Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες οι πρωτοπόροι, μεγάλο ροζ φύλλο για KMC B.C.!

Νίκες οι πρωτοπόροι, μεγάλο ροζ φύλλο για KMC B.C.!

Ο KMC B.C. πέτυχε τη νίκη της 13ης αγωνιστικής στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 72-54 της One Love B.C. για να τη ρίξει στην 4η θέση του ομίλου. Οι Heat B.C. συνεχίζουν το σερί νικών τους (10η συνεχόμενη) επικρατώντας με 54-35 των Chicago Tools. Από κοντά στη μάχη της κορυφής οι Pick ‘n’ Troll μετά το 46-34 απέναντι στους Filoiadelfia 76ers, ενώ στην 3η θέση με μία ήττα περισσότερη βρίσκονται οι Orlando Tragic μετά το 109-73 επί της Δουρούτη.

Heat B.C. – Chicago Tools 54-35

Οι Heat B.C. κέρδισαν τους Chicago Tools με 54-35 για τη 10η συνεχόμενη νίκη τους στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για τους νικητές με τον Γιορνταμηλακη και τον Μιχαλακο, για να απαντήσει ο Νερατζης. Ο Τριανταφυλλος σκόραρε για το 8-8, με τον Νικολάου και τον Μανισαλη να γράφουν το 12-8. Ο Νερατζης απάντησε για το 12-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γιορνταμηλακη στο 16-11. Στη 2η περίοδο οι Chicago Tools μείωσαν σε 16-14 με τον Παρασχο, για να σκοράρουν Μιχαλακος και Χατζησομπανης για το 20-14. Ο Παρασχος με τον Πλεξιδα ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 21-23 για τους Chicago Tools με 1-9 σερί. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Αρβανιτάκη στο 23-23, με τους Heat B.C. να μπαίνουν πολύ δυνατά στην επανάληψη και με 13-0 σερί να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά. Ο Αρβανιτάκης με τον Μιχαλάκο και τον Μιανισαλη σκόραραν ως το 36-23, ενώ ο Γιορνταμηλακης έγραψε το 39-24 λίγο μετά. Το δεκάλεπτο έκλεισε από Πλεξιδα και Μιχαλακο στο 41-26, με τον Μιχαλακο να γράφει το 43-26 στην 4η περίοδο. Ο Παρασχος με τον Νερατζη σκόραραν για το 43-30, ενώ ο Νεράτζης έγραψε και το 44-32 λίγο μετά, με τους Heat B.C. να απαντούν με 7-0 από τον Αρβανιτάκη και τον Χατζησομπανη για το 51-32, ενώ ο Αρβανιτάκης με τον Νερατζη έκλεισαν το ματς στο 54-35.

Για τους νικητές ο Μιχαλακος είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αρβανιτάκης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γιορνταμηλακης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, Για τους Chicago Tools ο Νερατζης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παρασχος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Πλεξιδας 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

One Love B.C. – KMC B.C. 54-72

Ο KMC B.C. κέρδισε την One Love B.C. με 54-72 με το ματς να ξεκινά με 3-0 και 6-3 από τον Λαϊο, για να απαντήσει ο KMC B.C. για το 6-9. Ο Μιχαλαρος έφερε τον αγώνα στο 8-9, ο Μαριολης απάντησε για το 8-11, με την περίοδο να κλείνει στο 9-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο KMC B.C. έφτασε στο 9-17, με την One Love B.C. να απαντά με τον Μιχαλαρο για το 14-17. Ο Χαραλαμπαξης με τον Σπανο έφεραν την ομάδα τους στο 14-24, ενώ μετά το καλάθι του Ροδίτη, ο Σπανος σκόραρε για το 17-30. Ο Νικομανης με τον Ροδιτη έφεραν τον αγώνα στο 21-30, με τον Μαριολη και τον Παλλα να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο 21-35. Στην επανάληψη ο Λεντζης με τον Μαριολη σκόραραν για το 21-41, ολοκληρώνοντας ένα 0-11 σερί για τον KMC B.C., με τον Νικομανη και τον Ροδιτη να απαντούν για το 25-31. Με τον Σπανο και τον Μαριολη ο KMC B.C. έφτασε στο 25-50, ενώ ο Παλλας σκόραρε για το 28-54. Ο Μιχαλαρος έφερε το ματς στο 33-54, με τον Ροδιτη να κλείνει την περίοδο στο 39-56 με buzzer beater. Ο Παλλας μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 39-59, με την One Love B.C. να απαντά με σερί 8-0 από τον Μιχαλαρο, τον Νικομανη και τον Ροδιτη, για το 47-59. Ο Παλλας με τον Σπανό σκόραραν για το 47-67, ενώ ο Λεντζης έγραψε το 49-68 λίγο μετά, με τον KMC B.C. να πηγαίνει στο 51-72 πριν κλείσει την αναμέτρηση ο Μιχαλαρος στο 54-72.

Για τους νικητές ο Σπανος είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μαριολης 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παλλας 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαραλαμπαξης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για την One Love B.C. ο Ροδιτης είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μιχαλαρος 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Νικομανης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – Δουρούτη 109-73

Οι Orlando Tragic κέρδισαν τη Δουρούτη με 109-73 για να μείνουν κοντά στην κορυφή. Το ματς ξεκίνησε με 3-3 και 5-5 από τον Ζησιδη Ο. και τον Μπαγκελα για τη Δουρούτη, για να απαντήσουν οι Orlando Tragic για το 12-5 και το 16-8 με τον Μπελεχάκη, τον Τσουλφα και τον Ματσουκατωφ. Ο Ζησιδης Σ. μείωσε σε 16-12, με τον Μπαγκελα να γράφει το 21-16, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 25-16 από τον Ματσουκατωφ. Στη 2η περίοδο οι Orlando Tragic έφτασαν με τον Αρχοντόπουλο και τον Καλογηρου στο 30-16, με τον Ζησιδη Ο. να μειώνει σε 32-24 και λίγο μετά σε 34-28. Ο Ματσουκατωφ απάντησε για το 40-31. Ο Μαργωνης με τον Αρχοντόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 45-33, με το ημίχρονο να κλείνει από Ζησιδη Ο. και Βλαχιώτη στο 47-37. Στην 3η περίοδο ο Μπελεχάκης με τον Λεγγα έφεραν την ομάδα τους στο 55-39, για να μειώσει ο Ζησιδης Σ. σε 55-43. Με τον Μπελεχάκη και τον Ματσουκατωφ οι Orlando Tragic πήγαν στο 62-46, ενώ ο Τσουλφας με τον Αρχοντόπουλο έγραψαν το 69-48. Ο Μαργωνης σκόραρε για το 73-50, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μπαγκελα στο 75-54. Στην 4η περίοδο ο Τσουλφας με τον Αρχοντοπουλο έγραψαν το 82-55, με τον Ζησιδη Ο. και τον Βλαχιωτη να μειώνουν σε 85-59. Οι Orlando Tragic έφτασαν στο 92-63 με τον Ματσουκατωφ και τον Αρχοντοπουλο, για να απαντήσει η Δουρούτη για το 92-65. Το ματς πήγε στο 109-68 με σερί 12-0 για τους Orlando Tragic από τον Μπελεχάκη, τον Τριανταφυλλίδη και τον Αρχοντόπουλο, για να κλείσε το ματς ο Ζησιδης Σ. στο 109-73.

Για τους νικητές ο Αρχοντόπουλος είχε 25 πόντους, ο Μπελεχάκης 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, με τους δυο τους να έχουν 13/27 τρίποντα, ο Τσουλφας είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Τριανταφυλλίδης 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ματσουκατωφ 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καλογήρου 12 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης Ο. είχε 37 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζησιδης Σ. 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μπαγκελας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Pick ‘n’ Troll – Filoiadelfia 76ers 46-34

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 46-34 τους Filoiadelfia 76ers για να συνεχίσουν να παλεύουν για την κορυφή του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με τον Καραπαναγο και τον Κατσα να σκοράρουν για το 4-0 πριν απαντήσουν οι Filoiadelfia 76ers. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Μουκοβινα και τον Καραπαναγο στο 9-3 για τους Pick ‘n’ Troll, με τον Ψυρρη να γράφει το 11-3 στη 2η περίοδο. Ο Λουγιακης με τον Πριτσιουλη σκόραραν για το 11-10 στη 2η περίοδο με τους Filoiadelfia 76ers να πλησιάζουν στον πόντο, αλλά ο Κατσας με τον Τσοπανακη Γ. έκλεισαν το ημίχρονο στο 16-10. Στην 3η περίοδο ο Παλλας έφερε την ομάδα του στο 16-15, αλλά ο Μουκοβινας με τον Αντωνόπουλο κράτησαν μπροστά τους Pick ‘n’ Troll, 20-15. Με σερί 0-9 οι Filoiadelfia 76ers προσπέρασαν, ο Πριτσιουλης με τον Παλλα σκόραραν ως το 20-24, αλλά ο Τσοπανακης Γ. με τον Μουκοβινα και τον Τσοπανακη Ν. μείωσαν σε 26-27 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Pick ‘n’ Troll μπήκαν με σερί 13-0 και με τον Μουκοβινα και τον Τσοπανακη Ν. κατάφεραν να προηγηθούν με 39-27. Ο Λουγιακης διέκοψε το σερί αλλά ο Τσοπανάκης Γ. με τον Σταυρακα απάντησαν για το 44-29. Με τον Πριτσιουλη οι Filoiadelfia 76ers έφτασαν στο 44-32, για να κλείσει ο αγώνας από τον Αντωνόπουλο και τον Καλτουρουμιδη στο 46-34.

Για τους νικητές ο Μουκοβινας είχε 14 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Τσοπανακης Γ. 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Κατσας 7 πόντους, 16 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Καλτουρουμιδης είχε 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πριτσιουλης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Λουγιακης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.