Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στους «16» οι Chicago Tools!

Στους «16» οι Chicago Tools!

Οι Chicago Tools κέρδισαν μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι τη Μαύρη Θύελλα με 46-44 στα μπαράζ των καλύτερων 6ων των ομίλων του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τα πλέι οφς, όπου θα αντιμετωπίσουν στη φάση των «16» τους Miners.

Μαύρη Θύελλα – Chicago Tools 44-46

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για τη Μαύρη Θύελλα από τον Αλεξόπουλο και τον Βογιατζακη, για να απαντήσει ο Σταματόπουλος για τους Chicago Tools. Η Μαύρη Θύελλα με τον Αλεξόπουλο έφτασε στο 10-4, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σταματόπουλο στο 10-6. Στη 2η περίοδο ο Παρασχος σκόραρε για το 10-9, ενώ λίγο μετά το Μιχαλόπουλος σοφάρισε και έβαλε μπροστά τους Chicago Tools με 12-14. Η Μαύρη Θύελλα ισοφάρισε με τον Βαμβακά, 14-14, πήρε προβάδισμα με τον Ζηση, για να τη φέρει στο 18-16 ο Σταθόπουλος λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 19-18 με βολές από Σταθόπουλο και Σταματόπουλο.

Στην επανάληψη ο Αλεξόπουλος σκόραρε για το2-19, με τον Σταματόπουλο να απαντά. Ο Βαμβακάς έφερε τον αγώνα στο 22-22, ο Τελεμες έβαλε μπροστά τους Chicago Tools, με τη Μαύρη Θύελλα να απαντά με 8-0 σερί από τον Ζηση και τον Δανη για να φτάσει στο 30-24. Οι Chicago Tools δεν άργησαν να απαντήσουν, ο Νερατζης με τον Σταματόπουλο τους έφεραν ως το 31-29, αλλά ο Ζησης έκλεισε την περίοδο στο 34-29. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νερατζης έφερε το ματς στο σουτ, με τον Μιχαλόπουλο να τον μιμείται για το 36-34 μετά την απάντηση της Μαύρης Θύελλας. Ο Ζησης έγραψε το 39-34, με τον Παρασχο να μειώνει, 39-37, και τον Νερατζη να σκοράρει για το 39-40. Ο Ζησης έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά, 41-40, ο Σταματόπουλος απάντησε και ο Μιχαλόπουλος έγραψε το 42-44. Η Μαύρη Θύελλα με μία βολή μείωσε σε 43-44, με τους Chicago Tools να γράφουν δύο δικές τους σε δύο φάσεις με Σταματόπουλο και Πλεξιδα για το 43-46, με τον Ζηση να έχει επίσης 1/2 για το τελικό 44-46, με τη Μαύρη Θύελλα να μην τα καταφέρνει στο τέλος και τους Chicago Tools να παίρνουν τη νίκη και το εισιτήριο για τα πλέι οφς.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Σταματόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Νερατζης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Ζησης είχε 20 πόντους, ο Αλεξόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ.