Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δύο αήττητοι, δύσκολα Remal Madri, Desperado, Los Rebels!

Δύο αήττητοι, δύσκολα Remal Madri, Desperado, Los Rebels!

Αήττητοι συνεχίζουν οι Ready 2 Fire μετά την 6η αγωνιστική στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού κέρδισαν με 51-49 τους Athens Finest μετά από σκληρό ντέρμπι. Αήττητοι και οι Makrino Rebound, που επικράτησαν με 76-47 των Lazers. Από κοντά οι Τουβλέικερς μετά το 60-51 επί των MyRema State Warriors, ενώ οι East υποχρέωσαν σε ήττα τους Abaleiros με 56-46. Δύσκολα κέρδισαν οι Desperado με 43-38 τους Mentores, ενώ οι Halia Mavericks νίκησαν με 75-55 τους Bullets. Ψηλά στη βαθμολογία οι Remal Madri μετά το δύσκολο 53-50 επί των Greek BB Mambas, ενώ μαζί τους έχουν και τους Los Rebels, που επικράτησαν εξίσου δύσκολα με 46-43 των Μπίρι Μπίρι.

Abaleiros – East 46-56

Οι East κέρδισαν με 46-56 τους Abaleiros με το ματς να ξεκινά με 18-16 για τους Abaleiros στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι East αντέδρασαν πολύ καλά στη συνέχεια, για δύο δεκάλεπτα κράτησαν τους αντιπάλους τους κάτω από τους 10 πόντους, το 9-14 της δεύτερης περιόδου τους έφερε στο 27-30, ενώ το 9-13 στο 3ο δεκάλεπτο έφερε το ματς στο 36-43. Μάλιστα, οι East κράτησαν τον έλεγχο και στο 4ο δεκάλεπτο, το 10-13 εκεί έκλεισε το ματς στο 46-56.

Για τους νικητές ο Καλιας είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ασπιωτης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Νομικος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καμπατακης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Abaleiros ο Κουκιος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σταμπουρλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κατσαβος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Makrino Rebound – Lazers 76-47

Οι Makrino Rebound κέρδισαν τους Lazers με 76-47 μπαίνοντας πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο και κρατώντας τον έλεγχο στη συνέχεια στο ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 17-5 για τους νικητές στην περίοδο, με τους Lazers να το ισορροπούν στη συνέχεια, αλλά το 17-13 της δεύτερης περιόδου μας έφερε στο 34-18 το ημίχρονο, ενώ το 16-14 στο 3ο δεκάλεπτο έγραψε το 50-32 στο 30ο λεπτό. Οι Makrino Rebound κατάφεραν να πατήσουν και πάλι το πόδι στο γκάζι στην 4η περίοδο, εκεί έγραψαν ένα 26-15 επιμέρους σκορ, για να κλείσουν τον αγώνα στο 76-47.

Για τους νικητές ο Μουμτζης είχε 18 πόντους, ο Γιαβης 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Παχος 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Καλαποδακης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μακρης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Lazers ο Χριστακος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Νικολάου 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λυμπερης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Mentores – Desperado 38-43

Οι Desperado κέρδισαν με 38-43 τους Mentores με το ματς να είναι κλειστό σε όλη τη διάρκειά του. Οι Desperado μπήκαν με 6-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Mentores να απαντούν με 15-13 στη 2η περίοδο για να κλείσουν το ημίχρονο στο 21-21. Στην 3η περίοδο οι Desperado πήραν βραχεία κεφαλή με το 8-9 εκεί για να φτάσουν στο 29-30. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Desperado είχαν τον έλεγχο και μπόρεσαν να πάρουν το ματς με το 9-13 εκεί, για να κλείσει η αναμέτρηση στο 38-43.

Για τους νικητές ο Κατσιαβαρας είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σεφερης 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Mentores ο Οικονόμου είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσικας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αντωνακόπουλος 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Μπίρι Μπίρι – Los Rebels 43-46

Οι Los Rebels κέρδισαν πολύ δύσκολα με 43-46 τους Μπίρι Μπίρι για να συνεχίσουν ψηλά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους Μπίρι Μπίρι από τον Ευαγγελίδη και τον Μπλιθικιώτη για να απαντήσουν ο Σακελλαρίου με τον Γρηγορόπουλο και τον Παπαδόπουλο για το 6-8 της ομάδας τους. Ο Σαγιας έφερε τους Μπίρι Μπίρι στο 11-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κατζελη στο 11-10. Στη 2η περίοδο ο Κουφαλης κράτησε μπροστά τους Μπίρι Μπίρι με 14-12, αλλά ο Γρηγορόπουλος με τον Κατζελη απάντησαν για το 14-16. Ο Βηχας σκόραρε για το 16-16, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-18. Στην επανάληψη Κούφαλης και Παπαδόπουλος έφεραν το ματς στο 20-20, ενώ είχαμε κι άλλη ισοπαλία στο 22-22 από τον Γρηγορόπουλο και τον Ευαγγελίδη. Οι Μπίρι Μπίρι πήγαν με τον Παπανδρέου στο 26-22, αλλά οι Los Rebels απάντησαν γρήγορα με τον Γρηγορόπουλο για την ισοφάριση. Στο 26-30 πήγε ο Σακελλαρίου την ομάδα του, αλλά ο Βηχας μείωσε στον πόντο και ο Κουφαλης ισοφάρισε σε 32-32 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-34 για τους Μπίρι Μπίρι από τον Ευαγγελίδη. Στην 4η περίοδο ο Σακελλαρίου έβαλε μπροστά τους Los Rebels, ο Κουφαλης ισοφάρισε, ενώ ο Παπανδρέου έγραψε νέα ισοπαλία στο 39-39 λίγο μετά. Οι Μπίρι Μπίρι πήραν προβάδισμα με τον Βηχα στο 41-39, ο Γρηγορόπουλος ισοφάρισε και ο Βαρωνος έγραψε το 41-43, αλλά οι Μπίρι Μπίρι με βολές πήγαν ξανά το ματς στην ισοπαλία, 43-43. Όμως, ο Σακελλαρίου με τον Παπαδόπουλο ήταν που έφεραν τους Los Rebels στο 43-46 για να τους χαρίσουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σακελλαρίου 13 πόντους, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Κουφαλης είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπανδρέου 8 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ο Ευαγγελίδης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βηχας 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ready 2 Fire – Athens Finest 51-49

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν τους Athens Finest στο ντέρμπι της εβδομάδας με 51-49 για να παραμείνουν αήττητοι. Το ματς είχε πολλές εναλλαγές, ξεκίνησε με 10-7 στην πρώτη περίοδο για τους νικητές, για να απαντήσουν με 8-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Athens Finest και να πάρουν το προβάδισμα με 18-25 στο ημίχρονο. Η 3η περίοδος ανήκε στους Ready 2 Fire, το 23-7 εκεί τους έφερε στο 30ο λεπτό μπροστά στο σκορ με σχεδόν διψήφια διαφορά, 41-32. Οι Athens Finest αντέδρασαν στο 4ο δεκάλεπτο και έφεραν το ματς ξανά στα ίσα σχεδόν, είχαν τον έλεγχο, κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους, αλλά το 10-17 δεν τους αρκούσε για να πάρουν τη νίκη, με τους Ready 2 Fire να φεύγουν με το ροζ φύλλο, 51-49.

Για τους νικητές ο Θανος είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παππάς 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σταματελόπουλος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Athens Finest ο Αποστολάκος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ζαχαριας 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες.

Bullets – Halia Mavericks 55-75

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 55-75 τους Bullets μπαίνοντας στο ματς με 2-5 με τον Αγγελωνίτη Π. για να απαντήσει ο Μπουγακιας για το 5-4. Ο Φλοκας ισοφάρισε τον αγώνα σε 6-6, με τον Αγγελιδέλη και τον Αγγελωνίτη Α. να σκοράρουν για το 6-10. Ο Φλοκας με τον Τζαλλα ισοφάρισαν και πάλι το ματς, αλλά ο Διακονικολάου με τον Αγγελιδέλη έφεραν τους Halia Mavericks στο 12-17, με την περίοδο να κλείνει από τον Φλοκα στο 14-17. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κλιμαντηρης Σ. σκόραρε για το 14-23 ενώ ο ίδιος λίγο μετά ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 15-26. Ο Αγγελωνίτης Π. έφερε τους Halia Mavericks στο 18-30, με τους Bullets να απαντούν με 10-3 σερί από τον Χριστοδουλάκη και τον Φλοκα για το 28-33. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Φλόκα στο 32-35, ενώ ο ίδιος έφερε το ματς στο 37-39 στην 3η περίοδο για να ισοφαρίσει ο Τσαρουχας σε 39-39. Ο Κλιμαντηρης Σ. έγραψε το 39-43, με τον Αγγελιδέλη και τον Διακονικολάου να σκοράρουν για το 41-51 της ομάδας τους. Ο Χριστοδουλάκης μείωσε, αλλά με τον Διακονικολάου οι Halia Mavericks έκλεισαν την 3η περίοδο στο 44-57. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks έφτασαν στο 44-62 με τον Φλοκα να απαντά και να μειώνει σε 47-62 και λίγο μετά σε 51-67 μετά το καλάθι του Αγγελωνίτη Α.. Ο Κλιμαντηρης Σ. με τον Αγγελιδέλη έφεραν τον αγώνα στο 51-71, ενώ ο Διακονικολάου με τον Φλόκα έκλεισαν το ματς στο 55-75.

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κλιμαντηρης Σ. 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αγγλιδέλης Α. 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Συρογιαννης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 38 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – MyRema State Warriors 60-51

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 60-51 τους MyRema State Warriors για να μείνουν ψηλά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 15-4 για τους Τουβλέικερς, με τους MyRema State Warriors να απαντούν για το 15-7 και το 17-9, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-9. Στη 2η περίοδο οι Τουβλέικερς πήγαν στο 23-9 με τους MyRema State Warriors να απαντούν για να πλησιάσουν σε 26-19. Μετά το 29-19 η διαφορά έπεσε ως το 29-25, με τους Τουβλέικερς να σκοράρουν για το 31-25 και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-28. Στην επανάληψη οι MyRema State Warriors μείωσαν σε 36-34 με τους Τουβλέικερς να μένουν μπροστά, 39-34 και 42-36 πριν οι MyRema State Warriors μειώσουν σε 42-38 και 44-40. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 47-42 με τους Τουβλέικερς να πηγαίνουν στο 49-42 στο 4ο δεκάλεπτο και στο 52-45 λίγο μετά. Οι MyRema State Warriors μείωσαν σε 52-47 και 54-51, αλλά οι Τουβλέικερς απάντησαν για το 60-51 με 6-0 σερί στο τέλος.

Για τους νικητές ο Καμιναρης είχε 19 πόντους, 4 ασίστ, ο Μαρίνος 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Αλπιτσης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λιβαδας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Λαμπεας 7 πόντους. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ισσαρης 14 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σαραντόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Remal Madri – Greek BB Mambas 53-50

Οι Remal Madri κέρδισαν με 53-50 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 8-6 στην πρώτη περίοδο για τους νικητές. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, το 20-17 εκεί έφερε τους Remal Madri στο 28-23 στο ημίχρονο. Οι Remal Madri είχαν τον έλεγχο και στην 3η περίοδο, εκεί έτρεξαν ένα επιμέρους 16-11 και ανέβασαν τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, στο 44-34 έκλεισε το δεκάλεπτο. Οι Greek BB Mambas αντέδρασαν στην 4η περίοδο, έκαναν αντεπίθεση, κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους, αλλά με το 9-16 μπόρεσαν να πλησιάσουν, αλλά όχι και να πάρουν τη νίκη που με 53-50 πήγε στους Remal Madri.

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βιλιωτης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μοτσαρος 10 πόντους, ο Σαγιακος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Γρηγορόπουλος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Greek BB Mambas ο Μπουφης είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Συγριμης 7 πόντους, ο Δελγας 7 πόντους, 12 ριμπάουντ.