Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρώτοι οι Miners, φαβορί για τη 2η οι Superhonics!

Πρώτοι οι Miners, φαβορί για τη 2η οι Superhonics!

Οι Miners κέρδισαν με 54-47 την Ήρεμη Δύναμη για τη 18η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κλειδώσουν την 1η θέση στο γκρουπ. Οι Superhonics κέρδισαν με 49-41 τους Σουβλέηκερς για να γίνουν το φαβορί για τη 2η θέση, ενώ οι Gunners νίκησαν με 76-74 τη Havana Rum, για να κλείσουν το γκρουπ στο 11-7 και να βγουν 4οι ή 5οι.

Gunners – Havana Rum 76-74

Οι Gunners κέρδισαν με 76-74 τη Havana Rum για να κλείσουν το γκρουπ στο 11-7 και να περιμένουν τα αποτελέσματα των Red-dicolo για να δουν αν θα βγουν 4οι ή 5οι στον όμιλο. Για να βγουν οι Red-dicolo 4οι πρέπει να κάνουν 4/4 στα τελευταία τους παιχνίδια, καθώς οι Gunners έχουν και την ισοβαθμία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Havana Rum έπεσε στο 7-10 αλλά ξέρει ότι είναι σίγουρα στην 6η θέση του ομίλου αφού έχει πλεονέκτημα και στην ισοβαθμία με τους Σουβλέηκερς που είναι στο 7-11.

Το ματς ξεκίνησε με 4-3 από τον Ντασκα για τους Gunners για να απαντήσει η Havana Rum για το 4-9 με τον Παραμεριτη και τον Μπακαυγα Α.. Ο Κουτρης μείωσε σε 8-11 και 11-13 λίγο μετά για να δώσει ο Ντασκας προβάδισμα στην ομάδα του, 14-13. Ο Παπαδημητρίου απάντησε για το 14-16 με τον Παραμερίτη να φέρνει τον αγώνα στο 14-21. Ο Ντασκας σκόραρε για το 17-21, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κουτρη στο 19-21. Στη 2η περίοδο ο Παπαδημητρίου έφερε τον αγώνα στο 19-24, με τον Κουτρη να μειώνει πριν ο Μπακαυγάς Α. γράψει το 22-26. Οι Gunners με τον Ντασκα πλησίασαν στο σουτ, αλλά ο Παπαδημητρίου σκόραρε για το 24-29 και ο Παραμερίτης για το 26-31. Ο Ντασκας με τον Γουργουλιο μείωσαν σε 30-31, με τον Μπακαυγά Α. να απαντά και τον Παραμερίτη να μειώνει σε 32-36. Στην επανάληψη ο Κουτρης μείωσε στον πόντο, αλλά ο Μπακαυγάς Α. κράτησε τη Havana Rum μπροστά με 35-39. Γρήγορα ο Κουτρης ισοφάρισε το παιχνίδι, 39-39, αλλά Παραμερίτης και Μπακαυγάς Α. σκόραραν για το 39-46. Ένα σερί 8-0 από τον Κουτρη και τον Παπαγεωργίου έφερε τους Gunners μπροστά στο σκορ με 47-46, αλλά ο Παραμερίτης απάντησε για το 47-49. Ο ίδιος κράτησε την ομάδα του μπροστά στο 50-52, με τον Κουτρη να ισοφαρίζει, πριν ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου κλείσουν την 3η περίοδο στο 52-56. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ντασκας μείωσε στο σουτ για να βάλουν μπροστά ο ίδιος με τον Κουτρη τους Gunners λίγο μετά, ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα της περιόδου για το 63-56. Ο Παπαδημητρίου μείωσε στους 5 πόντους, αλλά ο Κουτρης απάντησε για το 66-58. Ο Μπακαυγάς Γ. έφερε το ματς στο 66-2, με τον Ντασκα να απαντά για το 69-62. Η Havana Rum πλησίασε με τον Μπακαυγά Α. σε 69-65, ο Κουτρης έφερε το ματς στο 74-65 μαζί με τον Ντασκα, για να έρθουν ο Μπακαυγάς Γ. με τον Παπαδημητρίου με τρίποντα για το 75-71. Ο Ντασκας με 2/2 βολές (συνολικά 11/11 στο ματς) έγραψε το 76-71 για να μειώσει με ένα ακόμα τρίποντο ο Παραμερίτης για το τελικό 76-74.

Για τους νικητές ο Κουτρης ήταν καταπληκτικός με 40 πόντους, 6 ριμπάουντ με 8 εύστοχα τρίποντα, ο Ντάσκας είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Παπαδημητρίου 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπακαυγάς Α. 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Γ. 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Superhonics – Σουβλέηκερς 49-41

Οι Superhonics κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 49-41 για να ανέβουν στο 13-3 στον όμιλο και να θέλουν 1 νίκη στα 2 τελευταία παιχνίδια τους για να κατακτήσουν τη 2η θέση, ενώ με 0/2 πέφτουν 3οι. Οι Σουβλέηκερς έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για πρόκριση στα πλέι οφς, έπεσαν στο 7-11 και θα μείνουν 7οι, αφού ακόμα κι αν χάσει η Havana Rum έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία στη μάχη για την 6η θέση.

Το ματς ξεκίνησε με 0-5 από τον Βασση και τον Έξαρχο για τους Σουβλέηκερς για να απαντήσουν ο Αντωνιάδης, με τον Οικονόμου και τον Βασιλείου για το 6-5. Ο Βασσης έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Αντωνιάδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-7. Στη 2η περίοδο ο Εξαρχος ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Στεφανίδη να γράφει το 11-9. Ο Βασσης με τον Εξαρχο σκόραραν ξανά για το 11-12, αλλά ο Καϊτσας με τον Οικονόμου ήταν που έγραψαν το 16-12 για τους Superhonics. Ο Βασσης μείωσε στο σουτ, ο Οικονόμου απάντησε, 18-14 και 19-16, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Βασση στο 19-19. Στην επανάληψη Αντωνιάδης και Βασσης έφεραν τον αγώνα στο 21-21, με τον Καϊτσα και τον Βασιλείου να σκοράρουν για το 25-21. Ο Κωστης έφερε το ματς στο 25-25, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 30-25 από τον Βασιλείου και τον Καϊτσα. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Στεφανίδης με τον Αντωνιάδη έφεραν τον αγώνα στο 34-25, για να απαντήσει ο Κωστης για το 34-27. Ο Βασιλείου σκόραρε για το 36-27, αλλά ένα 0-10 σερί για τους Σουβλέηκερς τους έφερε μπροστά στο σκορ, ο Κωστής με τον Μοσχιδη και τον Εξαρχο έφεραν τον αγώνα στο 36-37. Ο Αντωνιάδης απάντησε, ο Οικονόμου με τον Καϊτσα ήταν που σκόραραν για το 46-39 με τους Superhonics να ολοκληρώνουν ένα σερί 10-2 για να προσπεράσουν. Ο Κωστης μείωσε σε 46-41, αλλά οι Superhonics έφυγαν με τη νίκη με βολές στο τέλος για το 49-41.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, 5 ασίστ, ο Αντωνιάδης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καϊτσας 11 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κωστης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Ήρεμη Δύναμη – Miners 47-54

Οι Miners κέρδισαν με 47-54 την Ήρεμη Δύναμη για να φτάσουν στο 16-0 και να κλειδώσουν την πρώτη θέση στον όμιλο, ό,τι κι αν κάνουν στα δύο τελευταία τους παιχνίδια. Η Ήρεμη Δύναμη έκλεισε τον όμιλο στο 14-4 και περιμένει τους Superhonics για να δει αν θα τερματίσει 2η ή 3η. Για να βγει 2η θα πρέπει οι Superhonics να χάσουν και τα δύο ματς που τους απομένουν.

Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους Miners για να απαντήσει η Ήρεμη Δύναμη για το 8-8. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 8-13 για τους Miners, με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά για το 11-13 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Μετά το 11-15 η Ήρεμη Δύναμη έτρεξε σερί 7-0 για το 18-15. Οι Miners μείωσαν στον πόντο, αλλά η Ήρεμη Δύναμη κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο στο 24-18. Στην επανάληψη οι Miners κατάφεραν μετά το 25-19 και με σερί 0-10 να προσπεράσουν με 25-29 για να φτάσουν στο 26-35 λίγο μετά, έχοντας τον έλεγχο στο δεκάλεπτο, επιμέρους σκορ 2-17. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 29-35 για να κρατήσει τη διαφορά στους 6 πόντους ως το τέλος της 3ης περιόδου, 31-37 και 34-40. Στο 4ο δεκάλεπτο η Ήρεμη Δύναμη πλησίασε σε 36-40 και 42-43, με τους Miners να απαντούν για το 42-48. Ξανά στο σουτ, 45-48, αλλά οι Miners ξέφυγαν με 45-52 με 2/4 βολές και ένα σουτ, για να πάρουν το ματς με 47-54 μετά το 47-52.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)