Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 40 λεπτά από το όνειρο Κένταυροι και Orlando Tragic!

40 λεπτά από το όνειρο Κένταυροι και Orlando Tragic!

Orlando Tragic και Κένταυροι παλεύουν για την πρόκριση στην τετράδα του Challenge League, με το σκορ στην προημιτελική τους σειρά να είναι στο 1-1 και τις δυο ομάδες να βρίσκονται μπροστά στο tie break που θα κρίνει ποια θα συνεχίσει στο δρόμο κατάκτησης του τίτλου και για ποια θα τελειώσει εδώ η σεζόν. Το πρώτο ματς έληξε 49-35 για τους Orlando Tragic, με τους Κένταυρους να απαντούν στον 2ο αγώνα με 49-55 για να ισοφαρίσουν τη σειρά ώστε το βράδυ της Πέμπτης οι δυο ομάδες να παλέψουν από ίδια αφετηρία για το όνειρο πρόκρισης στο φάιναλ φορ.

Orlando Tragic – Κένταυροι 49-35

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους Orlando Tragic από τον Τσουλφα, τον Μπελεχάκη και τον Μαργωνη, για να απαντήσει ο Μπατουνας για το 7-4. Ο Μπελεχάκης έφερε την ομάδα του στο 9-4, με τον Ματλα και τον Τσιοτσιο να σκοράρουν για το 10-8. Με τον Ματλα οι Κένταυροι έφτασαν στο 13-11 μετά το τρίποντο του Μπελεχάκη, για να κλείσει ο δεύτερος το δεκάλεπτο στο 15-11. Στη 2η περίοδο ο Μαριτσας σκόραρε για το 15-13, αλλά ο Τριανταφυλλίδης με τον Μαργωνη έφεραν τους Orlando Tragic στο 24-14 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Οι Κένταυροι μέχρι να λήξει το ημίχρονο είχαν απαντήσει και με τον Λουρανδάκη, τον Τσιοτσιο και τον Ματλα πλησίασαν σε 26-22 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Μαργωνης με τον Τριανταφυλλίδη σκόραραν για το 30-22, με τον Μπελεχάκη να γράφει το 33-22. Ο Τσιοτσιος απάντησε, αλλά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε από τον Τσουλφα στο 35-25 για την ομάδα του. Στην 4η περίοδο ο Τσουλφας ήταν που έφερε τους Orlando Tragic στο 37-25, με τον ίδιο και τον Ερμιδη να γράφουν το 41-26 λίγο μετά. Ο Μπατουνας μείωσε, ο Ερμιδης ήταν εκεί για το 43-28, ενώ μετά το καλάθι του Τσιοτσιου ο Τσουλφας με τον Ερμίδη και πάλι έφεραν τους Orlando Tragic στο 47-31. Ο Κορδαλης έριξε τη διαφορά στους 14, που ήταν και η τελική απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους Μπελεχάκη και Τσιοτσιο να σκοράρουν στο τέλος, 49-35, για το 1-0 των Orlando Tragic.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσουλφας 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Τσιοτσιος είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Orlando Tragic – Κένταυροι 49-55

Το 2ο παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κένταυρους να προηγούνται με 2-5 από τον Μπατουνα και τον Παππα, για να απαντήσουν Μπελεχάκης και Αθανασιάδης για το 6-5 των Orlando Tragic. Ο Παππας έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τριανταφυλλίδη και τον Μπελεχάκη στο 11-7. Στη 2η περίοδο ο Ματλας με τον Τσιοτσιο σκόραραν για να ισοφαρίσουν, 11-11, με τον Παππά να δίνει προβάδισμα στους Κένταυρους. Ο Μαργωνης με τον Τριανταφυλλίδη απάντησαν για το 16-13 των Orlando Tragic, αλλά με ένα σερί 0-15 οι Κένταυροι έκαναν εκπληκτικό φίνις στο πρώτο ημίχρονο, ο Μπατουνας με τον Παππα ήταν που τους έφεραν ως το 16-28 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη ο Μαριτσας ήταν που ανέβασε τη διαφορά, 16-31, με τον Τουμαζανη να τον μιμείται για το 18-33. Ο Μπελεχάκης απάντησε, με τον Μαρίτσα να ξαναφέρνει τις δύο ομάδες στους 15 πόντους, 21-36, πριν Μπελεχάκης και Τσούλφας μειώσουν σε 26-36. Οι Κένταυροι αντέδρασαν για το 26-40 με τον Παππά, για να έρθουν ο Τσουλφας με τον Τριανταφυλλίδη για το 31-40, πριν κλείσει ο Τσιοτσιος το 3ο δεκάλεπτο στο 31-42. Στην 4η περίοδο ο Τσουλφας έφερε το ματς στο 34-42 με τον Τσιοτσιο να απαντά, αλλά τον Ερμιδη και τον Μαργωνη να φέρνουν τους Orlando Tragic ως το 39-44. Ο Μπατουνας σκόραρε για το 39-47 με τον Τσουλφα και τον Ερμιδη να μειώνουν σε 43-48, για να έρθει ο Μπελεχάκης για το 45-48. Οι Κένταυροι έμειναν μπροστά με 45-50 και 47-52 από τον Κορδαλη, για να απαντήσει ο Μπελεχάκης για το 49-52, φέρνοντας το ματς στο σουτ. Ο Κορδαλης ήταν που απάντησε για το 49-54 από τη γραμμή των βολών, με τον Τσιοτσιο να κλείνει το ματς στο 49-55 για τους Κένταυρους που ισοφάρισαν τη σειρά.

Για τους νικητές ο Παππας είχε 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Μπατουνας 15 πόντους, ο Τσιοτσιος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Orlando Tragic ο Μπελεχάκης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τριανταφυλλίδης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ.