Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα ο Ρεμπελιακός, πρόκριση για Drafts!

Στην οκτάδα ο Ρεμπελιακός, πρόκριση για Drafts!

Οι Drafts πέρασαν από τη φάση των «64» του Prime Cup, κερδίζοντας τους Κροκόδειλους με 45-40, για να αντιμετωπίσουν στους «32» τους Rocks B.C.. Ο Ρεμπελιακός κέρδισε την Dirtus Bologna με 91-74 στους «16» και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του προαναφερθέντος αγώνα για να βγει η μία ομάδα της τετράδας.

Κροκόδειλοι – Drafts 40-45

Οι Drafts κέρδισαν με 40-45 τους Κροκόδειλους με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από τον Κολοβο και τον Κατσιμιγκο, για να απαντήσει ο Παπας για το 4-9. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 4-11 από τον Κατσιμιγκο, με τους Drafts να πηγαίνουν στο 4-13 με τον Φλουδα στη 2η περίοδο. Ο Παπας απάντησε ια το 8-13, με τον Ηλιόπουλο Θ. να φέρνει τον αγώνα στο 10-15. Όμως, με 0-6 σερί με τον Καουνη και τον Κολοβο οι Drafts έκλεισαν το ημίχρονο στο 10-21. Στην 3η πείοδο ο Γιατρας μείωσε, αλλά ο Ταγαρης με τον Κατσιμιγκο έφεραν τον αγώνα στο 13-24 για να σκοράρει ο Λακαφωσης για το 13-28. Ο Αδαμόπουλος μείωσε στους 11, με τον Καουνη να απαντά, πριν ο Ηλιόπουλος Θ. φέρει τον αγώνα στο 20-30. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Ζαχαρόπουλο στο 20-33, με τον Ηλιόπουλο Σ. να μειώνει σε 24-34 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Drafts ξέφυγαν και πάλι, 26-40 με τον Φλουδα και τον Ζαχαρόπουλο, για να απαντήσει ο Νικολάκης, 31-40. Ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 34-42, με τον Γεωργουλα και τον Ηλιόπουλο Θ. να σκοράρουν για το 38-42 λίγο μετά, με 12-2 σερί για τους Κροκόδειλους. Ο Φλούδας κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Ηλιόπουλο Θ. να απαντά 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 40-43, αλλά τους Drafts να φεύγουν με τη νίκη, 40-45.

Για τους νικητές ο Φλουδας είχε 8 πόντους, ο Κατσιμιγκος 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καουνης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Κροκόδειλους ο Ηλιόπουλος Θ. είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Παπας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιατρας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Dirtus Bologna – Ρεμπελιακός 74-91

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 74-91 την Dirtus Bologna με το ματς να ξεκινά με 9-2 για την Dirtus Bologna από τον Μαθιουδάκη, τον Κεντικελένη και τον Σπυρόπουλο, για να απαντήσει ο Κατιάκος. Ο Τάσσιος έφερε την ομάδα του στο 11-6, με τον Κατιάκο να ισοφαρίζει και τον Πλεξουσάκη να δίνει προβάδισμα στον Ρεμπελιακό. Ηλιάκης, Κατιάκος και Πλεξουσάκης έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 11-26 στο τέλος της περιόδου, ολοκληρώνοντας ένα 0-22 από το 11-4 και μετά! Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπουτσης μείωσε στους 10, με τον Καρρά να απαντά. Ο Σαρρής έφερε τον αγώνα στο 19-35, με τον Τουλικάρογλου να γράφει το 21-37 λίγο μετά. Ο Κεντικελένης απάντησε για το 28-41, με τον Σταθούση να γράφει το 30-43, για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-45 από Καρρά και Μαθιουδάκη. Στην επανάληψη ο Σταθουσης έφερε τον αγώνα στους 10 πόντους, με τον Ντουσια να απαντά για το 35-50. Η Dirtus Bologna μείωσε σε 41-50 με τον Παπουτση, αλλά ο Ρεμπελιακός ξέφυγε και πάλι, 43-57 με τον Κατιάκο. Η διαφορά έπεσε από Μαθιουδάκη και Σταθουση ως το 53-59, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με τον Κατιάκο για το 53-65. Ο Πλεξουσάκης έφερε την ομάδα του στο 53-67, με την Dirtus Bologna να μειώνει σε 58-69 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο Σπυρόπουλος και Κεντικελένης σκόραραν για το 62-69, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με Κατιάκο και Πλεξουσάκη για το 62-78 με 0-9 σερί. Ο Κατιάκος με τον Λαρεντζάκη έφεραν τον αγώνα στο 66-86 λίγο μετά, για να απαντήσει ο Χαλκιάς για το 71-86 με τον Παπουτση να γράφει το 74-86, για να κλείσει ο αγώνας για τον Ρεμπελιακό στο 74-91.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πλεξουσάκης 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ηλιάκης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καρράς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ντούσιας 8 πόντους, 3 ασίστ. Για την Dirtus Bologna ο Παπουτσής είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μαθιουδάκης 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Σταθουσης 12 πόντους, 5 ασίστ, ο Χαλκιάς 10 πόντους, ο Κεντικελένης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Σπυρόπουλος 8 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.