Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ήττες για τους πρωτοπόρους!

Ήττες για τους πρωτοπόρους!

Τα Χώματα έσπασαν το αήττητο των Στιγκιντριακών στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντάς τους για την 7η αγωνιστική με 46-43. Ο Γ.Α.Σ.Τ. πέτυχε θεαματική νίκη με 62-28 επί των Ρούκουνων, με τους Nikea Lions να αναρριχώνται στον όμιλο μετά το δύσκολο 58-55 επί των LA Stripers, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε και η Victorious, επικρατώντας με 70-64 των Raptors.

Raptors – Victorious 64-70

Η Victorious κέρδισε με 64-70 τους Raptors μετά από έναν σκληρό αγώνα που την έφερε στο 4-1 (και έναν μηδενισμό) στην προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη του τη διάρκεια, το πρώτο δεκάλεπτο είδε τη Victorious να προηγείται με 12-16 για να ανεβάσουν ρυθμό οι ομάδες στη 2η περίοδο. Το 25-24 εκεί έκλεισε το ημίχρονο στο 37-40. Η Victorious κράτησε τη μικρή διαφορά και μετά την 3η περίοδο, το σκορ ήταν 14-14 εκεί, με το ματς να πηγαίνει στο 51-54 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το παιχνίδι έμεινε ντέρμπι, αλλά το 13-16 εκεί χάρισε στη Victorious το ροζ φύλλο σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 24 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Καζας είχε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χαριτόπουλος 12 πόντους, ο Γρανισιωτης 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Γιωτακης 8 πόντους.

Nikea Lions – LA Stripers 58-55

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 58-55 τους LA Stripers μετά από ένα σκληρό ντέρμπι για να ανέβουν στο 5-2 στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-2 για τους νικητές για να προσπεράσουν οι LA Stripers με 8-9 πριν το πρώτο δεκάλεπτο κλείσει στο 13-11 για τους Nikea Lions. Στη 2η περίοδο οι Nikea Lions πήγαν στο 20-13 και μετά το 22-15 έφτασαν ως το 29-15 στο 18ο λεπτό για να κλείσουν το ημίχρονο στο 32-17 και το +15. Η 3η περίοδος ανήκε στους LA Stripers που άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, 33-25 στο 23ο λεπτό για να φτάσουμε στο 39-34 στο 28ο και το 42-39 στη διακοπή πριν το 4ο δεκάλεπτο. Εκεί σκόραραν για τα 47-43, αλλά οι Nikea Lions απάντησαν για το 51-45 στο 37ο λεπτό για να κρατηθούν στο προβάδισμα και να κλείσουν το ματς στο 58-55.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 20 πόντους, ο Αλειφέρης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κυριαζιδης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Καπιρης 10 πόντους, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Στιγκιντριακοί – Χώματα 43-46

Τα Χώματα κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 43-46 για να σπάσουν το αήττητό τους στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 από τον Διαμαντόπουλο και τον Τσέλια, για να απαντήσουν ο Γράψας με τον Διαμαντόπουλο για το 7-11. Ο Διαμαντόπουλος πήγε την ομάδα του στο 7-14 με τους Στιγκιντριακούς να τρέχουν 8-0 σερί με τον Γράψα, τον Νίκολιτς και τον Μαχαίρα για το 15-14. Η περίοδος έκλεισε από τον Γράψα στο 17-16 ενώ οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 21-18 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Νικολιτς έφερε την ομάδα του στο 24-19 με τον Καραμανλη να απαντά και τον Γράψα να κλείνει το ημίχρονο στο 28-21. Στην επανάληψη η διαφορά πήγε στους 10 πόντους, ο Μαχαίρας σκόραρε για το 31-21. Μετά την απάντηση του Τσελια ο Γραψας έφερε την ομάδα του στο 35-24, αλλά τα Χώματα με τον Μπίρη, τον Γκάτση Χ. και τον Καραμανλή μείωσαν σε 35-32 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Μαχαίρας έφερε τον αγώνα στο 38-32, με τον Τσέλια να απαντά. Ο Γκάτσης Σ. με τον Διαμαντόπουλο μείωσαν σε 39-37 αρχικά και έγραψαν το 39-40 λίγο μετά με τον Μπίρη να σκοράρει για το 39-42. Ο Γράψας μείωσε στον πόντο, αλλά ο Διαμαντόπουλος έφερε την ομάδα του στο 42-45. Ο Γαβρίδης μείωσε στο σουτ, αλλά με μία βολή ο Μπίρης έκλεισε στον αγώνα στο 43-46.

Για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γκάτσης Χ. 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσέλιας 7 πόντους. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γράψας είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαχαίρας 8 πόντους, 2 ασίστ.

Ρούκουνες – Γ.Α.Σ.Τ. 28-62

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους Ρούκουνες με το θεαματικό 28-62 με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους νικητές, με τους Ρούκουνες να μειώνουν σε 5-8 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 5-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το 7-10, ο Γ.Α.Σ.Τ. έτρεξε σερί 1-15 για να ξεφύγει με 8-25. Οι Ρούκουνες απάντησαν για το 12-25, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. έκλεισε το ημίχρονο στο 12-29. Στην 3η περίοδο το σερί του Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 0-13 ως το 12-38, ενώ λίγο αργότερα οι νικητές προηγήθηκαν με 13-40. Το ματς πήγε στους 30 πόντους στο 15-45 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 17-48. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες σκόραραν για το 19-48 με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά για το 19-52. Μετά το 24-52 ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 25-62 με 1-10 σερί για να κλείσει ο αγώνας στο 28-62.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)