Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλες νίκες για Raptors και Ερμή!

Μεγάλες νίκες για Raptors και Ερμή!

Οι Raptors πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη κερδίζοντας τους Στιγκιντριακούς με 57-56 στη 2η παράταση για τη 15η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να διατηρήσουν ακέραιες τις ελπίδες τους για είσοδο στην πρώτη πεντάδα του ομίλου (6οι αυτοί τη στιγμή με μία ήττα παραπάνω από 4 ομάδες που βρίσκονται πιο πάνω τους). Οι Nikea Lions κέρδισαν με 61-56 τον Γ.Α.Σ.Τ. για να τον ρίξουν στις 9 ήττες και παράλληλα να ανέβουν οι ίδιοι στο 10-5, παλεύοντας για την πρωτιά (μια ήττα περισσότερη από τους πρωτοπόρους Στιγκιντριακούς). Τέλος, ο Ερμής κέρδισε με 66-65 τη Victorious για να της δημιουργήσει πολλά προβλήματα, αφού ο μηδενισμός που κουβαλά της δίνει μειονέκτημα σε κάθε ισοβαθμία.

Raptors – Στιγκιντριακοί 57-56παρβ

Οι Raptors πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στους Στιγκιντριακούς μετά από έναν αγώνα που κράτησε 50 λεπτά, επικρατώντας με το οριακό 57-56 στη 2η παράταση. Οι Στιγκιντριακοί κράτησαν τη διαφορά για την ισοβαθμία, με τις δύο ομάδες να απέχουν 2 ήττες πλέον. Το παιχνίδι ήταν κλειστό με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 7-11 για τους Στιγκιντριακούς που με Γραψα και Δημητρίου πήγαν ως το 7-17 στη 2η περίοδο. Μετά την απάντηση του Μολιου ο Διαμαντόπουλος με τον Δημητρίου ήταν που έφεραν τους Στιγκιντριακούς στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 9-21 και +12. Γρήγορα άρχισαν οι Raptors να ψαλιδίζουν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες, έφτασαν με τον Γρανισιωτη Α. και τον Κοντο στο 15-21, ενώ μετά την απάντηση του Δημητρίου για το 15-24 έκλεισαν με Λιαπη και Κοντό το ημίχρονο στο 19-24. Στην 3η περίοδο ο Δεσποτιδης με τον Κοντο έφεραν την ομάδα τους στο 23-24, πριν ο Γκογκας απαντήσει για το 23-26. Με τον Χαριτόπουλο οι Raptors προσπέρασαν με 27-26, αλλά ο Γράψας έβαλε ξανά μπροστά τους Στιγκιντριακούς, 27-29. Ο Λιαπης ισοφάρισε με τον Γραψα να βάζει τους Στιγκιντριακούς ξανά μπροστά, 29-34 στο τέλος της 3ης περιόδου. Με τον Λιαπη και τον Γρανισιωτη Γ. οι Raptors έτρεξαν ένα 6-0 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για το 35-34, ενώ ο Κοντος ήταν που λίγο μετά έγραψε το 37-35. Ο Γκογκας απάντησε για το 37-38 με τον Δημητρίου να σκοράρει για το 38-40. Με τον Γρανισιωτη Γ. οι Raptors ισοφάρισαν σε 40-40 τον αγώνα, αλλά ο Γκογκας σκόραρε για το 41-44. Ο Λιαπης ήταν εκεί για τους Raptors, 45-44, με τον Κοντο να φέρνει την ομάδα του στο 47-44 και τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με 3/3 βολές του Δημητρίου για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση! Εκεί, ο Λιάπης έφερε τους Raptors στο 50-47, αλλά ο Γκογκας απάντησε με το μοναδικό τρίποντο των Στιγκιντριακών στο ματς (σε 22 προσπάθειες) για το 50-50, με το ματς πηγαίνει σε 2η παράταση. Σε αυτή ο Δημητρίου με τον Γκόγκα σκόραραν για το 50-54, ο Λιαπης απάντησε για το 54-54. Ο Γράψας έβαλε τους Στιγκιντριακούς μπροστά με 54-56, αλλά ο Λιαπης ήταν που μίλησε τελευταίος, έβαλε το μοναδικό τρίποντο των Raptors στο ματς (σε 23 προσπάθειες) για το 57-56, με τους Στιγκιντριακούς να έχουν 14 δευτερόλεπτα, αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν για να πάρουν τη μεγάλη νίκη οι Raptors.

Για τους νικητές ο Λιαπης είχε 27 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κοντος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Δημητρίου είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γραψας 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γκογκας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Ερμής – Victorious 66-65

Ο Ερμής κέρδισε τη Victorious για να την αναγκάσει στην 3η της ήττα, η οποία σε συνδυασμό με το μηδενισμό που κουβαλά της προκαλεί προβλήματα στο θέμα της πρόκρισης και την κάνει να καίγεται για το 4/4 ως το τέλος του ομίλου, έχοντας μπροστά της πολύ δύσκολες αναμετρήσεις. Το ματς ξεκίνησε με 9-2 για τον Ερμή από τον Μελα και τον Ψαρρο, για να απαντήσει ο Ρατσιατος για το 9-6. Στο 11-6 έφερε ο Ψαρρος την ομάδα του, με τον Νικηφορο να μειώνει σε 11-8. Ο Μελας απάντησε για το 15-8, ο Ψαρρος σκόραρε για το 17-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Χριστοπουλο και Μελα στο 19-13. Στη 2η περίοδο Μελας έφερε τον Ερμή στο +9 του 24-15 και στο +11 λίγο μετά, 28-17. Ο Θεοδωρόπουλος μείωσε σε 28-21 για τη Victorious, με τον Χριστοδουλόπουλο, τον Ρατσιάτο και τον Θεοδωρόπουλο να τρέχουν ένα 0-9 στο τέλος του ημιχρόνου για το 29-30. Στην επανάληψη ο Παγουλατος σκόραρε για το 29-32, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Δημητρίου να γράφουν το 34-41 λίγο μετά για τη Victorious, μετά το καλάθι του Σκαρακη. Η διαφορά ανέβηκε στους 8 από τον Χριστόπουλο, 37-45, έμεινε εκεί από τον ίδιο στο 39-47, με τον Νικηφόρο και τον Χριστόπουλο να απαντούν στον Μελα για το 41-52 της Victorious στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο Χριστόπουλος έφερε το ματς στο 41-54 με τον Μελα να απαντά για το 52-54 με 11-0 σερί για τον Ερμή, πριν ο Ψαρρος ισοφαρίσει σε 54-54, ολοκληρώνοντας ένα 13-0 για την ομάδα του στις αρχές της 4ης περιόδου! Ο Καραμπατσος κράτησε μπροστά τη Victorious, με τον Μελα να ισοφαρίζει, ο Νικηφόρος έγραψε το 56-58 για να ισοφαρίζει ο Ζαπατινας και να σκοράρει ο Μελας για το 59-58 από τη γραμμή των βολών. Ο Θεοδωρόπουλος απάντησε για το 59-60, με τον Ερμή να παίρνει σκορ από Ζαπατινα και Ψαρρο για το 64-60 με 2 λεπτά για το τέλος. Η Victorious είχε απάντησε και με τον Χριστόπουλο και τον Καραμπάτσο έφτασε στο 64-63, για να γράψει ο Χριστόπουλος το 64-65 με 6 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ερμής κατάφερε με τρεις πάσες από την επαναφορά να βγάλει αιφνιδιασμό και ο Ζαπατινας σκόραρε στην εκπνοή για το 66-65 και τη νίκη της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Μελας είχε 36 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Ψαρρος 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τη Victorious ο Θεοδωρόπουλος είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χριστόπουλος 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Γ.Α.Σ.Τ. – Nikea Lions 56-61

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 56-61 τον Γ.Α.Σ.Τ. για να ανέβουν στο 10-5 στον όμιλο και να βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη 2η θέση, με ίδιες ήττες με Χώματα (8-5) και Ρούκουνες (9-5). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 11-0 για τον Γ.Α.Σ.Τ. από τον Μουζουρακη και τον Αδαμαντιδη, για να απαντήσουν με 0-14 δικό τους οι Nikea Lions από τον Αλειφερη, τον Ξανθάκη και τον Κυριαζιδη για το 11-14. Η περίοδος έκλεισε από τον Μιλση, 13-14, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να παίρνει προβάδισμα στο 2ο δεκάλεπτο, σερί 10-0 για το 21-14 από τον Αδαμαντίδη, τον Διαμαντόπουλο και τον Μουζουρακη. Ο Ανδριώτης με τον Αλειφέρη απάντησαν για το 21-18, με τον Παπαδόπουλο και τον Μουζουράκη να γράφουν το 28-18 για να κλείσει ο Αλειφέρης το ημίχρονο στο 28-20. Στην επανάληψη ο Χαλδαίος έφερε την ομάδα του στο 30-22, αλλά ο Λαππας με τον Παλλη απάντησαν για το 30-29. Ο Αδαμαντιδης με τον Αναστασινη κράτησαν μπροστά τον Γ.Α.Σ.Τ., 34-29, αλλά ο Ξανθάκης έφερε και πάλι το ματς στον πόντο 34-33. Ο Αδαμαντίδης σκόραρε για το 36-33, ο Ξανθάκης απάντησε για να ισοφαρίσει σε 38-38 και να έρθει ο Κυριαζιδης για να δώσει προβάδισμα με 38-41 στους Nikea Lions. Με τον Κοντεκακη ο Γ.Α.Σ.Τ. ισοφάρισε το ματς σε 41-41, για να του δώσει προβάδισμα στο 30ο λεπτό ο Παπαδόπουλος, 43-41. Στην 4η περίοδο ο Παλλης έφερε τους Nikea Lions στο 43-43 και το 45-46 λίγο μετά, με τον Χαλδαιο να απαντά για το 48-46. Ο Αλειφέρης έβαλε μπροστά την ομάδα του, 48-49, με τον Παπαδόπουλο να απαντά για το τελευταίο προβάδισμα του Γ.Α.Σ.Τ., 50-49. Με τον Παλλη οι Nikea Lions προσπέρασαν σε 50-52, ενώ ο ίδιος ήταν που τους έφερε στο 51-55. Ο Αδαμαντίδης μείωσε στο σουτ, ο Παλλης σκόραρε ξανά, 53-57, για να πλησιάσει ο Γ.Α.Σ.Τ. με τον Αδαμαντίδη στον πόντο, 56-57. Όμως, ο Λαππας ήταν που έφερε τους Nikea Lions στο 56-60, για να κλείσει το ματς ο Παλλης στο 56-61 για τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Παλλης είχε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Ξανθακης 11 πόντους, ο Αλειφερης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κυριαζιδης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Αναστασινης 7 πόντους, 4 ασίστ.