Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη πρόκριση για τους Κένταυρους!

Μεγάλη πρόκριση για τους Κένταυρους!

Οι Κένταυροι πήραν την πρόκριση για την οκτάδα του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στους «16» τους Superhonics με 2-0 χάρη σε ένα 7-1 σερί στο τέλος του πρώτου ματς και ένα 7-0 στο τέλος του δεύτερου. Το πρώτο παιχνίδι έληξε με 62-54 για τους Κένταυρους, που κατάφεραν να πάρουν στην παράταση το 2ο ματς με 65-59 για να πάρουν και το εισιτήριο για τα προημιτελικά!

Superhonics – Κένταυροι 54-62

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 8-0 για τους Superhonics από τον Οικονόμου και τον Αντωνιάδη, με τον Παππα να απαντά για τους Κένταυρους. Ο Αντωνιάδης έφερε την ομάδα του στο 10-2, αλλά γρήγορα με Παππά, Μπατουνα και Τσιοτσιο οι Κένταυροι πλησίασαν σε 10-9. Ο Αντωνιάδης με τον Οικονόμου ήταν εκεί και έτρεξαν ένα 8-0 σερί για να φέρουν τους Superhonics στο 18-9 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο, μετά το καλάθι του Κανακη, οι Superhonics με νέο 6-00 από τον Οικονόμου και τον Αντωνιάδη έφτασαν στο 24-11. Οι Κένταυροι δεν τους άφησαν να ξεφύγουν περισσότερο και με ένα 2-14 σερί έφεραν το ματς στον πόντο, με τον Κορδαλη και τον Δροση να μειώνουν σε 24-19, για να έρθουν ο Μπατουνας με τον Δροση λίγο μετά για το 26-25. Ο Χατζησταυρου κράτησε τους Superhonics μπροστά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-26. Στην επανάληψη ο Παππας με τον Λουρανδακη ισοφάρισαν δύο φορές, 28-28 και 30-30, για να έρθει ο Τσιοτσιος μετά τα καλάθια του Αντωνιάδη για ακόμα δύο ισοπαλίες στο 32-32 και το 34-34. Οι Κένταυροι στη συνέχεια πήραν το πρώτο προβάδισμά τους στο ματς με τον Μαριτσα, ενώ ο Τουμαζανης με τον Τσιντιρη τους έφεραν στο 34-40. Ο Οικονόμου απάντησε, αλλά ο Λουρανδάκης έγραψε το 36-44 για την ομάδα του. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 40-44 από τον Χατζησταύρου, με τον Μπατουνα να απαντά στο 4ο δεκάλεπτο, πριν ο Οικονόμου μειώσει για το 45-47. Με τον Παππα και τον Τσιντιρη οι Κένταυροι έφτασαν στο 45-52, αλλά και πάλι οι Superhonics μείωσαν στο σουτ, 49-52 με τον Στεφανίδη και τον Βασιλείου. Ο Παππας με τον Ματλα σκόραραν για το 49-55, για να μειώσουν ξανά οι Superhonics, 52-55 με τον Οικονόμου. Όμως, κάπου εκεί, ο Τσιότσιος ήταν που με τον Παππά έφεραν την ομάδα τους το 53-62 με ένα 1-7 σερί, για να της χαρίσουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Τσιότσιος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπατουνας 9 πόντους. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Κένταυροι – Superhonics 65-59παρ.

Στο 2ο παιχνίδι οι Superhonics μπήκαν με 2-5 με τον Αντωνιάδη και τον Χατζησταύρου, για να απαντήσουν για τους Κένταυρους ο Τσιοτσιος με τον Μπατουνα για το 8-5. Ο Αντωνιάδης έφερε το ματς στην ισοπαλία, αλλά με τον Τσιντιρη και τον Μαριτσα οι Κένταυροι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-8. Στη 2η περίοδο ο Μαριτσας έφερε την ομάδα του στο +10, 18-8, με τον Οικονόμου να απαντά, αλλά τον Ματλα να γράφει λίγο μετά το 25-13 για τους Κένταυρους. Ο Οικονόμου μείωσε, όμως ο Ματλας ήταν και πάλι εκεί για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-17. Στην 3η περίοδο ο Μπατουνας με τον Παππα έδωσαν στους Κένταυρους τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, +16 στο 33-17, με τον Αντωνιάδη και τον Οικονόμου να απαντούν για το 33-25. Ο Τουμαζανης έφερε την ομάδα του στο 37-25, με τον Παππα να σκοράρει για το 39-28, πριν απαντήσει ο Βασιλείου. Ο Ματλας έγραψε άλλη μια διψήφια διαφορά, την τελευταία στο ματς, 40-30, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-33 από τον Χατζησταύρου και τον Λουρανδάκη. Στην 4η περίοδο ο Οικονόμου με τον Στεφανίδη σκόραραν για το 42-38, με τον Τσιοτσιο και τον Ματλα να απαντούν για το 48-40. Ο Μπατουνας έφερε τους Κένταυρους στο 50-41, με τον Χατζησταύρου και τον Παπαδόπουλο να μειώνουν σε 52-49. Ο Τσιοτσιος σκόραρε για το 54-49, με τον Οικονόμου να μειώνει ως το 54-53 και τους Superhonics να καταφέρνουν να στείλουν το ματς στην παράταση σκοράροντας με τον Οικονόμου μετά το 55-53. Εκεί, οι Superhonics πήραν προβάδισμα (το πρώτο μετά το 2-5), 55-56 με τον Αντωνιάδη. Ο Λουρανδάκης απάντησε, ο Αντωνιάδης έφερε ξανά την ομάδα του μπροστά, 57-58, αλλά οι Κένταυροι με τον Παππά και τον Τσιότσιο (4/4 βολές) κατάφεραν να κάνουν και πάλι καλύτερο φίνις στο ματς, ένα 7-0 σερί τους έφερε στο 64-58 για να τους δώσει και την πρόκριση στα προημιτελικά.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)