Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά η One Love, 3-0 οι Orlando Tragic!

Οριακά η One Love, 3-0 οι Orlando Tragic!

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 77-51 τον KMC B.C. για την 3η αγωνιστική του Β ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να φτάσουν στο 3-0 συνεχίζοντας μόνοι αήττητοι στον όμιλο. Η One Love B.C. έκανε τη 2η της νίκη με το οριακό 72-71 επί των Chicago Tools, ενώ στο 2-1 πήγαν και οι Lazer μετά το 51-39 επί των Pick ‘n’ Troll, τους οποίους έριξαν στο 2-1. Νίκη και 2-1 και για τους Κένταυρους, 53-43 τη Δουρούτη, που κι αυτή έπεσε στο 2-1. Τέλος, οι Heat B.C. κέρδισαν με 77-32 τους Filoiadelfia 76ers για την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ.

Orlando Tragic – KMC B.C. 77-51

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 77-51 τον KMC B.C. με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους νικητές από τον Μπελεχάκη και τον Ριγόπουλο, για να απαντήσουν για το 4-9 ο Πυργιερης με τον Μαριολη και τον Λεντζη. Ο Μπελεχάκης με τον Τριανταφυλλίδη έφεραν το ματς στο 10-9, ενώ ο Τσουλφας με τον Ριγόπουλο σκόραραν για το 17-12. Ο Κανελλόπουλος απάντησε, ο KMC B.C. έφτασε ως το 19-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-16 από τον Ριγόπουλο. Στη 2η περίοδο ο Ριγόπουλος με τον Μπελεχάκη έφεραν την ομάδα τους στο 32-16 ολοκληρώνοντας ένα 13-0. Το σερί διέκοψε ο Μαριόλης, με τον Μπελεχάκη να γράφει το 38-22 και το ημίχρονο να κλείνει από Βλαχακη και Αθανασιάδη στο 40-24. Στην επανάληψη ο Τσουλφας με τον Μπελεχάκη σκόραραν για το 44-24, με τον Βλαχάκη να μειώνει σε 44-28. Ο Ριγόπουλος έγραψε το 48-3, ενώ μετά το καλάθι του Βλαχάκη ο Μπελεχάκης με τον Ανδρεάδη έφεραν τους Orlando Tragic στο 57-32. Ο Βλαχάκης με τον Παλλα απάντησαν για το 57-39 με τον Αρχοντόπουλο να φέρνει τους Orlando Tragic στο 61-39 στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Παλλας με τον Πυργιερη σκόραραν για το 63-46 λίγο μετά, ενώ ο Πάλλας έγραψε και το 65-47. Ο Μπελεχάκης απάντησε για το 70-49, ο Βλαχάκης μείωσε στους 19, με το ματς να κλείνει στο 77-51 από Μπελεχάκη και Αρχοντόπουλο.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 31 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, με 7/7 δίποντα, ο Ριγόπουλος 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Τριανταφυλλίδης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αρχοντόπουλος 8 πόντους. Για τον KMC B.C. ο Βλαχακης είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μαριόλης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Πάλλας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Δούκας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

One Love B.C. – Chicago Tools 72-71

Η One Love B.C. κέρδισε με 72-71 τους Chicago Tools με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 8-2 για τους νικητές από τον Μπιμπα και τον Καρδαμακη, για να απαντήσουν ο Σειντης με τον Νερατζη για το 8-6. Ο Καρδαμακης έφερε τον αγώνα στο 11-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-10 από τον Μιχαλόπουλο και τους Chicago Tools να προσπερνούν με τον Παράσχο στη 2η περίοδο, 11-15. Ο Καρδαμάκης ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ ο Πιτογλου έφερε την ομάδα του στο 19-18, με την One Love B.C. να πηγαίνει στο 23-20 λίγο μετά. Ο Νερατζης με τον Μιχαλόπουλο απάντησαν για το 25-24, ενώ ο δεύτερος με τον Κολοκοτρώνη ισοφάρισαν την αναμέτρηση σε 29-29 για να κλείσουν οι Chicago Tools το πρώτο μέρος με προβάδισμα, 32-34. Στην επανάληψη ο Πιτογλου σκόραρε για το 36-34 της ομάδας του, ο Νερατζης απάντησε για το 36-38 με τον Μπιμπα να ισοφαρίζει. Ο ίδιος λίγο πιο μετά σκόραρε για το 42-41 και για το 46-43 με τον Κολοκοτρώνη να απαντά για το 46-45. Ο Καρδαμάκης έφερε το ματς στο 50-45 για την One Love B.C., με τον Μιχαλόπουλο και τον Μαρουσόπουλο να κλείνουν την 3η περίοδο στο 52-51. Ο Νερατζης στο 4ο δεκάλεπτο έβαλε μπροστά την ομάδα του, αλλά Ροδιτης και Μπιμπας απάντησαν για το 56-54. Οι Chicago Tools με τον Παρασχο και τον Νερατζη έγραψαν το 58-59, ο Ροδίτης απάντησε, με τους Chicago Tools να φτάνουν στο 60-63 σχεδόν στο τρίλεπτο. Ο Μιχαλόπουλος έγραψε και το 62-65 με τον Καρδαμάκη να ισοφαρίζει σε 65-65. Ο Νερατζης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 65-68, ο Μπιμπας απάντησε, με τους Chicago Tools να φτάνουν στο 67-71 με 1 λεπτό για το τέλος. Ο Πιτογλου ήταν που μείωσε σε 69-71, ενώ με τρίποντο του Μπιμπα η One Love B.C. πήρε το ροζ φύλλο, 72-71!

Για τους νικητές ο Μπιμπας είχε 32 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καρδαμάκης 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πιτογλου 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ροδίτης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Νερατζης 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παρασχος 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Lazer – Pick ‘n’ Troll 51-39

Οι Lazer κέρδισαν τους Pick ‘n’ Troll με 51-39 με το ματς να ξεκινά με 7-3 για τους νικητές από τον Καλαμπακο και τον Παπαδημητράκη, για να απαντήσει ο Χιουτακάκος. Ο Ντραγκοτι έφερε την ομάδα του στο 10-5 με το δεκάλεπτο να κλείνει από Χιουτακάκο και Αντιπαριώτη στο 13-8. Στη 2η περίοδο ο Αντιπαριώτης με τον Ηγουμενο και τον Κοκκαλακη σκόραραν ως το 20-8 των Lazer, με τον πρώτο να γράφει και το 22-10. Ο Χιουτακάκος απάντησε, 22-13, με τον Ηγούμενο και τον Σταυρακα να κλείνουν το ημίχρονο στο 24-15. Στην επανάληψη ο Γιαννόπουλος έφερε στο +11 την ομάδα του, ο Τσοπανάκης Γ. απάντησε για το 28-21, ενώ με τον Χιουτακάκο, τον Τσοπανάκη Ν. και τον Κατσα οι Pick ‘n’ Troll πλησίασαν σε 31-27. Ο Ηγούμενος κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, ενώ ο ίδιος μαζί με τον Καλαμπακο έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 37-29. Ο Αντιπαριώτης με τον Καλαμπάκο μπήκαν δυνατά στην 4η περίοδο, 47-30, ολοκληρώνοντας ένα 14-1 για τους Lazer, ενώ οι δυο τους σκόραραν και για το 51-32 λίγο μετά. Οι Pick ‘n’ Troll στο τέλος μείωσαν με τον Ψυρρη και τον Σταυρακα σε 51-39.

Για τους νικητές ο Αντιπαριώτης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καλαμπακος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηγουμενος 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Τσοπανακης Γ. 9 πόντους 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σταυρακας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Δουρούτη 53-43

Οι Κένταυροι κέρδισαν τη Δουρούτη με 53-43 για να την αναγκάσουν στην πρώτη της ήττα, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς. Το 16-5 της πρώτης περιόδου τους έδωσε τον έλεγχο στον αγώνα, με τη Δουρούτη να πλησιάζει ως το 26-18 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη η άμυνα των Κένταυρων έκανε τη διαφορά στην 3η περίοδο για να φτάσουμε στο 36-24 στο 30ο λεπτό με το ματς να κλείνει στο 53-43 μετά το 17-19 της τελευταίας περιόδου υπέρ της Δουρούτη.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κριτουλης 9 πόντους, ο Μαριτσας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Γεωργακόπουλος είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζησιδης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπακελας 8 πόντους.

Heat B.C. – Filoiadelfia 76ers 77-32

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 77-32 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 10-0 για τους νικητές με τον Αρβανιτάκη, τον Καρατζα και τον Λαβαζο, για να διακόψει το σερί ο Διαμαντής. Νέο σερί ως τις αρχές της 2ης περιόδου για να πάμε στο 27-2, 17-0 από τον Λαβαζο, τον Πιταουλη και τον Γιορνταμηλάκη. Ο Διαμαντής απάντησε για το 27-6, με τον Αρβανιτάκη και τον Πιταουλη να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 31-8. Ο Διαμαντής ήταν που σκόραρε για το 31-12 και το 33-14 στο ημίχρονο. Με τον Γιορνταμηλάκη οι Heat B.C. έφτασαν στο 36-14 και το 38-15 στην επανάληψη, ενώ ο ίδιος με τον Καρατζα έφεραν τον αγώνα στο 44-15. Ο Παλλας σκόραρε για το 44-17, με τον Γιορνταμηλάκη να απαντά. Ο Αρβνιτάκης έγραψε το 50-19, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 56-22 από τον Αντωνιάδη. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 58-22 στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ μετά την απάντηση από τον Κουζουλη οι Heat B.C. με τον Κοκκαλιδη και τον Γιορνταμηλακη έφτασαν ως το 65-24. Ο δεύτερος σκόραρε για το 70-28, με τον Διαμαντή να απαντά και τον Αρβανιτάκη με τον Κοκκαλίδη να κλείνουν το ματς στο 77-32.

Για τους νικητές ο Γιορνταμηλάκης είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αρβανιτάκης 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λαβαζος 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κοκκαλιδης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καρατζας 7 πόντους, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουζουλης 10 πόντους.