Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για Victorious, χαμός στο 3-6!

Μεγάλη νίκη για Victorious, χαμός στο 3-6!

Η Victorious πέτυχε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τους Στιγκιντριακούς για τη 13η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1, αφού επικράτησε στην παράταση με 74-65 για να ανέβει στο 10-1 (και έναν μηδενισμό) και να κάνει μεγάλο βήμα για την πρώτη δυάδα του ομίλου. Τετραπλή ισοβαθμία στην 3η θέση και κάτω, αφού η νίκη των Raptors με 75-59 επί του Ερμή και η νίκη των Nikea Lions με 55-44 απέναντι στους Ρούκουνες έφεραν τους νικητές μαζί με Ρούκουνες και Χώματα στις 5 ήττες! Την ίδια ώρα, οι Porto Mpagaz και ο Γ.Α.Σ.Τ. ανεβαίνουν και απειλούν για την πρόκριση, οι πρώτοι κερδίζοντας με 61-55 τα Χώματα, ενώ οι δεύτεροι επικρατώντας με 61-36 των LA Stripers.

Ερμής – Raptors 59-75

Οι Raptors κέρδισαν τον Ερμή με 59-75 γα να φέρουν τον όμιλο σε τετραπλή ισοβαθμία στην 3η θέση με τη μάχη για την πρόκριση να μαίνεται. Το ματς ξεκίνησε με τον Σφακιανάκη και τον Μελα να σκοράρουν για το 4-3 του Ερμή, για να απαντήσουν ο Γρανισιώτης Γ. με τον Αραβαντινο για το 6-11 των Raptors. Ο Χαριτόπουλος έφερε το ματς στο 8-13 και στο 10-16 λίγο μετά με τον Ζαπατινα να κλείνει την περίοδο στο 12-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γρανισιωτης Α. έγραψε το 12-20, με τους Raptors να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, ο Γρανισιωτης Γ. με τον Αραβαντινο σκόραραν για το 16-28. Ο Ερμής απάντησε, ο Μελας με τον Τυλιγαδα σκόραραν για το 21-28, αλλά οι Raptors έτρεξαν σερί 0-8 με τον Αραβαντινο και τον Γιαννελη ως το 21-36. Ο Ερμής μείωσε στους 11 με τον Μελα και τον Αναγνώστου, για να απαντήσει ο Χαριτόπουλος, αλλά να κλείσει ο Σκαρακης το ημίχρονο στο 29-38. Στην επανάληψη ο Ζαπατινας σκόραρε για το 31-38, με τον Αραβαντινο, τον Γιωτακη και τον Γρανισιωτη Α. να γράφουν το 31-45 για τους Raptors. Στους 10 από τον Μελά, με τον Καζα και τον Αραβαντινο να σκοράρουν για το 38-51. Ο Σκαρακης με τον Μελα απάντησαν για το 44-51, αλλά η περίοδος έκλεισε από τον Καζα στο 44-55. Στο 4ο δεκάλεπτο Μελάς έφερε για τελευταία φορά το ματς κάτω από τους 10 πόντους, με τους Raptors να απαντούν με 0-10 σερί με τον Καζα και τον Χαριτόπουλο για το 46-65. Ο Τυλιγαδας με τον Μελα σκόραραν ως το 52-65 για να απαντήσουν Γιαννελης και Χαριτόπουλος, 52-71. Ο Γιαννελης έφερε το ματς στους 20 πόντους λίγο μετά, 53-73, με τον Χαριτόπουλο να γράφει το 55-75, για να κλείσει τον αγώνα ο Μελας στο 59-75.

Για τους νικητές ο Αραβαντινος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Χαριτόπουλος 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Γιαννελης 14 πόντους, 3 ασίστ, ο Καζας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τον Ερμή ο Μελας είχε 35 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αναγνώστου 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ρούκουνες – Nikea Lions 44-55

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Ρούκουνες με 44-55 για να τους ρίξουν στην τετραπλή ισοβαθμία της 3ης θέση του ομίλου. Παράλληλα, πήραν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, ώστε να έχουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους νικητές από τον Ξανθάκη, τον Κακλεα και τον Ανδριώτη, για να απαντήσουν ο Κατσαρογιαννης με τον Βλασση για το 6-7. Ο Αλειφερης έγραψε το 6-10, αλλά ως το τέλος της περιόδου οι Ρούκουνες είχαν προσπεράσει, 11-10 με τον Βλάσση και τον Κατσαρογιαννη, έχοντας γράψει 7 από τους 11 πόντους τους από επιθετικό ριμπάουντ. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κιτσος σκόραρε για το 11-13, με τον Μαλλη να ισοφαρίζει. Με τον Λαππα και τον Χατζηγεωργίου οι Nikea Lions πήραν το προβάδισμα, 13-18, για να πάνε στο 14-20 με τον Κυριαζίδη. Ο Κατσαρογιαννης με τον Βλασση απάντησαν για το 19-20, αλλά ο Κιτσος με τον Κακλεα και τον Λαππα έφεραν τους Nikea Lions στο 19-27, πριν κλείσει ο Κατσαρογιαννης το ημίχρονο στο 22-27. Στην επανάληψη ο Κακλεας με τον Ανδριωτη σκόραραν για το 22-31 των Nikea Lions, ενώ ο Κυριαζιδης λίγο μετά έφερε το ματς στο 25-31. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Αντωνατο και τον Βλασση για το 29-34, αλλά ο Ξανθάκης με τον Κακλεα και τον Λαππα έφεραν τους Nikea Lions σε διψήφια διαφορά ξανά, σερί 2-11 για το 31-45 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βλασσης προσπάθησε να μειώσει για τους Ρούκουνες, αλλά Λάππας και Κιτσος απάντησαν για το 33-49. Ο Κατσαρογιαννης με τον Αντωνατο σκόραραν ως το 38-51 με 4 λεπτά για το τέλος, αλλά ο Αλειφερης ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 15. Οι Ρούκουνες στο δίλεπτο πλησίασαν σε 43-53 με τον Κατσαρογιαννη, αλλά ο Αλειφέρης έγραψε το 43-55 για να χαρίσει τη νίκη στους Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Κακλεας είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κυριαζιδης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Λαππας 9 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κιτσος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αλειφερης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Ρούκουνες ο Κατσαρογιαννης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βλασσης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αντωνατος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Μαλλης 7 πόντους, 14 ριμπάουντ.

Χώματα – Porto Mpagaz 55-61

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τα Χώματα για να συνεχίσουν να παλεύουν για την πρώτη πεντάδα της λίγκας, ενώ έστειλαν τα Χώματα στην τετραπλή ισοβαθμία της 3ης θέσης. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τα Χώματα από τον Τσελια, για να σκοράρει ο Σοφιανόπουλος για το 10-8. Ο Καραμανλης απάντησε για το 12-8, με τον Γιαννικα να μειώνει σε 12-11 και τον Ρεγκουζα με τον Βρουτση να φέρνουν τον αγώνα στο 12-16. Ο Διαμαντόπουλος μείωσε, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σπηλιόπουλο στο 15-19. Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Διαμαντόπουλου οι Porto Mpagaz έτρεξαν 0-9 σερί με τον Σπηλιόπουλο και τον Γιαννικα για να φτάσουν στο 17-28. Ο Μπιρης με τον Τσελια απάντησαν για το 23-28, αλλά ο Σοφιανόπουλος με τον Ρεγκουζα σκόραραν για το 23-32. Ο Μπιτσικας έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους, όμως με τον Ρεγκουζα οι Porto Mpagaz έκλεισαν το ημίχρονο στο 27-34. Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Μπίρη για τα Χώματα, ο Γιαννικας με τον Σπηλιόπουλο σκόραραν για το 29-39. Τα Χώματα με τον Διαμαντοπουλο πλησίασαν σε 34-39, αλλά Βρουτσης και Σπηλιόπουλος σκόραραν για το 34-45. Μάλιστα, ως το τέλος της περιόδου, ο Ρεγκουζας με τον Σπηλιόπουλο έγραψαν το 37-50 για της ομάδα τους. Τα Χώματα μπήκαν δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο, με σερί 10-0 από τον Μπιτσικα, τον Μπίρη και τον Διαμαντόπουλο πλησίασαν στο σουτ, 47-50, με τον Ρεγκουζα και τον Γκουσκο Μ. να απαντούν για το 47-54. Ο Σπηλιόπουλος σκόραρε για το 49-57 λίγο μετά, με τα Χώματα να απαντούν, αλλά τον Γιαννικα να γράφει το 52-61. Τα Χώματα μπόρεσαν απλώς να μειώσουν σε 55-61 στο τέλος, αλλά οι Porto Mpagaz πήραν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Γιαννικας είχε 18 πόντους, 3 ασίστ, ο Σπηλιόπουλος 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ρεγκουζας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τα Χώματα ο Διαμαντόπουλος είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μπιρης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μπίτσικας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα 2 τάπες.

Γ.Α.Σ.Τ. – LA Stripers 61-36

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 61-36 τους LA Stripers για να διατηρήσει τις ελπίδες του για την πρώτη πεντάδα του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους νικητές, που προηγήθηκαν με 15-2 στην αρχή με τον Αδαμαντιδη, τον Χαλδαιο και τον Σακαριδη. Ο Βεντουρης σκόραρε για το 15-4, αλλά με τον Διαμαντόπουλο ο Γ.Α.Σ.Τ. έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-4. Στη 2η περίοδο ο Χαλδαιος σκόραρε για το 21-4 με τον Βεντουρη να απαντά. Ο Αδαμαντιδης με τον Διαμαντόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 27-9, πριν ο Γουσετης σκοράρει για το 27-12. Με τον Μουζουρακη και τον Μιλση ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 35-12 για να κλείσει ο Βεντουρης το ημίχρονο, 35-14. Στην επανάληψη ο Χαλδαίος με τον Αδαμαντιδη σκόραραν για το 39-14, με τον Ιορδανου και τον Καραγιαννη να απαντούν ως το 39-21. Στο 41-21 πήγαμε με τον Αδαμαντιδη, ενώ ο Ιορδάνου σκόραρε για τους LA Stripers για το 42-23, πριν ο Αδαμαντιδης φέρει το ματς στο 48-23 για να κλείσει ο Καραγιαννης το δεκάλεπτο στο 48-25. Στην 4η περίοδο ο Μουζουρακης έγραψε το 50-25, με τον Δρογγιτη και τον Καραγιαννη να σκοράρουν για το 50-29. Ο Χαλδαιος απάντησε, με τον Δρογγιτη και τον Ιορδανου να σκοράρουν για το 55-35. Ο Αδαμαντίδης έφερε τον αγώνα στο 59-35, για να κλείσει το ματς από τον Διαμαντόπουλο στο 61-36 για τον Γ.Α.Σ.Τ..

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χαλδαιος 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μουζουρακης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Διαμαντόπουλος 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μιλσης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Γουσετης είχε 10 πόντους, ο Δρογγιτης 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Ιορδανου 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Στιγκιντριακοί – Victorious 65-74παρ.

Η Victorious κέρδισε τους Στιγκιντριακούς με 65-74 στην παράταση για να πλησιάσει πιο κοντά στην πρώτη δυάδα του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 0-5 για τους νικητές από τον Νικηφόρο και τον Θεοδωρόπουλο, για να απαντήσουν ο Νικολιτς με τον Μαχαιρα, 4-5. Ο Θεοδωρόπουλος έγραψε το 4-8, αλλά Γκογκας και Γράψας απάντησαν για το 10-8. Ο Θεοδωρόπουλος και πάλι σκόραρε για το 10-11 της ομάδας του, με τον Νικηφόρο και τον Γράψα να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 12-13. Στη 2η περίοδο ο Νικηφόρος σκόραρε για το 12-15, πριν ο Γραψας απαντήσει ξανά. Με τον Θεοδωρόπουλο η Victorious έφτασε στο 13-20, ενώ ο Χριστόπουλος με τον Χατζη την έφεραν στο 18-24 λίγο μετά. Νίκολιτς και Γράψας απάντησαν για την ισοφάριση, 24-24 και 26-26, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε δύο ακόμα ισοπαλίες ως το ημίχρονο, στο 28-28 από τον Δημητρίου και στο 30-30 με τον Καραμπατσο, για να κλείσει ο Μαχαίρας το πρώτο μέρος στο 32-30. Στην επανάληψη ο Δημητρίου σκόραρε για το 34-32 για να ισοφαρίσει ο Παγουλάτος για το 34-34. Δημητρίου και Γραψας έφεραν το παιχνίδι στο 38-34, με τον Δημητρίου να σκοράρει και για το 41-36. Ο Χριστόπουλος απάντησε, αλλά ο Μαχαίρας έγραψε το 44-38 για τους Στιγκιντριακούς με τον Γράψα να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 46-41. Στην 4η περίοδο ο Γκοκγας ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους, 49-41, με τον Παγουλατο και τον Σεβαστο να μειώνουν σε 50-49. Ο Δημητρίου κράτησε την ομάδα του μπροστά, 52-49, αλλά με τον Σεβαστό η Victorious ισοφάρισε, για να γράψει ο Παγουλάτος το 52-54. Ο Μαχαιρας έφερε τον αγώνα στο 55-54, ο Χριστόπουλος απάντησε, με τον Γράψα να σκοράρει για το 57-56. Ξανά προβάδισμα για τη Victorious με τον Χριστόπουλο, 57-58, για να έρθει ο Γραψας με 4 συνεχόμενους πόντους για το 61-58. Όμως, η Victorious με τον Θεοδωρόπουλο πλησίασε στον πόντο και με τον Χριστόπουλο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 61-61 για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Χριστόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του και ο Σεβαστός σκόραρε για το 61-68. Ο Γράψας απάντησε, αλλά ο Χριστόπουλος έγραψε το 63-70, με τον Θεοδωρόπουλο να σκοράρει για το 64-72, για να κλείσει ο Χριστόπουλος το ματς στο 65-74.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Σεβαστός 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Παγουλάτος 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Νικηφόρος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γραψας είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Δημητρίου 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκογκας 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαχαιρας 8 πόντους, 4 ασίστ.