους σκόραρε για το 18-25 για τους East, με τους Raptors να απαντούν με 0-12 σερί από τον Καζα, τον Φελεμέγκα και τον Γρανισιώτη για το 18-37. Ο Φελεμέγκας σκόραρε για το 20-40 με τον Ασπιώτη να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει από τον Μολιο στο 23-42. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χαριτόπουλος έφερε την ομάδα του στο 23-46 με τον Ασπιώτη να απαντά για το 27-49. Ο Γιωτάκης σκόραρε για το 27-53 με τον Χαριτόπουλο να γράφει το 28-57 πριν ο Παπαδημητρίου με τον Καλια απαντήσουν για το 33-59 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Raptors έφτασαν με τον Καζα και τον Γιαννελη στο 35-74 με σερί 0-15, για να φέρει το ματς ο Ασπιώτης στο 38-78 λίγο μετά. Μετά το 38-82 από τον Μολιο ο Ασπιώτης σκόραρε για το 42-28 για να κλείσει ο αγώνας στο 45-87.

Για τους νικητές ο Καζας είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γρανισιώτης είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Δερματινος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χαριτόπουλος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σπανος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Φελεμέγκας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους East ο Ασπιώτης είχε 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Νομικός 8 πόντους, ο Καλιας 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Halia Mavericks 53-44

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Halia Mavericks με το ματς να ξεκινά με 2-2 και 4-4 από τον Οικονόμου και τον Διακονικολάου. Ο Κρικας Αλ. έφερε την ομάδα του στο 6-4 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 6-5. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αγρης σκόραρε για το 8-8, με τον Κληρονόμο και τον Κυριαζόπουλο να σκοράρουν για το 8-12. Ένα 9-0 από τον Οικονόμου και τον Καραγιαννίδη έγραψε το 17-12, ενώ ο Κρικας Αλ. έφερε το ματς στο 19-14. Οι Halia Mavericks μείωσαν σε 19-18 με τον Αγγελιδέλη για να προσπεράσουν λίγο μετά με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-20. Στην επανάληψη ο Αγγελιδέλης ισοφάρισε σε 23-23 και σε 25-25 με τον Κρικα Απ. και τον Οικονόμου να απαντούν ως το 34-25 της ομάδας τους. Το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε στο 34-27 με τους Red-dicolo να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 38-27, ενώ ο Κρικας Απ. σκόραρε για το 42-28. Ο Διακονικολάου με τον Συρογιαννη απάντησαν για το 45-34, αλλά Τσικος και Κρικας Αλ. κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 51-36, με τον Αγγελιδέλη να μειώνει στο τέλος σε 53-44.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κρικας Αλ. 7 πόντους και 2 κλεψίματα. Για τους Halia Mavericks Διακονικολάου είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Συρογιαννης 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αγγελιδέλης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.