Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζει η Τιρινίνι, μεγάλη νίκη για Zeppelin!

Συνεχίζει η Τιρινίνι, μεγάλη νίκη για Zeppelin!

Η Τιρινίνι κέρδισε με 57-51 τους Rocks B.C. για να φτάσει στο 15-0 στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και τη 16η αγωνιστική, ενώ βρίσκεται στο 21-0 φέτος στο πρωτάθλημα. Οι Zeppelin ανάγκασαν τους Red Hot Chili Hoopers να χάσουν τους πρώτους τους βαθμούς στον όμιλο, ρίχνοντάς τους στο 12-1 μετά το 58-52 με το οποίο τους κέρδισαν. Παράλληλα, οι ίδιοι έφτασαν στο 9-6 και βρίσκονται πια 2 ήττες πιο ψηλά από τους Rocks B.C. (6-8), με τις δύο ομάδες πάντως να έχουν και έναν μεταξύ τους αγώνα μπροστά τους.

Τιρινίνι – Rocks B.C. 57-51

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Rocks B.C. με 57-51 για να πάει στο 15-0 στον όμιλο και να παραμείνει αήττητη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-7 για τους Rocks B.C. από τον Χατζάκη, τον Καμαριωτάκη και τον Μιχαλακη, για να απαντήσει ο Αντωνόπουλος για το 9-7 της ομάδας του. Χατζάκης και Γιαμαίος έφεραν τον αγώνα στο 11-10 με τον Παπαδάκη και τον Καμαριωτάκη να σκοράρουν για το 11-15 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πουλάκος μείωσε σε 14-15 με τον Γκιουλφέση να φέρνει τον αγώνα στο 14-17. Ο Λεγάκης με τον Τζαβάρα έβαλαν μπροστά την Τιρινίνι, 18-17, για να απαντήσουν και πάλι Γκιουλφεσης και Χατζάκης για το 18-22. Ο Παπαδάκης έφερε τον αγώνα στο 20-24 με τον Γιαμαίο και τον Ευθυμίου να τρέχουν ένα 7-0 για το 27-24, πριν κλείσει ο Παπαδακης το ημίχρονο στο 27-26. Στην επανάληψη ο Χτζακης έγραψε το 27-28. Ο Γιαμαίος με τον Κοτσαμπά απάντησαν για το 37-30 της Τιρινίνι με 0-8 σερί, για να μειώσει ο Γκιουλφέσης. Ο Τζαβαρας έφερε τον αγώνα στο 40-33, με τον Καμαριωτάκη να σκοράρει για το 40-37 με τρίποντο και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-37 από τον Κοτσαμπά. Ο Καμαριωτάκης με ένα ακόμα τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 42-41 για να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο Ευθυμίου και Πουλάκος, 48-41. Μετά το 48-43 από τον Καμαριωτάκη ο Πουλάκος με τον Σταματέρη σκόραραν για το 53-43 της Τιρινίνι. Ο Χατζάκης έφερε τον αγώνα στο 53-48 με τον Γιαμαίο και τον Σταματέρη να σκοράρουν στο τέλος για το 57-48 από τη γραμμή των βολών.

Για τους νικητές ο Γιαμαίος είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πουλακος 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κοτσαμπας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Rocks B.C. ο Καμαριωτάκης είχε 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Χατζάκης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκιουλφέσης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Red Hot Chili Hoopers – Zeppelin 52-58

Οι Zeppelin κέρδισαν με 52-58 τους Red Hot Chili Hoopers για να ξεφύγουν 2 ήττες πιο ψηλά από τους Rocks B.C., ρίχνοντας τους Red Hot Chili Hoopers στο 12-1 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 για τους νικητές από τον Λιαπη και τον Τσαντζαλή, για να απαντήσει ο Μαμαλης. Ο Μιχος έφερε τον αγώνα στο 3-10, για να απαντήσουν Στολης και Φραγκογιάννης για το 9-11 και να ισοφαρίσει ο Πουμπουρίδης για τους Red Hot Chili Hoopers σε 11-11. Ο Λειβαδιτης έβαλε μπροστά την ομάδα του με τον Λιαπη να κλείνει στο 13-13 το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Λειβαδιτη ο Τσοκος με τον Παπαδάτο σκόραραν για το 15-18. Ο Φραγκογιάννης ισοφάρισε με τον Στολη να τον μιμείται μετά το καλάθι του Θωμα για το 20-20. Ο Μιχος έβαλε μπροστά τους Zeppelin που με τον Λιαπη έφτασαν στο 24-28 λίγο μετά. Ο Λειβαδιτης μείωσε στον πόντο, αλλά ο Τσοκος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 27-31. Ξανά στον πόντο από τον Φραγκογιάννη, νέα απάντηση του Τσοκου για το 30-34 των Zeppelin. Όμως, με Μαμαλη και Στολη οι Red Hot Chili Hoopers έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-35. Στην επανάληψη ο Παπαδάτος έφερε την ομάδα του στο 34-38, για να απαντήσουν με 5-0 οι Red Hot Chili Hoopers και να προσπεράσουν με τον Γεωργόπουλο στο 39-38. Ο Παπαδάτος έφερε τους Zeppelin στο 39-42, με τον Λειβαδιτη να ισοφαρίζει και πάλι, για να κλείσει η περίοδος στο 43-43. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσοκος έφερε την ομάδα του στο 43-47 για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers με τον Πουμπουριδη για να ισοφαρίσουν σε 47-47. Ο Λιαπης με τον Παπαδατο ήταν που έγραψαν το 48-52 για τους Zeppelin, ενώ μετά την απάντηση του Πουμπουρίδη ο Μιχος έγραψε το 50-54. Οι Red Hot Chili Hoopers πλησίασαν σε 52-54 με τους Zeppelin να απαντούν για το 52-58 για να πάρουν την πολύτιμη νίκη.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 17 πόντους, ο Μιχος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Λιαπης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Τσοκος 9 πόντους. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Λειβαδιτης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Στολης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Φραγκογιαννης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.