Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μια αγωνιστική ολόκληρη στο σουτ!

Μια αγωνιστική ολόκληρη στο σουτ!

Με 3 πόντους διαφορά κρίθηκαν και τα τέσσερα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής του Β ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με το ενδιαφέρον στον αμφίρροπο όμιλο να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο! Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 51-48 με buzzer-beater τους Porto Mpagaz για να παραμείνουν 1οι, ενώ οι Στιγκιντριακοί ακολουθούν (με ίδιο αριθμό ηττών) μετά το 67-64 στην παράταση κόντρα στους Nikea Lions. Οι Raptors πέτυχαν μεγάλη νίκη απέναντι στα Χώματα με 66-63 με ολική ανατροπή, με τη Victorious να επικρατεί με 60-57 των L.A. Stripers για να φτάσει στις 6 νίκες αντέχοντας στην αντεπίθεση των L.A. Stripers στο τέλος.

Στιγκιντριακοί – Nikea Lions 67-64

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Nikea Lions με 67-64 με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους Nikea Lions από τον Αλειφέρη και τον Τολια. Ο Γραψας απάντησε για το 6-8, με τον Παπαδόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 8-10 και το 10-12. Ο Κυριαζιδης σκόραρε για το 10-14 με τον Κιτσο να γράφει το 12-16 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Παλλης έφερε τους Nikea Lions στο 14-19 με τον Δημητρίου να απαντά πριν οι Nikea Lions πάρουν 9 πόντους διαφορά, 16-25, με τον Κυριαζιδη και τον Παλλη, για να ανεβάσει λίγο αργότερα τη διαφορά στους 10 πόντους ο Παλλης, 18-28. Ο Γκογκας μείωσε και με τον Μαχαιρα έφεραν το ματς στο 26-30, ενώ ο Δημητρίου έγραψε το 28-32 με το ημίχρονο να τελειώνει από τον Τολια στο 28-34. Στην 3η περίοδο ο Παλλης έστειλε την ομάδα του στο +8 δύο φορές, ο Γράψας απάντησε, ενώ ο Ξανθάκης με τον Τολια λίγο μετά σκόραραν για το 35-45 των Nikea Lions. Ο Γραψας με τον Μαχαίρα μείωσαν για να πλησιάσουν οι Στιγκιντριακοί ως το 44-45 με 9-0 σερί, πριν ο Σιαννας κλείσει το δεκάλεπτο στο 44-50. Στην 4η περίοδο Γράψας και Δημητρίου σκόραραν για το 49-51, ο Ξανθάκης απάντησε και με τον Κιτσο έγραψαν το 51-55. Ο Γκογκας ισοφάρισε τον αγώνα, 55-55, ο Κυριαζιδης έφερε το ματς στο 55-57 με τους Στιγκιντριακούς να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί, με τον Γκογκα πήραν προβάδισμα με 59-57 και 62-59, για να έρθει ο Κυριαζίδης να μειώσει στον πόντο. Ο Μαχαίρας έγραψε το 65-61, ο Κυριαζίδης ξανά σκόραρε για το 65-64 αλλά οι Στιγκιντριακοί κατάφεραν με βολές να πάνε στο 67-64 και να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γαβρίδης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαχαιρας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γκογκας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γραψας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Nikea Lions ο Κυριαζιδης είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παλλης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τολιας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αλειφερης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Raptors – Χώματα 66-63

Οι Raptors κέρδισαν τα Χώματα με 66-63 με ολική ανατροπή στην 4η περίοδο, για την 5η τους νίκη στον όμιλο! Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τα Χώματα, που προηγήθηκαν με 7-10 και 10-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να μειώσουν οι Raptors ως το 19-20 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Χώματα πήραν και πάλι τον έλεγχο, έφτασαν στο 23-31, ενώ μετά το 30-35 στο 16ο λεπτό, το ημίχρονο έκλεισε στο 32-41 για τα Χώματα. Στην 4η περίοδο η κατάσταση δεν φάνηκε να αλλάζει, τα Χώματα προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές, 37-49 και 40-51, για να κλείσει η περίοδος στο 48-57. Οι Raptors μπήκαν πολύ δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα τρομερό σερί 13-0 για να ανατρέψουν την κατάσταση και να προσπεράσουν, 61-57 στο 36ο λεπτό, και να καταφέρουν τελικά να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 66-63!

Για τους νικητές ο Χαριτόπουλος είχε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γρανισιώτης Ν. 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παυλόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γιωτάκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Μπίρης είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Διαμαντόπουλος 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Καραμανλής 12 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Porto Mpagaz – Ρούκουνες 48-51

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 48-51 τους Porto Mpagaz με buzzer beater του Κατσαρογιαννη! Το ματς ξεκίνησε με 2-4 για τους νικητές από τον Κατσαρογιαννη, για να απαντήσουν ο Σοφιανόπουλος, ο Βρουτσης και ο Γκουσκος Μ. για το 11-5 της ομάδας τους. Οι Porto Mpagaz έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-5 με τον Βρουτση να φέρνει το ματς στο 15-5 στη 2η περίοδο. Ο Μαρκακης με τον Μπαο απάντησαν για το 17-8 με το ματς να πηγαίνει στο 19-8 πριν ο Μπαος φέρει την ομάδα του στο 21-14. Ο Βρουτσης απάντησε και ο Παπαδόπουλος με τον Γκραβα σκόραραν για το 27-16 των Porto Mpagaz. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Χριστόπουλο στο 27-18 με τον Βρουτση και τον Τουρικη να φέρνουν τους Porto Mpagaz στο 31-18 στην 3η περίοδο. Ο Τουρικης σκόραρε και για το 33-20, με τον Μπαο να απαντά για το 33-23 και τον Αντωνατο να μειώνει στους 6, 33-27. Ο Βρουτσης σκόραρε για το 37-27, ο Μαρκακης με τον Χριστόπουλο απάντησαν για το 37-32, με τον Γκραβα να κλείνει την 3η περίοδο στο 39-32 για τους Porto Mpagaz. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες μπήκαν δυνατά και με τον Κατσαρογιαννη και τον Αντωνατο πλησίασαν σε 39-37. Ο Γκραβας κράτησε την ομάδα του μπροστά, 41-37, αλλά ο Κατσαρογιαννης με τον Μπαο έφεραν τους Ρούκουνες στο 41-42 για το προσπέρασμα. Με τον Βρουτση και τον Τουρικη οι Porto Mpagaz πήραν ξανά κεφάλι, 46-42, για να απαντήσουν ο Χριστόπουλος με τον Κατσαρογιαννη, 46-47. Ξανά μπροστά με τον Γκραβα οι Porto Mpagaz, 48-47, για να ισοφαρίσει ο Μπαος, 48-48 και να έρθει με buzzer beater τρίποντο ο Κατσαρογιαννης να δώσει στην ομάδα του τη νίκη, 48-51!

Για τους νικητές ο Κατσαρογιαννης είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπαος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Porto Mpagaz ο Βρουτσης είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γκραβας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σοφιανόπουλος 8 πόντους, ο Τουρικης 8 πόντους, 3 ασίστ.

L.A. Stripers – Victorious 57-60

Η Victorious κέρδισε με 57-60 τους L.A. Stripers μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο είχε τον έλεγχο για 3 περιόδους, έφτασε στο +17, αλλά οι αντίπαλοί της πάλεψαν ως το τέλος ισοφαρίζοντας το ματς λίγο πριν το φινάλε. Το ματς άρχισε με 0-6 για τους νικητές από τον Χριστόπουλο και τον Χριστοδουλόπουλο, για να απαντήσει ο Γουσετης. Ο Χατζης έφερε τη Victorious στο 3-10, με τον Γαλιατσο να μειώνει, πριν ο Χριστόπουλος με τον Παγουλάτο σκοράρουν για το 6-14. Οι L.A. Stripers πλησίασαν σε 10-14 ωςο το τέλος της περιόδου με τον Γαλιατσο, ενώ ο Σπυριδωνιδης τους έφερε στο 14-14 στις αρχές της 2ης περιόδου. Ο Χριστόπουλος με τον Νικηφόρο απάντησαν για το 14-22 για να έρθει ο Παγουλάτος και να ολοκληρώσει ένα 0-10 της Victorious. Ο Γαλιατσος με τον Γουσετη απάντησαν, 19-24, με τον Νικηφόρο να φέρνει ξανά την ομάδα του στο +10, 19-29, πριν οι L.A. Stripers κλείσουν το ημίχρονο στο 25-29 και με τον Ιορδάνου φτάσουν ως το 28-29 στις αρχές της επανάληψης. Ο Καραμπάτσος προσπάθησε να απαντήσει, 30-33, με τον Γαλιατσο να μειώνει και πάλι τον πόντο. Μετά το 33-35 η Victorious έτρεξε ένα μεγάλο σερί 0-15 ελέγχοντας το ματς ως το 33-50 από τον Χριστόπουλο , τον Καραμπάτσο και τον Χριστοδουλόπουλο. Η περίοδος έκλεισε από τον Γαλιάτσο με τον Παγουλάτο να ξαναφέρνει το ματς στο +17 στο ξεκίνημα της 4ης. Ο Νικηφόρος σκόραρε για το 39-54 λίγο μετά με τον Γαλιατσο και τον Καπίρη να απαντούν ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 στο 45-54. Ο Παγουλάτος σκόραρε, αλλά ο Βεντουρης με τον Γαλιάτσο, τον Ιορδάνου και τον Γουσέτη έτρεξαν σερί 11-0 για να φέρουν το ματς στα ίσα, 56-56! Ο Χριστόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 56-58, ο Καπιρης απάντησε με 1/2 βολές για το 57-58 με το παιχνίδι να λήγει από τον Χατζή στο 57-60 για τη Victorious.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Παγουλάτος 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Νικηφόρος 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καραμπάτσος 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους L.A. Stripers ο Γαλιατσος είχε 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ιορδάνου 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γουσετης 10 πόντους.