Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Έπιασαν τους East οι Halia Mavericks!

Έπιασαν τους East οι Halia Mavericks!

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους East με 66-64 με buzzer beater στην παράταση σε εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τους πιάσουν στη βαθμολογία, καθώς και οι δυο ομάδες έχουν πια 7-4 και από έναν μηδενισμό στην προσπάθειά τους για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των πλέι οφς της κατηγορίας.

East – Halia Mavericks 64-66παρ.

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 64-66 τους East με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-1 και 4-3 για τους East από τον Νομικό για να απαντήσει ο Αγγελιδέλης. Με τον Λαμπιρη και τον Καλια οι East έφτασαν στο 10-5 για να σκοράρει ο Νομικος για το 12-5 της ομάδας τους με 8-0 σερί. Ο Κλιμαντηρης Δ. μείωσε σε 12-11 με την περίοδο να κλείνει στο 14-11 για τους East. Στο 2ο δεκάλεπτο οι East έφτασαν στο 19-14 με τον Καμπατακη, για να απαντήσει ο Διακονικολάου για το 21-18. Ο Καμπατακης έφερε τον αγώνα στο 23-18, με τους Halia Mavericks με τον Διακονικολάου να μειώνουν στον πόντο, 23-22. Μετά το καλάθι του Ασπιωτη για το 25-22, ο Συρογιαννης με τον Κλιμαντηρη Δ. ήταν που απάντησαν για το προβάδισμα των Halia Mavericks, 25-26. Ο Λαμπιρης σκόραρε για το 27-26 των East ενώ, μετά την απάντηση του Διακονικολάου, ο Καλιας έφερε την ομάδα του στο 33-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Καλιας έφερε την ομάδα του στο 34-28 και ο Γαστερατος σκόραρε για το 36-30, για να φτάσουν οι East με τον Καλια στο 39-31 λίγο μετά. Ο Συρογιαννης απάντησε, με τους East να πηγαίνουν στο 42-33 και το +9. Με τον Συρογιαννη και τον Κλιμαντηρη οι Halia Mavericks μείωσαν σε 42-40, για να έρθει ο Κοκκινος να γράψει το 45-40 για τους East. Με τον Διακονικολάου οι Halia Mavericks μείωσαν σε 46-44 για να κλείσει η περίοδος στο 47-44 από τον Ασπιωτη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κλιμαντηρης μείωσε στον πόντο, για να απαντήσουν και πάλι οι East για το 52-47 με τον Καλια και τον Νομικο. Ο Διακονικολάου μείωσε τον αγώνα σε 52-50 για να ισοφαρίσει ο Συρογιαννης σε 52-52 με τους East να μπαίνουν και πάλι μπροστά, 55-52 από τον Θεοφίλου. Ο Κλιμαντηρης μείωσε στον πόντο, ο Καμπατακης με τον Καλια απάντησαν για το 58-54, με τους Halia Mavericks να μειώνουν με τον Διακονικολάου να γράφει καλάθι και φάουλ και να προσπερνούν στο 58-59. Ο Νομικός ισοφάρισε, οι Halia Mavericks είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά αστόχησαν σε βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Ασπιωτης σκόραρε για το 61-59, με τον Αγγελωνιτη Π. να απαντά για το 61-62 με τρίποντο. Οι East ξανά μπροστά με τον Ασπιωτη, για να απαντήσει ο Αγγελιδελης για το 63-64 με βολές. Ο Καμπατακης με 1/2 βολές έφερε το ματς στην ισοπαλία, για να σκοράρει buzzer beater ο Διακονικολάου για το 64-66 και τη νίκη των Halia Mavericks!

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κλιμαντηρης 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Συρογιαννης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους East ο Καλιας είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ασπιωτης 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Καμπατακης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Νομικος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.