Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για τους πρωτοπόρους!

Νίκες για τους πρωτοπόρους!

Με νίκη συνέχισαν και στη 12η αγωνιστική του Β ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» οι Pick ‘n’ Troll, επικρατώντας δύσκολα με 53-49 των Lazer, για να παραμείνουν μόνοι πρώτοι. Ακριβώς από κάτω ακολουθούν οι Heat B.C. με τη νίκη τους με 77-51 επί των Filoiadelfia 76ers, ενώ οι Orlando Tragic κατάφεραν να πάρουν οριακό ροζ φύλλο με 63-62 επί του KMC B.C.! Τέλος, σημαντική νίκη και για τους Κένταυρους, 68-46 απέναντι στη Δουρούτη, για να πάνε 2 ήττες πιο ψηλά από την 6η θέση.

Lazer – Pick ‘n’ Troll 49-53

Οι Pick ‘n’ Troll συνέχισαν με νίκη στον όμιλο, παραμένοντας μόνοι πρώτοι, επικρατώντας των Lazer με 49-53. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους Lazer από τον Γιαννόπουλο και τον Παπαδημητράκη, για να απαντήσουν ο Τσοπανακης Ν., ο Χιουτακάκος και ο Φουκος για το 4-11. Στο 7-11 μείωσε ο Γιαννόπουλος, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-12. Στη 2η περίοδο ο Γιαννόπουλος έφερε την ομάδα του ως το 14-15, αλλά ο Χιουτακάκος με τον Καραπαναγο απάντησαν για το 14-22. Ο Κρικελης με τον Αθανασόπουλο μείωσαν σε 20-23, με τον Αντιπαριώτη να φέρνει το ματς στο 24-25 και τον Αθανασόπουλο να γράφει το 26-28 στο ημίχρονο μετά την απάντηση του Τσοπανακη Ν.. Στην 3η περίοδο ο Κρικελης ισοφάρισε τον αγώνα, 28-28, με τον Κατσα να δίνει προβάδισμα στους Pick ‘n’ Troll και τον Χιουτακάκο με τον Μουκοβινα να φτάνουν το σερί της ομάδας τους στο 0-11 για το 28-39. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 31-39 και 33-41 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Ντραγκοτι να γράφει το 36-41 στην 4η περίοδο. Ο Αθανασόπουλος έφερε τον αγώνα στον 4 πόντους, ο Καραπαναγος απάντησε για το 38-45, με τον Μουκοβινα να σκοράρει για το 40-50 της ομάδας του. Ο Κρικελης μείωσε στους 8, με τον Παπαδημητράκη και τον Γιαννόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 46-51, πριν ο Φουκος απαντήσει για το 46-53 χαρίζοντας οριστικά τη νίκη στους Pick ‘n’ Troll.

Για τους νικητές ο Χιουτακακος είχε 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Φουκος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μουκοβινας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καραπαναγος 7 πόντους. Για τους Lazer ο Γιαννόπουλος είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Κένταυροι – Δουρούτη 68-46

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 68-46 τη Δουρούτη, για να πάνε 2 ήττες πιο πάνω από τους Lazer στη μάχη για την 5η θέση. Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους Κένταυρους, 13-0 από τον Τουμαζανη, τον Λουρανδακη, τον Παππα και τον Τσιοτσιο, για να απαντήσουν ο Γιαννικακης με τον Ζησιδη Σ. και τον Ζησιδη Ο. για το 13-9. Ο Μαριτσας με τον Τσιντιρη έφεραν την ομάδα τους στο 17-9 στο τέλος της περιόδου, με τη Δουρούτη να απαντά με τον Βαγιωνακη και τον Ζησιδη Σ. για το 17-13. Ο Τσιοτσιος σκόραρε για το 22-13, με τον Ζησιδη Ο. να μειώνει σε 22-17. Με τον Κορδαλη οι Κένταυροι έφτασαν στο 26-17, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 29-18 με buzzer beater του Μαριτσα. Στην επανάληψη οι Κένταυροι πήγαν στο 32-18, για να απαντήσει ο Ζησιδης Ο., 32-21. Με τον Μαριτσα και τον Ματλα οι νικητές έφτασαν στο 39-25, ενώ ο Μαριτσας σκόραρε για το 43-27. Ο Λουρανδακης σκόραρε για το 45-28, ο Ζησιδης Ο. μείωσε, με τον Τσιοτσιο να κλείνει την 3η περίοδο στο 48-32. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τουμαζανης έφερε την ομάδα του στο 50-32 και ο Σκλαβουνος σκόραρε για το 53-34, πριν ο Ζησιδης Ο. με τον Γιαννικακη απαντήσουν για το 53-38. Σκλαβουνος και Τουμαζανης έγραψαν το 61-38, με τον Δροση να γράφει το 64-38. Ο Ζησιδης Σ. μείωσε σε 64-44, με τον Κανακη να απαντά για το 68-44 και το ματς να κλείνει στο 68-46 από τον Γιαννικάκη.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 16 πόντους, ο Μαριτσας 12 πόντους, ο Τουμαζανης 9 πόντους, 3 ασίστ. Για τη Δουρουτη ο Ζησιδης Ο. είχε 17 πόντους, ο Ζησιδης Σ. 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαννικάκης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – KMC B.C. 63-62

Οι Orlando Tragic κέρδισαν τον KMC B.C. οριακά με 63-62 για να μείνουν στην πρώτη τριάδα της λίγκας ισόβαθμοι με την One Love B.C.. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους νικητές από τον Ριγόπουλο και τον Λεγγα, ενώ μετά την ισοφάριση από τον Λεντζη, ο Ριγόπουλος έφερε την ομάδα του στο 10-4. Ο KMC B.C. ισοφάρισε γρήγορα σε 10-10 με τον Πυργιερη και τον Σανδυλο, ενώ με τον πρώτο έφτασε στο 10-13 με 0-9 σερί. Η περίοδος έκλεισε από τον Αθανασιάδη στο 12-13 με τον KMC B.C. στο 2ο δεκάλεπτο να σκοράρει με τον Μαριολη για το 12-17. Ο Τριανταφυλλίδης μείωσε και οι Orlando Tragic πλησίασαν σε 17-19 και 20-22 λίγο μετά, για να φέρει ο Σανδυλος την ομάδα του στο 20-26. Το ημίχρονο μετά την απάντηση του Ριγόπουλου έκλεισε στο 24-28 από τον Λεντζη, ενώ ο Λέγγας σκόραρε για το 27-28 στις αρχές της 3ης περιόδου. Ο KMC B.C. με τον Δουκα και τον Σανδυλο απάντησε για το 27-33 και το 30-36, αλλά ο Μπελεχάκης με τον Λεγγα μείωσαν σε 35-37. Ο Δουκας έφερε τον KMC B.C. στο 35-41, ο Αθανασιάδης με τον Λεγγα μείωσαν στον πόντο, 40-41, για να κλείσει η περίοδος στο 40-42. Στην 4η περίοδο με τον Ριγοπουλο οι Orlando Tragic προσπέρασαν με 43-42, ενώ ο Μπελεχάκης με τον Καλογηρου τους έφεραν στο 47-44. Ο Σανδυλος ισοφάρισε, με τον Μπελεχακη να σκοράρει για το 51-47. Με τον Καλογηρου και τον Λεγγα οι Orlando Tragic έφτασαν στο 56-49 λίγο μετά, αλλά ο KMC B.C. γρήγορα έφερε το ματς στα ίσα, ένα σερί 2-9 από τον Σπανό έγραψε το 58-58. Ο Ριγόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του, ο Μαριολης απάντησε για το 60-60, για να απαντήσουν με βολές οι Orlando Tragic για το 63-60. Ο KMC B.C. πλησίασε από τη γραμμή σε 63-62, αλλά οι Orlando Tragic κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Ριγόπουλος είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Λεγγας 15 πόντους, 3 ασίστ, ο Μπελεχακης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τον KMC B.C. ο Σπανος είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σανδυλος 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πυργιερης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Δουκας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μαριολης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Heat B.C. – Filoiadelfia 76ers 77-51

Οι Heat B.C. κέρδισαν τους Filoiadelfia 76ers με 77-51 για να μείνουν μόνοι 2οι στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές, για να απαντήσουν οι Filoiadelfia 76ers για το 6-5. Οι Heat B.C. έφτασαν στο 12-5, αλλά οι Filoiadelfia 76ers είχαν και πάλι απάντηση, 12-13 με 0-8 σερί. Με 7-0 δικό τους οι Heat B.C. ξέφυγαν με 19-13, με τους Filoiadelfia 76ers να μειώνουν στους 4 πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 24-15 για τους νικητές. Στη 2η περίοδο οι Heat B.C. ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 29-15, με τους Filoiadelfia 76ers να σκοράρουν για το 29-17, πριν οι Heat B.C. απαντήσουν για το 33-17. Μετά το 36-22, η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους, 43-22, για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-24. Στην επανάληψη μετά το 47-24 των Heat B.C. οι Filoiadelfia 76ers απάντησαν για το 48-29. Το ματς πήγε στο 51-34 για να απαντήσουν οι Heat B.C. για το 54-34 και να κλείσει η 3η περίοδος στο 56-36. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Heat B.C. προηγήθηκαν με 63-38, για να απαντήσουν οι Filoiadelfia 76ers για το 64-43. Το ματς πήγε στο 68-45 και το 71-47, οι Filoiadelfia 76ers σκόραραν για το 71-49, με τους Filoiadelfia 76ers να πηγαίνουν στο 77-49 λίγο πριν το τέλος.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)