Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι οι Στιγκιντριακοί, 2οι οι Ρούκουνες

Αήττητοι οι Στιγκιντριακοί, 2οι οι Ρούκουνες

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν στην παράταση με 60-56 τους Raptors για την 6η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάνε στο 5-0 στο γκρουπ. Νίκη για το 5-1 για τους Ρούκουνες, που επικράτησαν με 50-46 κόντρα στα Χώματα. Ροζ φύλλο και για τους Porto Mpagaz με το 66-49 απέναντι στους LA Stripers, ενώ οι Nikea Lions νίκησαν με 52-35 τον Γ.Α.Σ.Τ. και η Victorious επικράτησε με 67-53 του Ερμή.

Ερμής – Victorious 53-67

Η Victorious κέρδισε με 53-67 τον Ερμή, που μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 8-2 με τον Μελά και τον Ζαπατινα. Ο Χρυσανθακόπουλος με τον Καρδαρα απάντησαν για το 10-9, με τον Χριστόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χρυσανθακόπουλο στο 12-15. Ο Νικηφόρος έφερε το ματς στο 12-18, με τον Χριστόπουλο να γράφει το 14-24 λίγο μετά. Ο Μελάς απάντησε, ο Ζαπατινας έγραψε το 18-26, με τον Χριστόπουλο και τον Μελά να κλείνουν το ημίχρονο στο 22-34. Στην επανάληψη ο Θεοδωρόπουλος σκόραρε για το 24-36 με τον Μελά να κρατά την ομάδα του κοντά. Ο Θεοδωρόπουλος ήταν που έφερε τη Victorious στο 27-42, με τον Σφακιανάκη να μειώνει, πριν ο Κωτουλας γράψει το 32-50. Ο Μελας με τον Κουμουτσακο απάντησαν, 36-50, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Καρδαρα και Κωτουλα στο 37-55. Στην 4η περίοδο ο Χριστόπουλος έφερε το ματς στο 39-59, με τον Μελά να απαντά, 43-59 και 46-61, ενώ ο Οικονόμου έγραψε το 49-63 λίγο μετά. Ο Νικηφόρος με τον Χριστόπουλο κράτησαν την ομάδα τους μακριά, 49-67, με το ματς να κλείνει από τον Μελά στο 53-67.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ με 9/12, ο Θεοδωρόπουλος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κωτουλας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Νικηφορος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τον Ερμή ο Μελάς είχε 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζαπατίνας 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σφακιανάκης 10 πόντους, 5 ασίστ.

Raptors – Στιγκιντριακοί 56-60παρ.

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 56-60 τους Raptors στην παράταση για να κρατήσουν το αήττητό τους στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε από τον Καζα με 4-0 για τους Raptors, για να απαντήσουν ο Δημητρίου με τον Διαμαντόπουλο για το 4-6. Ο Γράψας έφερε την ομάδα του στο 6-11, με τον Γρανισιώτη Ν. να μειώνει σε 10-13, πριν ο Γράψας με τον Μπετσιο κλείσουν το δεκάλεπτο στο 12-17. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος με τον Μαχαίρα σκόραραν για το 12-21, με τον Γιωτάκη να απαντά και τον Χαριτόπουλο με τον Φελεμεγκα να μειώνουν σε 20-23, πριν ο Νικολιτς κλείσει το ημίχρονο στο 20-25 για την ομάδα του. Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος έγραψε το 20-27 με τον Γρανισιώτη Ν. να μειώνει σε 24-27. Ο Μπετσιος έφερε την ομάδα του στο 24-31, με τον Καζα και τον Σπανο να απαντούν για το 32-33 λίγο μετά. Ο Νίκολιτς με τον Δημητρίου κράτησαν τους Στιγκιντριακούς μπροστά, 34-39, παρά τις προσπάθειες του Γιωτάκη (34-35) για να κλείσει η περίοδος από τον Φελεμέγκα στο 37-39. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαριτόπουλος σκόραρε για το 39-41 για να απαντήσει ο Μαχαίρας για το 39-45. Ο Νίκολιτς έγραψε το 41-47, ο Παπαδόπουλος το 42-49, με τον Καζα, τον Γρανισιώτη Γ. και τον Γρανισιώτη Ν. να ισοφαρίζουν τον αγώνα σε 49-49. Ο Χαριτόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του, 52-50, ο Δερματινος σκόραρε για το 54-51, αλλά ο Μπετσιος ήταν που απάντησε για το 54-54 για να στείλει το ματς στην παράταση, όπου οι Στιγκιντριακοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη για να συνεχίσουν αήττητοι.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μπετσιος 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Νικολιτς 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μαχαίρας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Raptors ο Γρανισιωτης Ν. είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καζας 11 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χαριτόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Φελεμεγκας 7 πόντους, 3 κλεψίματα.

Χώματα – Ρούκουνες 46-50

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τα Χώματα με 46-50 με το ματς να ξεκινά με καλάθι του Μπίρη, για να απαντήσουν για το 4-9 ο Μαλλης με τον Κατσαρογιαννη. Ο Μπίρης με τον Μπιτσικα σκόραραν για το 8-9, με τους Ρούκουνες να ξεφεύγουν με τον Μαρκακη και τον Αντωνατο σε 11-18 για να κλείσει ο Σπανος την περίοδο στο 13-18. Στο 2ο δεκάλεπτο Μπιρης με τον Τσελια μείωσαν σε 16-20 και 21-22, για να κλείσει ο Μπίρης το ημίχρονο στο 23-23. Στην επανάληψη ο Μάλλης με τον Κοβατσο σκόραραν για το 25-30, με τον Καραμητσο να απαντά και το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 29-34 από τον Αραπο. Στην 4η περίοδο τα Χώματα πήραν το προβάδισμα, με τον Τσελια και τον Μπίρη ισοφάρισαν σε 34-34 για να γράψει ο Καραμανλής το 40-36. Ο Κατσαρογιαννης ισοφάρισε σε 41-41, ο Γιαννιτσιώτης σκόραρε για το 41-44 της ομάδας του, με τον Μάλλη να φέρνει τους Ρούκουνες στο 41-46. Ο Καραμητσος μείωσε σε 45-46, αλλά ο Κοβατσος απάντησε για να πάρουν οι Ρούκουνες τη νίκη με 46-50.

Για τους νικητές ο Μάλλης είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Κατσαρογιαννης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κοβατσος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Μπιρης είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τσέλιας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ.

LA Stripers – Porto Mpagaz 49-66

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 49-66 τους LA Stripers με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους νικητές από τον Γκραβα και τον Βρουτση για να απαντήσουν ο Γαλιατσος με τον Ιορδάνου για το 7-6. Ο Βρουτσης με τον Παπαδόπουλο και τον Σοφιανόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 7-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ιορδάνου στο 10-16. Στη 2η περίοδο, μετά το 15-23 από τον Γιαννικα, ο Γαλιατσος μείωσε σε 17-23. Ο Βρουτσης με τον Γκουσκο Μ. έγραψαν το 20-29, με τον Γαλιατσο και τον Καπιρη να απαντούν για το 27-29 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βρουτσης με τον Γκραβα έγραψαν το 27-33, με τον Γουσετη να απαντά. Ο Βρουτσης απάντησε για ένα σερί 2-8 των Porto Mpagaz που τους έφερε ως το 32-41. Μετά την απάντηση του Γαλιάτσου οι Porto Mpagaz έκλεισαν την περίοδο στο 37-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκουσκος Δ. με τον Σοφιανόπουλο και τον Γκράβα έφεραν τον αγώνα στο 37-56 με τον Ιορδάνου και τον Γαλιατσο να μειώνουν σε 42-56. Ο Γιαννικας με τον Γκραβα έφεραν το ματς στο 42-60, με τον Γιαννικα να σκοράρει για το 46-66 και το ματ σαν κλείνει από τον Αχιλλια στο 49-66.

Για τους νικητές ο Βρουτσης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γκραβας 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σοφιανόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννικας 9 πόντους. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ιορδάνου 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Nikea Lions 35-52

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 35-52 τον Γ.Α.Σ.Τ. με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές πριν απαντήσει ο Γ.Α.Σ.Τ. για το 4-5 και το 8-8. Οι Nikea Lions πήγαν στο 8-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-15. Ο Γ.Α.Σ.Τ. πλησίασε σε 13-15 και 15-16 στη 2η περίοδο για να ισοφαρίσει λίγο μετά, 18-18, και να προσπεράσει στο 20-18. Με ένα 0-4 οι Nikea Lions έκλεισαν το ημίχρονο στο 20-22, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά για το 24-22 στην επανάληψη. Οι Nikea Lions σκόραραν για το 24-25, ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε για το 26-25, με το ματς να πηγαίνει στο 27-27 πριν ένα 0-9 από τους Nikea Lions τους φέρει στο 27-34 στο τέλος της 3ης περιόδου και το 27-36 λίγο μετά. Ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε για το 30-36, με τους Nikea Lions να τρέχουν σερί 0-10 ως το 30-46, για να πάνε στο 32-51 στη συνέχεια, με τον αγώνα να κλείνει στο 35-52.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Λαππας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καζαζης 9 πόντους, 5 ασίστ, ο Αλειφερης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Διαμαντόπουλος είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Αδαμαντιδης είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μιλσης 7 πόντους.