Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Makrino Rebound, νίκες για Τεμπελέηκερς-Desperado!

Πρωτιά για Makrino Rebound, νίκες για Τεμπελέηκερς-Desperado!

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 67-51 τους Los Rebels σε εξ αναβολής αγώνα για το Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κατακτήσουν την πρωτιά στην κατηγορία. Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν με 62-60 τους Τουβλέικερς, με τους Desperado να κερδίζουν τους Greek BB Mambas με 51-48 για να τερματίσουν στην 4η θέση.

Makrino Rebound – Los Rebels 67-51

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 67-51 τους Los Rebels για να πιάσουν στη βαθμολογία τους Ready 2 Fire στην κορυφή και να πάρουν την 1η θέση λόγω της νίκης στα μεταξύ τους παιχνίδια. Οι Los Rebels παρά την ήττα έκλεισαν τη φάση των ομίλων στην 5η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-0 για τους νικητές από τον Μοσχοβάκο και τον Καλαποδακη. Ο Σαμπλαουρας απάντησε για το 6-4, με τον Καλαποδακη να σκοράρει για να φέρει το παιχνίδι στο 11-4. Με τον Γρηγορόπουλο και τον Κουλπαλιδη οι Los Rebels μείωσαν σε 13-10, για να κλείσουν ο Καλαποδακης με τον Μουμτζη το δεκάλεπτο στο 18-10. Ο Γρηγορόπουλος μείωσε σε 18-12, με τους Makrino Rebound να απαντούν για το 24-12 με τον Μαιλλη και τον Κορναροπουλο. Οι Los Rebels και πάλι πλησίασαν με τον Σμπλαουρα και τον Κατζελη, για να σκοράρει ο Μακρης για το 26-19 και να κλείσει το ημίχρονο από τον Κορναροπουλο στο 30-21. Στην επανάληψη ο Γρηγορόπουλος με τον Σακελλαρίου μείωσαν σε 30-27, για να τρέξουν 8-0 οι Makrino Rebound με τον Μοσχοβακο και τον Κορναροπουλο για το 38-27. Ο Κουλπαλιδης μείωσε σε 38-31, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από Μακρη και Παχο στο 44-31. Στην 4η περίοδο ο Κοκοτσης με τον Γρηγορόπουλο μείωσαν σε 44-36, ενώ ο Σακελλαρίου σκόραρε για το 46-38. Ο Καλαποδακης με τον Μουμτζη απάντησαν για το 50-38 με τους δυο τους να σκοράρουν και λίγο μετά για το 57-40. Με τον Γρηγορόπουλο οι Los Rebels μείωσαν σε 59-46, για να γράψει ο Μουμτζης το 65-46, πριν κλείσει ο αγώνας στο 67-51 από τον Γρηγορόπουλο.

Για τους νικητές ο Καλαποδακης είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μουμτζης 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μακρης 12 πόντους, 3 ασίστ, ο Κορναροπουλος 11 πόντους, 4 ασίστ. Για τους Los Rebels ο Γρηγορόπουλος είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κουλπαλιδης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σαμπλαουρας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Τεμπελέηκερς 60-62

Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 60-62 για να ολοκληρώσουν την παρουσία τους στη φάση των ομίλων και να περιμένουν τα παιχνίδια των Athens Finest για να δουν αν θα τερματίσουν στη 10η ή στην 11η θέση. Οι Τουβλέικερς μετά το μηδενισμό που υπέστησαν έπεσαν στην 9η θέση και από εκεί θα ξεκινήσουν τα πλέι οφς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 9-0 για τους Τουβλέικερς από τον Μπαλασκα, τον Καμιναρη και τον Λιβαδα. Οι Τεμπελέηκερς απάντησαν με δικό τους 0-11 για να προσπεράσουν στο σκορ με τον Παναγιωτόπουλο, τον Μπουκουβαλα και τον Μαγκουτα. Η περίοδος έκλεισε στο 15-13 για τους Τουβλέικερς από τον Λιβαδα για να φέρει ο Μπαλασκας την ομάδα του στο 17-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Με σερί 0-9 οι Τεμπελέηκερς απάντησαν με τον Μαγκουτα, τον Μπουκουβαλα και τον Γιαννιο. Ο Καμιναρης μείωσε, με τον Μαγκουτα και τον Γιαννιο να σκοράρουν για το 21-26, πριν κλείσει το ημίχρονο από τον Μπαλασκα στο 26-26. Στην 3η περίοδο ο Μαγκουτας με τον Μπρουζα σκόραραν για το 26-32, ενώ ο πρώτος με τον Γιαννιο ήταν που έγραψαν και το 30-38 λίγο μετά. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Μαρινο στο 37-41, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναγιωτόπουλος με τον Μπουκουβαλα έφεραν τους Τεμπελέηκερς στο 37-48. Ο Μαγκουτας με τον Μπουκουβαλα έφεραν τους Τεμπελέηκερς στο 41-54, για να απαντήσουν με τον Μαρινο και τον Μπαλασκα οι Τουβλέικερς και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με 13-0 σερί για να το οδηγήσουν στην παράταση. Εκεί ο Παναγιωτόπουλος σκόραρε για το 55-56, με τους Τουβλέικερς να σκοράρουν για το 58-56. Ο Γιαννιος ισοφάρισε και πάλι με τον Παναγιωτόπουλο να βάζει την ομάδα του μπροστά. Ο Στουμπος σκόραρε για το 60-59 των Τουβλέικερς, ο Μπρουζος απάντησε για το 60-61 και το παιχνίδι έκλεισε στο 60-62 με βολή του Παναγιωτόπουλο.

Για τους νικητές ο Μαγκουτας είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Παναγιωτόπουλος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννιος 11 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Μπουκουβαλας 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μακρυδακης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Τουβλέικερς ο Μπαλασκας είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Ανδρονικος 11 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Στουμπος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καμιναρης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαρινος 8 πόντους.

Greek BB Mambas – Desperado 48-51

Οι Desperado κέρδισαν τους Greek BB Mambas με 48-51 για να τερματίσουν μετά τον μηδενισμό στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι Greek BB Mambas βρίσκονται στη 14η θέση αλλά αν κερδίσουν τον τελευταίο αγώνα τους και χάσουν οι Μπίρι Μπίρι τον δικό τους τότε θα ξεκινήσουν τα πλέι οφς από τη 13η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-0 από τον Σπαη για να απαντήσουν ο Σεφερης με τον Εμμανουηλιδη για το 5-7. Ο Σιφλιμιρης με τον Σπαη σκόραραν για το 10-7, με τον Σδουγκα να σκοράρει για το 12-9. Ο Σεφέρης μείωσε στους 2 για να ισοφαρίσει ο Μαρκουλης και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-13 από τον Μπεμπελο. Στη 2η περίοδο ο Κολλιοπουλος έφερε την ομάδα του στο 18-13, για να απαντήσει ο Μαρκοπουλιωτης για το 18-17. Ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε σε 20-20, πριν ο Εμμανουηλίδης φέρει την ομάδα του στο 20-26. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Δελγα στο 23-26, για να σκοράρει ο Βαβιζος στην επανάληψη για το 27-32. Ο Γεροντιδης με τον Σιφλιμιρη μείωσαν σε 31-32, αλλά οι Desperado αντέδρασαν και με 0-10 σερί από τον Μαρκοπουλιωτη και τον Μαρκουλη έφτασαν στο 31-42. Ο Σιφλιμιρης μείωσε σε 33-42 στο τέλος της περιόδου, με τον Σδουγκα να σκοράρει για το 38-44 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Μαρκοπουλιωτης έγραψε το 39-48, με τους Greek BB Mambas να μειώνουν με τον Μπεμπελο και τον Σπαη σε 43-48. Ο Σεφερης έφερε την ομάδα του στο 43-50, αλλά οι Greek BB Mambas μείωσαν στο σουτ με τον Σπαη, 48-50. Οι Desperado έχασαν δύο βολές αλλά οι Greek BB Mambas δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από την επόμενη επίθεσή τους για να κλείσει το ματς ο Εμμανουηλιδης στο 48-51 από τη γραμμή των βολών.

Για τους νικητές ο Μαρκοπουλιωτης είχε 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σεφερης είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Greek BB Mambas ο Σιφλιμιρης είχε 11 πόντους, ο Σπαης είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σδουγκας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κολλιόπουλος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.