Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / «Τελικός» ενόψει για Porto Mpagaz και Nothing But Net!

«Τελικός» ενόψει για Porto Mpagaz και Nothing But Net!

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 62-59 τους Rocks B.C. στον πρώτο αγώνα των μπαράζ των καλύτερων 6ων του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και μετά το 20-0 των Nothing But Net στο ματς με τους Rocks B.C., έμειναν πια οι δυο τους για την πρόκριση στα πλέι οφς, η οποία ουσιαστικά θα κριθεί στο ποιος θα πάρει τον μεταξύ τους αγώνα.

Rocks B.C. – Porto Mpagaz 59-62

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 59-62 τους Rocks B.C. και πια θέλουν τη νίκη και στο ματς με τους Nothing But Net για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφς (το ίδιο ισχύει βεβαίως και για τους Nothing But Net). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 από τον Βρουτση και τον Παπαδόπουλο, για να απαντήσουν ο Πετρακης με τον Ρηγα για το 8-4. Ένα 0-9 σερί για τους Porto Mpagaz από τον Βρουτση, τον Γκουσκο Μ. και τον Σπηλιοπουλο έφερε τον αγώνα στο 8-13, με τους Rocks B.C. να ισοφαρίζουν με Λαζαρου και Ρηγα σε 13-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σπηλιόπουλο στο 13-17, για να φέρουν την ομάδα τους ο Γκουσκος Μ. με τον Σοφιανόπουλο στο 14-23 στη 2η περίοδο. Ο Ρηγας απάντησε για το 18-23, με τον Γκουσκο Δ. και τον Παπαδόπουλο να γράφουν το 18-28. Ο Καμαριωτάκης μείωσε σε 20-28, ο Βρουτσης απάντησε για το +10, με τον Ρήγα να μειώνει σε 25-30 λίγο μετά. Ο Γκιουλφεσης έφερε τον αγώνα στο 27-31, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γιαννικα στο 27-33. Στην επανάληψη ο Γκιουλφεσης με τον Καμαριωτάκη σκόραραν για το 32-33, ο Γιαννικας απάντησε, με τον Ρηγα να φέρνει και πάλι το ματς στον πόντο ενώ, μετά το καλάθι του Γκουσκου Δ., ο Παπαδάκης με τον Γκιουλφέση σκόραραν για το 38-38. Με τον Παπαδόπουλο οι Porto Mpagaz έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 38-43, αλλά οι Rocks B.C. μπήκαν με σκορ από τον Ρηγα στην 4η περίοδο, 40-43. Ο Σπηλιοπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 40-48, με τον Καμαριωτάκη και τον Παπαδάκη να απαντούν, 44-48. Στο 46-50 έφερε τον αγώνα ο Λαζαρου, με τον Σπηλιόπουλο να σκοράρει για το 46-53. Ο Ρηγας με τον Χατζακη έγραψαν το 50-53 και το 52-55, με τον Γκραβα να φέρνει τους Porto Mpagaz στο 52-57. Ο Γκουσκος Δ. σκόραρε τρίποντο για το 53-60, ο Παπαδόπουλος έγραψε το 53-62, ένα 0-5 για τους Porto Mpagaz που έκρινε τον αγώνα, με τους Rocks B.C. να μειώνουν σε 59-62 με τους Γκιουλφέση και Καμαριωτάκη, αλλά να μην μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Για τους νικητές ο Σπηλιόπουλος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 13 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Γκουσκος Δ. 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαννικας 7 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Γκουσκος Μ. 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Rocks B.C. ο Ρηγας είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καμαριωτακης 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 τάπες, ο Γκιουλφεσης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παπαδακης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ.