Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κοντά στην πρωτιά η Τιρινίνι, ελπίζει ο Ρεμπελιακός

Κοντά στην πρωτιά η Τιρινίνι, ελπίζει ο Ρεμπελιακός

Η Τιρινίνι κέρδισε με 69-52 τους Red Hot Chili Hoopers για τη 18η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσει στο 16-1 και να βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή. Ο Ρεμπελιακός επικράτησε με 64-60 της Dirtus Bologna για να συνεχίσει να ελπίζει για τη 2η θέση, ενώ οι Zeppelin κέρδισαν με 59-55 τους Rocks B.C. και σφράγισαν την πεντάδα του ομίλου.

Zeppelin – Rocks B.C. 59-55

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Rocks B.C. με 59-55 για να φτάσουν στο 11-6 στον όμιλο, να σφραγίσουν θέση στην πρώτη πεντάδα και να περιμένουν το παιχνίδι τους με την Dirtus Bologna για το ποιος από τους δύο θα βγει 4ος και ποιος 5ος. Οι Rocks B.C. έπεσαν στο 8-9 και θέλουν νίκη στο τελευταίο τους ματς ή ήττα με λιγότερους από 11 πόντους (ή ήττα των Athens Supergrungers από την Dirtus Bologna) για να τερματίσουν στην 6η θέση και να πάρουν την πρόκριση στα μπαράζ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για τους Zeppelin από τον Αντωνίου και τον Μιχο, για να απαντήσουν οι Rocks B.C. με τον Μποτοζη για το 5-7. Οι Zeppelin σκόραραν με Κουτσο και Παπαδάτο για να προσπεράσουν με 9-7, πριν ισοφαρίσει ο Καμαριωτάκης. Ο Αντωνίου και ο Τσαντζαλής έφεραν την ομάδα τους στο 18-9, για να μειώσει ο Καμαριωτάκης, πριν κλείσει ο Παραρας το δεκάλεπτο στο 20-13. Στη 2η περίοδο ο Καμαριωτάκης έγραψε το 20-15, με τον Παραρα και τον Μποτοζη να ισοφαρίζουν σε 22-22. Ο Λιαπης έβαλε την ομάδα του μπροστά, ο Παπαδάτος έγραψε το 29-24, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χατζάκη για το 29-26. Στην επανάληψη ο Μποτοζης ισοφάρισε τον αγώνα σε 29-29 και ξανά σε 32-32 μετά το καλάθι του Τσαντζαλή. Ο Παπαδάτος έγραψε το 35-32, οι Rocks B.C. ισοφάρισαν και πάλι, με τον Παπαδάτο και τον Τσαντζαλή να γράφουν το 41-35. Ο Λιάπης έφερε τον αγώνα στο 43-37 μετά τις βολές του Παραρα, για να μειώσουν Μποτοζης και Καμαριωτάκης για το 45-43. Ο δεύτερος ισοφάρισε τον αγώνα και ο πρώτος σκόραρε για το 45-47 των Rocks B.C., αλλά η 3η περίοδος έκλεισε στο 48-47 από τον Αντωνίου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παραρας έφερε τους Rocks B.C. στο 48-50, με τον Παπαδάτο να ισοφαρίζει. Ο Χατζάκης έγραψε το 50-52, με τον Λιαπη να ισοφαρίζει σε 52-52. Ο Μποτοζης από μακριά έγραψε το 52-55 για τους Rocks B.C., με τον Αντωνίου να μειώνει σε 54-55 και τους Zeppelin να προσπερνούν στο 56-55. Ο Τσαντζαλής με 1/2 βολές έφερε τον αγώνα στο 57-55, για να έχουν οι Rocks B.C. 0/2 βολές στη συνέχεια και να γράψει 2/2 ο Αντωνίου για το 59-55 και τη νίκη των Zeppelin.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αντωνίου 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λιαπης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Rocks B.C. ο Μποτοζης είχε 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Παραράς 11 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Red Hot Chili Hoopers 69-52

Η Τιρινίνι κέρδισε με 69-52 τους Red Hot Chili Hoopers για να φτάσει στο 16-1 στον όμιλο και να θέλει νίκη ή ήττα μέχρι 16 πόντους στο τελευταίο της παιχνίδι ή ήττα των Red Hot Chili Hoopers στο ματς τους με τον Ρεμπελιακό για να βγει πρώτη. Οι Red Hot Chili Hoopers έπεσαν στο 14-2 και πρέπει να κερδίσουν τον Ρεμπελιακό για να τερματίσουν 2οι, ή να χάσουν κρατώντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα και να κερδίσουν το τελευταίο τους ματς με την Τιρινίνι, ειδάλλως τερματίζουν 3οι.

Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για την Τιρινίνι από τον Κοτσαμπά, για να απαντήσουν ο Φραγκογιάννης με τον Ζυγουμη για το 5-6. Ο Γιαμαίος έφερε τον αγώνα στο 8-6, ο Σακλαρίδης ήταν που σκόραρε για το 8-9, με τον Γιαμαίο και τον Κοτσαμπά να φέρνουν την Τιρινίνι στο 14-10 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πουλάκος με τον Τζαβάρα και τον Γαλανόπουλο σκόραραν για το 21-10 της ομάδας τους, για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers. Ο Ζυγουμης έφερε τον αγώνα στο 22-16, με τον Κοτσαμπά να σκοράρει, πριν ο Γεωργόπουλος με τον Κωστόπουλο μειώσουν σε 25-20. Ο Γιαμαίος έφερε το ματς στο 28-20, με τον Κοτσαμπά να γράφει το 30-21, για να κλείσει ο Φραγκογιάννης το ημίχρονο στο 30-23. Στην επανάληψη ο Γιαμαίος με τον Τζαβάρα έγραψαν το 34-23. Ο Σακλαρίδης απάντησε, αλλά ο Λεγάκης ήταν που σκόραρε για το 38-26 και το 40-28. Ο Ζυγούμης μείωσε στους 10, ο Πουλάκος απάντησε, με τον Φραγκογιάννη να φέρνει τον αγώνα στο 42-32. Ο Κοτσαμπάς με τον Αντωνόπουλο σκόραραν για το 47-34, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ζυγούμη στο 47-36. Στην 4η περίοδο ο Σακλαρίδης σκόραρε για το 47-39, με τον Γιαμαίο να απαντά. Ο Λεγάκης με τον Αντωνόπουλο και τον Γαλανόπουλο έφεραν το ματς στο 55-39, για να απαντήσουν ο Σακλαρίδης με τον Κωστόπουλο για το 55-43. Ο Πουλακος με τον Κοτσαμπά και τον Γιαμαίο σκόραραν για το 67-45 με σερί 9-0, για να το διακόψει ο Στολης, 67-47. Ο Φραγκογιάννης μείωσε σε 67-50, ενώ ο Στόλης στο τέλος έφερε το ματς στο 69-52.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 τάπες, ο Λεγάκης 16 πόντους, ο Πουλάκος 11 πόντους, ο Γιαμαίος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Σακλαρίδης είχε 15 πόντους, ο Ζυγουμης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 10 πόντους, ο Φραγκογιάννης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ρεμπελιακός – Dirtus Bologna 64-60

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε την Dirtus Bologna με 64-60 για να φτάσει στο 14-3 και να θέλει νίκη επί των Red Hot Chili Hoopers με 11 πόντους για να τερματίσει 2ος στον όμιλο, ή απλή νίκη και ήττα στο τελευταίο δικό τους παιχνίδι. Η Dirtus Bologna έπεσε στο 10-6 και θέλει νίκη επί των Zeppelin για να βγει 4η στον όμιλο, ό,τι κι αν κάνει στο άλλο της παιχνίδι.

Το ματς ξεκίνησε με 5-0 από τον Πλεξουσάκη για να γράψει ο Σαρρής το 7-2. Ο Γκαντατσιος μείωσε, με τον Κατιάκο και τον Σαρρή να φέρνουν τον αγώνα στο 13-4 για τον Ρεμπελιακό. Ο Κατιάκος έγραψε το 16-6 για να απαντήσει ο Παπουτσης για το 16-10. Στους 8 από τον Κατιάκο, με τον Γκαντατσιο και τον Παπουτση να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-16. Στη 2η περίοδο ο Ηλιάκης έφερε την ομάδα του στο 20-16, με την Dirtus Bologna να απαντά με 0-10 σερί από τον Μαθιουδάκη, τον Σταθούση και τον Πια για να προσπεράσει στο 20-26. Ο Παπουτσής έφερε την ομάδα του στο 21-31, με τον Ηλιάκη να απαντά, αλλά τον Χαλκιά να κλείνει το ημίχρονο στο 24-34. Στην επανάληψη ο Μαθιουδάκης έφερε τον αγώνα στο 24-36 για το +12 της Dirtus Bologna, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με δικό του σερί 10-0 από τον Κατιάκο, τον Πλεξουσάκη, τον Παπασωτηρίου και τον Ηλιάκη για το 34-36. Ο Καράς ισοφάρισε τον αγώνα στο 37-37, με τον Κατιάκο να δίνει προβάδισμα στον Ρεμπελιακό. Ο Γκαντατσιος απάντησε για το 39-40, με τον Κατιάκο να απαντά και πάλι πριν κλείσει ο Μαθιουδάκης το δεκάλεπτο στο 41-42. Στην 4η περίοδο ο Μαθιουδάκης σκόραρε για το 41-44, αλλά ο Τουλικάρογλου ισοφάρισε σε 44-44. Με τον Μαθιουδάκη και τον Κεντικελενη η Dirtus Bologna πήγε στο 44-48, για να μειώσει ο Κατιάκος. Παπουτσής και Μαθιουδάκης σκόραραν για το 46-54 της ομάδας τους, αλλά ο Ηλιάκης με τον Κατιάκο απάντησαν για το 50-54. Ο Κατιάκος με τον Πλεξουσάκη μείωσαν σε 54-56, με τον Γκαντατσιο να απαντά και τον Μαθιουδάκη να γράφει 1/2 βολές για το 56-59 μετά τον Κατιάκο. Ο Κατιάκος με τον Ηλιάκη βοήθησαν τον Ρεμπελιακό να προσπεράσει με 61-59, ο Μαϊνας είχε 1/2 βολές για το 61-60, για να κλείσουν τον αγώνα Πλεξουσάκης και Ηλιάκης στο 64-60 για τον Ρεμπελιακό.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 24 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιάκης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Παπουτσης είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαθιουδάκης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γκαντατσιος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες.